Velika planina je 4. avgusta 2024 že 10 leto priredila tradicionalni dan trniča, ko smo počastili trnič, tipičen sir z Velike planine. Dogodek, ki združuje kulturno dediščino in kulinariko, je privabil ljubitelje bogate pastirske tradicije in mimoidoče obiskovalce, ki so si z zanimanjem ogledali izdelavo ter izvedeli ljubezensko zgodbo, ki jo s seboj nosi trnič.
Na čudoviti lokaciji Velike planine, kjer se tradicionalni način življenja še vedno ohranja, je praznovanje dneva trniča ponudilo delavnice izdelave sira trniča, vodeni ogled Velike planine in Preskarjevega muzeja. Obiskovalci pa so trnič lahko tudi okusili – jedi s trničem so ponudili v gostilni Zeleni rob ter v Sladkem kotu.
Trniči so vrsta trdih sirov značilne hruškaste oblike, ki jih pripravljajo na območju Velike, Male in Gojške planine v Kamniško-Savinjskih Alpah. Izdelani so iz skute, smetane in soli ter okrašeni s posebnimi ornamenti, ki jih vtisnejo z reliefno izrezljanimi lesenimi deščicami ali paličicam, t. i. pisavami. Trnič se uporablja v vsakodnevni prehrani, pogosto kot dodatek jedem.
Po izročilu so pastirji trniče jeseni, ob koncu paše, kot dokaz ljubezni in zvestobe podarjali svojim izbrankam, ženam in dekletom. Trniče so vedno izdelovali v paru. Pastirji so enega obdržali, drugega pa podarili izvoljenkam, ki so sir hranile tudi več let. Če je obdarovanka sir sprejela, je s tem pristala na pastirjevo dvorjenje.
Trniče danes izdelujejo le še redke pastirice – na praznični dan je trniče z obiskovalci izdelovala Sonja Kropivšek, z družinske kmetije Pr’ Gabršk, ki se nahaja v Tuhinjski dolini.
Če ste nedeljsko druženje na praznik trniča zamudili lepo vabljeni tudi v prihodnje, saj lahko zgodbo o siru trniču z Velike planine slišite vsak dan v Preskarjevem muzeju, ki je odprt v času pašne sezone.
Vabljeni na Veliko planino!
Besedilo: Velika planina d.o.o.
Avtor fotografij: Grega Eržen in Sladki kot