Občinski svetnik Aleš Lipičnik (SMC) je občinski upravi zastavil več svetniških vprašanj, ki se nanašajo na sporno dogajanje znotraj zidov nekdanje smodnišnice.
Aleš LIPIČNIK – SMC: Območje bivše smodnišnice je v prostorskem načrtu Občine Kamnik opredeljeno kot zeleno območje. Tudi načelna odločitev za to, da je Kamnik sever namenjen turistični in rekreativni dejavnosti, je opredeljen. Eden od razlogov za to je načelna odločitev za intenziven razvoj turizma, kot tudi prometna ureditev, ki drugačnih dejavnosti na severu mesta enostavno ne prenese.
Na zeleno območje bivše smodnišnice je bil v okviru OPN sprejet sklep o 10 letnem moratoriju, ki velja od datuma sprejema OPN-ja in ki smo ga v skladu s splošnimi usmeritvami za to območje razumeli kot obdobje, da se obstoječi objekti in industrija iz tega območja umakneta in da območje dejansko postane zelena cona. Zato je v OPN tudi jasno zapisano, da Iskra Mehanizmi in Schenk začasno ostaneta na tej lokaciji. Na začetke bivše smodnišnice je predviden tudi nov potniški terminal. S poudarkom na potniški, ne tovorni.
Po sprejetju OPN-ja so se stvari začele odvijati obratno od pričakovanega. Parcele za industrijsko rabo so se v hipu začele prodajati. Po sicer ne popolnoma preverljivih informacija je zdaj na območju bivše smodnišnice že večje število lastnikov – podjetij, ki zidajo ali se pripravljajo na zidavo industrijskih objektov. Posekanega je bilo vsaj 5 hektarov gozda in zdaj se na območju intenzivno gradi ali pripravlja za gradnjo. Območje, kjer se pripravlja na industrijsko gradnjo sega še naprej od srednjih vrat (še naprej od ovinka na ravni cesti proti Stranjam). Če se bodo stvari še naprej odvijale s tem tempom, bo po moji oceni kmalu z industrijsko gradnjo pozidana večina parcel, ki so na ravnini zemljišča bivše smodnišnice.
Iz dogajanja je razvidno, da je Občina Kamnik popolnoma obšla svoje načelne odločitve, ki so sprejete v OPN-ju in v nasprotju s pričakovanji sever Kamnika industrializirala, kar je v nasprotju s prostorskimi usmeritvami, kot tudi strateškimi usmeritvami razvoja mesta Kamnik. Pričakovati je mogoče, da bo industrija, ko bodo objekti dokončani, predstavljala tudi veliko obremenitev v prometu na Cankarjevi in severnem delu obvoznice, ki je že tako ozko grlo Kamnika, kot bo to pomenilo tudi veliko obremenitev za proračun, ki bo moral zagotoviti vso ostalo infrastrukturo za to območje, ki v tem delu ne predvideva industrijske cone. Samo za ilustracijo lahko povem, da po obsegu poseka in del lahko sklepamo, da bo industrijska cona večja od tiste ob Korenovi, ki je deklarativno označena kot glavna razvojna industrijska cona v Kamniku.
Bojim se, da je s spretno podtaknjenim moratorijem in zameglitvijo pojma samega postala zelena cona na severu Kamnika samo še črka na papirju, saj bo območje v obdobju moratorija do konca industrializirano. Ne vidim modela po katerem bi Občina Kamnik po 10 letih območje spremenila v zeleno cono in ne vem, če se tisti, ki so moratorij v taki obliki podtaknili v OPN zavedajo, kakšne posledice bo to imelo za mesto, turizem v občini in promet. Prepričan sem, da zelo slabe. Edini, ki bodo imeli velike koristi v celi zgodbi so industrijski lobiji in tisti del občinske uprave, ki je lobijem naredil uslugo s podtaknjenimi informacijami v OPN na stranskih vratih.
Vsi ostali občani smo s tem izigrani, saj s tem izgubljamo pomemben del prostora, ki je Kamnik na nek način zelo identificiral, obenem pa izgubljamo tudi obljubljeno zeleno cono in velik del perspektive za razvoj turizma v občini. V tem trenutku se na območju smodnišnice ruši tudi 110 let stara elektrarna še iz časov Avstro-Ogrske, ki ima zgodovinsko-tehnološko vrednost, potok, ki teče skozi območje je zasut, skratka gre za izredno grob poseg v prostor, kjer dediščina ne šteje nič.
VPRAŠANJA:
1. Kako bo Občina Kamnik zagotovila izvajanje sprejetega prostorskega načrta po 9 letih, ko bo območje smodnišnice dokončno postalo zelena cona? (Prosim za ekspliciten odgovor na vprašanje.)
2. Kdo je odgovoren za grobo sistemsko kršitev sprejetih smernic OPN-ja? (Prosim za ime in priimek.)
3. So obstoječi novi lastniki industrijskih objektov obveščeni o tem, da bo potrebno industrijske objekte po preteku 9 let odstraniti? (DA ali NE)
4. Je morda načelna usmeritev o zeleni coni v OPN-ju sprejeta samo zaradi lepšega videza, v resnici pa skozi stranska vrata gradimo novo industrijsko cono na območju, za katero vsi vemo, da bo tam nastala v nasprotju s stališči stroke in proti interesom občanov Občine Kamnik? (DA ali NE)
Odgovor je v imenu občinske uprave Občine Kamnik pripravila dr. Marija Tadeja JEŽEK, podsekretarka – vodja Oddelka za urejanje prostora:
1. Za območje z oznako KA-19 (Veljavni OPPN K26 Schlenk) veljajo določila: Pred spremembo OPPN je treba izdelati posebne skupne strokovne podlage za območje smodnišnice v vsebini in obsegu, kot jih določajo usmeritve za OPPN v EUP KA-01.
Za območje z oznako KA-21 veljajo določila: Pred načrtovanjem OPPN je treba izdelati posebne skupne strokovne podlage za območje smodnišnice v vsebini in obsegu, kot jih določajo usmeritve za OPPN v EUP KA-01.
Do sprejetja OPPN je na celotnem območju dovoljena sanacija površin (sanacija v zvezi z nevarnimi snovmi). Do sprejetja novega OPPN so možna samo investicijska vzdrževalna dela, novogradnje objektov niso možne. Dovoljena je uporaba obstoječih stavb brez gradbenih posegov, ki bi spreminjali njihovo zasnovo. Dovoljena je uporaba obstoječih proizvodnih objektov.
Za vse posege, ureditve in vzdrževalna dela na zunanjih površinah ob objektih, ki niso proizvodne površine, je treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje.
Na območju ni dovoljeno sprejemati delnih OPPN.
Za severno območje z oznako KA-01 veljajo določila: Pred načrtovanjem OPPN je treba izdelati posebne skupne strokovne podlage za celovit prostorski razvoj območja smodnišnice (v nadaljevanju: strokovne podlage za smodnišnico). Območje izdelave strokovnih podlag za območje smodnišnice mora vključiti naslednje EUP: KA-01, KA-19, KA-20, KA-21, KA-193 in KA-145.
Strokovne podlage morajo obsegati najmanj:
– oceno stanja in vrednotenje obstoječih objektov in zemljišč,
– oceno morebitne potrebne sanacije območja in potrebne sanacijske ukrepe,
– analitični del konservatorskega načrta za prenovo,
– variantne scenarije celovitega prostorskega razvoja območja,
– variantne predloge za razvoj novih dejavnosti, ki morajo dopolnjevati dejavnosti mestnega jedra, ne pa jim konkurirati,
– zasnovo priključevanja na regionalno cesto R1-640,
– zasnovo gospodarske javne infrastrukture,
– najmanj urbanistično zasnovo načrtovane pozidave območja, – predlagano členitev na javne in zasebne površine,
– oceno investicije v gradnjo gospodarske javne infrastrukture.
Na podlagi skupnih strokovnih podlag za smodnišnico se lahko fazno sprejema posamezne OPPN.
Do sprejetja OPPN je na celotnem območju dovoljena sanacija površin (sanacija v zvezi z nevarnimi snovmi) ter vzdrževanje in odstranitev objektov. Do sprejetja OPPN so na parcelah št. 323, 324, 325, 326/1, 326/2, 327, 328/1, 328/2, 328/3, 328/4 in 472, vse k.o. Košiše, dovoljene ureditve in dejavnost pasje šole ter vrtičkarstva, kjer veljajo pogoji za namensko rabo ZV-Površine za vrtičkarstvo, ki so namenjene prostočasni kmetijski dejavnosti.
Do sprejetja novega OPPN so možna samo investicijska vzdrževalna dela, novogradnje objektov niso možne. Dovoljena je uporaba objektov brez prezidav, ki bi spremenile njihovo zasnovo.
Za vse posege, ureditve in vzdrževalna dela je treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje.
Iz določb OPN izhaja, da bo občina urejala območje kot celoto, osnovne usmeritve za pripravo OPPN izhajajo iz OPN.
2. Za grobe kršitve na posameznih zemljiščih so krivi zgolj lastniki nepremičnin, ki ne upoštevajo usmeritev iz OPN.
3. Obstoječi lastniki so obveščeni o usmeritvah, ki izhajajo iz OPN. Obveščeni so tudi, da lahko na obstoječih zemljiščih izvajajo le nujna vzdrževalna dela ter da bo gradnja možna v po sprejetju OPPN. Gradnjo bo določal OPPN.
4. Občina Kamnik je že večkrat pojasnila, da se zaveda pomembnosti prostorskega razvoja območja nekdanje smodnišnice ter da se bo trudila, da pomaga sedanjim in bodočim lastnikom pri razvoju njihovih investicijskih namer, v kolikor bodo te skladne s strateškimi usmeritvami občine in javnim interesom.
V strategiji prostorskega razvoja, ki je del OPN Kamnik, so opredeljeni cilji prostorskega razvoja na področjih razvoja poselitve, gospodarstva in turizma. Večina naštetih ciljev se prepleta na obsežnem območju revitalizacije območja smodnišnice. Območje smodnišnice ima namreč strateško lego na samem severnem robu mesta Kamnik, tako da je mogoče z razvojem v tem območju podpreti in dopolniti različne funkcije mesta.
Za razvoj Občine Kamnik so posebej pomembni tudi strateški cilji za razvoj gospodarstva in zagotavljanje novih kvalitetnih delovnih mest. Strateški cilj je tudi razvoj poslovnih dejavnosti in izboljšanje ponudbe delovnih mest v dejavnostih, ki so okoljsko sprejemljive ter v turizmu kot ključni gospodarski panogi občine.
Območje nekdanje smodnišnice v OPN ni opredeljeno kot ‘zelena cona’, ampak kot območje centralnih dejavnosti. Območja centralnih dejavnosti omogočajo najširši spekter bodočih namembnosti in rabe prostora. Dejansko predstavlja območje smodnišnice največji potencial za strateško širitev mesta Kamnik v vseh funkcijah. Območje leži blizu starega mestnega jedra in na njegovem severnem delu. Kamnik se je v zadnjem stoletju razvijal predvsem proti jugu, s čimer je staro mestno jedro postopno izgubljalo pomen in težo. Zato je strateška usmeritev OPN, da se bodoče centralne funkcije, med katere sodijo tudi poslovne, storitvene, trgovske in druge gospodarske dejavnosti, razvijajo tudi na območjih prenove industrijskih območij, ki so opuščene ali pa bi na obstoječih lokacijah zaradi konflikta z drugimi rabami v bodočnosti njihovo delovanje oteženo.
Za območje smodnišnice bo treba pripraviti ustrezne strokovne podlage. Glede na razvoj dogodkov (prodaje zemljišč in s tem povezano drobljenje lastništva, preplet interesov, raznolike investicijske namere ipd.) bo treba analizirati tudi ta nova dejstva in natančneje opredeliti cilje ter podrobne usmeritve za razvoj smodnišnice.
Občina Kamnik je bila seznanjena s pričetkom strokovnih podlag, ki so predpisane z OPN Kamnik. OPN namreč predpisuje, da brez skupnih in usklajenih strokovnih podlag ni mogoče nadaljevati prostorskega načrtovanja z izdelavo občinskih podrobnih prostorskih načrtov.
Vsi posegi v prostor na tem območju pa so do sprejema podrobnih prostorskih načrtov neskladni s prostorskimi akti občine.