Naslovnica / NOVICE / Breda Podbrežnik Vukmir, prejemnica zlatega priznanja Občine Kamnik
Foto: Luka Dakskobler

Breda Podbrežnik Vukmir, prejemnica zlatega priznanja Občine Kamnik

Mag. Breda Podbrežnik Vukmir je na slovesnosti ob letošnjem občinskem prazniku prejela zlato priznanje Občine Kamnik za uspešno, predano in razvojno naravnano delo na področju knjižne in bralne kulture ter za ohranjanje kulturne dediščine Kamnika in okolice.

Obrazložitev priznanja

Občinski svet Občine Kamnik podeljuje mag. Bredi Podbrežnik Vukmir zlato priznanje Občine Kamnik za uspešno, predano in razvojno naravnano delo na področju knjižne in bralne kulture ter za ohranjanje kulturne dediščine Kamnika in okolice.

Mag. Breda Podbrežnik Vukmir je diplomirala iz slovenskega jezika s književnostjo in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer je na Oddelku za bibliotekarstvo, informacijske znanosti in knjigarstvo opravila še magisterij znanosti iz bibliotekarstva.

Poklicno pot je začela v pedagoškem poklicu, od leta 1993 pa nadaljevala kot direktorica tedaj Matične knjižnice Kamnik, zdaj Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik. Knjižnico zavzeto in uspešno vodi že več kot trideset let in jo prek različnih knjižnih projektov vključuje v lokalno okolje.

Knjižnica je v tem času prejela več nagrad na občinski in državni ravni: bronasto, srebrno in zlato priznanje Občine Kamnik, nagrado Slovenske sekcije IBBY za promocijo mladinske književnosti, nagrado za ohranjanje kulturne dediščine za Križnikov pravljični festival in dvakrat nagrado Združenja splošnih knjižnic za najbolj inovativne projekte slovenskih knjižnic.

Kot direktorica Knjižnice je poskrbela za pridobitev potujoče knjižnice in odprtje novih enot v Komendi, Šmarci in Motniku. Sistematično je spodbujala družinsko branje in opismenjevanje, zato je gradila bibliopedagoške dejavnosti z namenom, da branje postane cenjena prostočasna družinska dejavnost in bralna pismenost pomembna stopnica v družbeno participacijo. Dejavnost knjižnice je ponesla tudi izven zidov z družinskimi pravljičnimi potmi in literarnimi transverzalami. Priredila in vodila je več kot 200 literarnih in drugih pogovornih večerov v knjižnici.

Na področju knjižničarstva je bila dejavna v strokovnih organizacijah, sedem let je bila predsednica Sekcije za splošne knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije, bila je članica upravnega odbora Združenja splošnih knjižnic, članica več strokovnih delovnih skupin in komisije za podeljevanje certifikatov pri javnem natečaju za naziv Branju prijazna občina. Sodelovala je pri nastajanju temeljnih strokovnih knjižničnih dokumentov, kot so standardi in strategija razvoja. Za življenjsko delo na področju knjižničarstva je leta 2016 prejela najvišje priznanje – Čopovo diplomo.

Poskrbela je za digitalizacijo pomembnega domoznanskega gradiva, se povezovala z lokalnimi skupnostmi pri razvoju skupnostnih dobrin na področju kulture in knjige ter uvajala nove projekte. Je avtorica številnih strokovnih in poljudnih člankov, sodelovala je v večini številk Kamniškega zbornika. Svoje znanje in izkušnje je posredovala s predavanji na domačih in tujih strokovnih srečanjih ter kongresih.

Poseben prispevek k ohranjanju kulturne dediščine je njeno objavljanje pravljične dediščine. Leta 2008 in 2018 je skupaj s sodelavkami izdala knjigo Veronika z Malega gradu, prvo antologijo kamniških pravljic in povedk. Gradivo za knjige je zbirala in urejala skupaj s sodelavkami: z Ireno Kotnik sta leta 2009 izdali knjigo Čuden prečudež: folklorne in druge pripovedi iz Kamnika in okolice, z Ivanko Učakar Zlati hrib: pravljice in povedke iz Tunjic in okolice, z dr. Moniko Kropej Sveti Coprijan: pravljice, povedke in drugo pripovedno izročilo iz Motnika in okolice.

Ob praznovanju petdesetletnice narodnih noš je spodbudila nastanek knjige Pokažem se fantu v pisanem gvantu in jo uredila, spodbudila izdajo stripa Urmal, mamutov prijatelj ob odkritju spomenika in v okviru Maistrovega leta izdajo pesniške zbirke Maistrovih trideset. Izdala je tudi knjige s svetovnimi pravljicami.

Mag. Breda Podbrežnik Vukmir je soustanoviteljica in osrednja organizatorka tradicionalnega Križnikovega pravljičnega festivala, navdušenje za pripovedovanje pa je ponesla po vsej občini.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve