Vabljeni na odprti termin za reševanje razno raznih zagat, ki jih imate pri uporabi elektronskih naprav in na spletu. Poleg reševanja posameznih težav vam lahko predstavimo različne vsebine, ki jih morate poznati, če želite upravne postopke in bančništvo uporabljati na digitalni način.
To znanje vam bo omogočilo hitrejše in enostavnejše poslovanje brez obiska poslovalnic – npr. Upravne enote, Centra za socialno delo, banke, naročilo napotnice za obisk zdravnika ali lekarne …
Če imate lastne elektronske naprave – mobilni telefon, tablico in/ali prenosni računalnik – jih prinesite s seboj, da boste predstavljene vsebine uporabili v praksi. V primeru, da jih nimate, se bomo že kako drugače znašli.
Vabljeni vsak četrtek med 10. in 12. uro od avgusta 2024 do septembra 2029, udeležba je brezplačna. V primeru kakršnih koli vprašanj nas med 9. in 14. uro pokličite na 070 405 484.
Več informacij najdete na spletni strani VGC+. [Povezava: https://kotlovnica.si/sl/program/vgc-izpopolnjevanje-digitalnih-vescin-odprti-termin_5]
Prostore Mladinskega centra Kotlovnica najdete v kleti Doma kulture Kamnik (Fužine 10, 1241 Kamnik), imamo ločen vhod.
Odprti termini izpopolnjevanja digitalnih veščin potekajo v sklopu projekta Večgeneracijski center Ljubljana+ N’š PLAC (krajše VGC+), ki se po nekaj letih premora ponovno vrača v Mladinski center Kotlovnica.
Posebnost v tem obdobju med avgustom 2024 in septembrom 2029 je tudi ta, da bo kotlovniški večnamenski prostor trikrat na teden služil kot prostor druženja in informiranja – ob torkih, sredah in četrtkih med 9. in 12. uro.
V prihodnjih letih načrtujemo naslednje:
Vsebine, namenjene spodbujanju vseživljenjskega učenja
- Pogovorno srečanje – Krepitev telesa in duha
Skupina se srečuje večkrat mesečno. Namenjena je ohranitvi in dvigu kvalitete življenja, ohranjanju telesnih aktivnosti, zdrave prehrane in aktivnih socialnih mrež za starejše. Lokacija: na terenu.
- Pogovorno srečanje – Socialno vključevanje starejših
Skupina se srečuje večkrat mesečno. Namenjena je druženju s starejšimi in krepitvi socialnih mrež. Lokacija: na terenu.
- Delavnice – Izpopolnjevanje digitalnih veščin
Delavnice in odprti termini za reševanje razno raznih zagat, ki jih imate pri uporabi elektronskih naprav. Lokacija: Mladinski center Kotlovnica, Fužine 10.
Izvajanje aktivnosti za otroke ter organizirano varstvo otrok
- Delavnice – Ustvarjalnice
Delavnice improvizacijskega gledališča in še česa za učence na OŠ Marije Vere. Lokacija: OŠ Marije Vere, Ljubljanska cesta 16A.
Učna pomoč za otroke in mlade
- Delavnica – Učna pomoč za otroke in mladino
Praktično učenje pogovorne slovenščine v dopoldanskem in popoldanskem terminu. / Practical learning of conversational Slovene for children and youth. Lokacija: Mladinski center Kotlovnica, Fužine 10.
Organizacija in vodenje pogovornih skupin za različne starostne skupine z namenom krepitve socialnega vključevanja in preprečevanja slabega duševnega zdravja
- Pogovorno srečanje – svojci nepokretnih oseb
Skupina se srečuje enkrat mesečno. Namenjena je druženju in ozaveščanju svojcev starejših nepokretnih oseb. Lokacija: na terenu.
Vsebine, namenjene invalidom
- Dogajalnica
Druženje, namenjeno invalidni mladini in drugim. Lokacija: Dnevni center za gibalno ovirane osebe Kamnik, Usnjarska cesta 9
Obiščite spletno stran mladinskega centra Kotlovnica [Povezava: https://www.kotlovnica.si/sl/projekti/vecgeneracijski-center-ljubljana-ns-plac], kjer bodo vsak mesec objavljeni termini delavnic.
Še posebej ste vabljeni na delavnice izpopolnjevanja digitalnih veščin, kjer bomo spoznavali teme kot so varnost na spletu, elektronski naslov, digitalno potrdilo in mobilna identiteta, digitalni podpis, spletno bančništvo, upravni postopki, naročanje pri zdravniku … Tudi sami lahko predlagate teme, ki bi jih radi obravnavali. Vabljeni ob četrtkih med 10. in 12. uro v MC Kotlovnica na odprti termin.
Učenje pogovorne slovenščine je namenjeno otrokom in mladostnikom priseljencem, da bi se lažje vključili v lokalno okolje. Poteka preko sproščenega pogovora in igranja različnih vsakodnevnih situacij. Termine učenja prilagodimo glede na zanimanje.
Za invalidne osebe načrtujemo delavnice improviziranega gledališča in videa. Prostovoljki Anna in Erica bosta predstavili improvizirano gledališče, sestavili boste scenarij, spoznali snemalno opremo ter posneli video. Potekala bo v treh terminih ob torkih (12., 19. in 26. november 2024) ob 17. uri v Dnevnem centru za gibalno ovirane osebe Kamnik.
V primeru kakršnih koli vprašanj nas med 9. in 14. uro pokličite na 070 405 484.
Namen projekta:
Večgeneracijski center Ljubljana+ N’š PLAC predstavlja osrednji prostor za druženje in informiranje. Spodbuja socialno vključevanje oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ranljivimi skupinami prebivalstva. Osrednji cilj delovanja Večgeneracijskega centra Ljubljana+ N`š PLAC je vzpostavitev inovativnega modela celostnega, dostopnega in kakovostnega izvajanja preventivnih vsebin in aktivnosti za preprečevanje zdrsa v revščino in obenem za dvig kakovosti življenja ter aktivacijo socialnega vključevanja in integracije številnih ranljivih ciljnih skupin. S svojim programom nudi vsebinsko raznovrstne in brezplačne aktivnosti za vse ciljne skupine.
N’š PLAC deluje v osrednjeslovenski regiji na različnih lokacijah pod okriljem prijavitelja projekta Javni zavod Cene Štupar – Center za izobraževanje Ljubljana in še treh partnerskih organizacij: Zavod Mladinski center Kotlovnica Kamnik, Inštitut Antona Trstenjaka, Dom starejših občanov Grosuplje.
Vse aktivnosti in vsebine so za udeležence brezplačne.
Aktivnosti projekta:
- vsebine, namenjene razvijanju socialnih, zdravstvenih, kulturnih in finančnih kompetenc,
- vsebine, namenjene spodbujanju vseživljenjskega učenja,
- vsebine, namenjene krepitvi starševskih kompetenc in lažjemu usklajevanju poklicnega ter družinskega oziroma zasebnega življenja,
- vsebine s področja preprečevanja nasilja v družini, nad ženskami in otroki ter drugimi ranljivimi ciljnimi skupinami,
- aktivnosti za otroke in organizirano varstvo otrok,
- učna pomoč za otroke in mlade,
- organizacija in vodenje pogovornih skupin za različne starostne skupine z namenom krepitve socialnega vključevanja in preprečevanja slabega duševnega zdravja,
- svetovanje posameznikom in družinam z namenom lažjega usmerjanja v različne sisteme pomoči,
- vsebine, namenjene lažji integraciji migrantov in beguncev ter njihovih družin, zlasti žensk, otrok in mladih,
- vsebine, namenjene krepitvi socialne vključenosti romskih družin, zlasti romskih žensk, otrok in mladih,
- vsebine, namenjene lažjemu socialnemu vključevanju osebam s posebnimi potrebami, še zlasti otrok in mladih,
- vsebine, namenjene invalidom.
Ciljne skupine:
- družine, še zlasti tiste z nizkim socialno-ekonomskim statusom,
- otroci in mladi, ki tvegajo socialno izključenost,
- starejši, zlasti tisti iz socialno ogroženih okolij,
- otroci in mladi s posebnimi potrebami,
- migranti in begunci, zlasti otroci in mladi ter ženske iz teh družin,
- romske družine, zlasti otroci in mladi ter ženske iz teh družin,
- enostarševske družine ter
- invalidi.
Financiranje projekta: Finančno projekt podpira Republika Slovenija, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus.
Skupna vrednost projekta: 1.481.849,60 eur, od tega EU sofinanciranje 592.739,84 eur
Trajanje projekta: Od avgust 2024 do septembra 2029.
Konzorcijsko sodelovanje: Javni zavod Cene Štupar – Center za izobraževanje Ljubljana je vodilni partner konzorcija.
Partnerske organizacije v konzorciju so:
- Dom starejših občanov Grosuplje
- Zavod Mladinski center Kotlovnica Kamnik
- Inštitut Antona Trstenjaka
Projekt podpirajo občine: Mestna občina Ljubljana, Občina Vrhnika, Občina Grosuplje, Občina Log Dragomer, Občina Kamnik, Občina Komenda
Koordinatorka projekta v Zavodu Mladinski center Kotlovnica Kamnik:
Anja Urankar, anja@kotlovnica.si, 070 405 484 (med 9. in 14. uro)
Pripravila: Anja Urankar, Zavod Mladinski center Kotlovnica Kamnik