Naslovnica / LOKALNA POLITIKA / Denacionalizacija: Vračilo premoženja Kmetijski zadrugi Kamnik

Denacionalizacija: Vračilo premoženja Kmetijski zadrugi Kamnik

Občinski svetnik in še povsem sveži abrahamovec Jože Korošec, je občinski upravi na današnji seji zastavil vprašanje glede vračanja denacionaliziranega premoženja Kmetijski zadrugi Kamnik.

V SLS nas zanima kako poteka vračanje denacionaliziranega premoženja kmetijski zadrugi Kamnik. Zadeva poteka že precej dolgo, zato nas zanima ali občina na kakršenkoli način ovira vračanje premoženja glede na dano obljubo, da le tega ne bo ovirala.

Zanima nas tudi ali obstajajo pobude, da bi se stvari rešile v paketu in s tem zaključil postopek, ki traja že desetletja; namreč zakon o denacionalizaciji je bil sprejet že davno.

Odgovor je v imenu občinske uprave pripravila Ivanka OGRINEC, višja svetovalka za premoženjsko-pravne in splošne zadeve:

Kmetijska gozdarska zadruga Kamnik je leta 1993 vložila na pristojni organ zahtevek za denacionalizacijo njej odvzetih nepremičnin.

Upravna enota Kamnik je v letu 2001 prvič odločila o njenem zahtevku, in sicer je njen zahtevek zavrnila. Ker se je Zadruga pritožila, so pritožbeni postopki in tožbe potekali vse do leta 2008, ko je Upravno sodišče odpravilo odločitev Upravne enote in ji zadevo vrnilo v ponovni postopek.

Občina Kamnik je bila v postopek denacionalizacije vključena šele leta 2010, ko je bila prvič pozvana, da se opredeli do zahtevka za denacionalizacijo.

V letu 2012 je bila v postopku denacionalizacije med Zadrugo in Občino sklenjena poravnava, s katero je bil zaključen del zahtevka. S to poravnavo je bil rešen predvsem zahtevek glede zemljišča v Volčjem Potoku v izmeri 15.226 m2, katerega je občina v letu 2007 prodala zasebni gospodarski družbi in bi dolgotrajnost denacionalizacijskega postopka lahko povzročila hude in nepredvidljive finančne posledice. Bistvena vsebina poravnave je bila v tem, da je Zadruga umaknila zahtevek za denacionalizacijo za predmetno zemljišče, Občina pa ji je v zameno prepustila v last cca 20.000 m2 kmetijskega zemljišča v Podgorju.

V poravnavi je bilo tudi določeno, da se Občina zaveže, da v preostalem postopku denacionalizacije, ne bo nasprotovala vračilu nepremičnin Zadrugi oziroma Zvezi.

Citirano zavezo Občina razume (in jo tako tudi izvaja), da ne bo nasprotovala vračilu nepremičnin, v kolikor bodo za to izpolnjeni zakonski pogoji.

Od leta 2012 je bilo tako odločeno še o nekaterih nepremičninah (ceste, gozdna zemljišča), pri katerih ni bilo nobenega dvoma o obliki vračila.

Občina ves čas aktivno sodeluje v predmetnem postopku denacionalizacije, ne more pa vplivati na sam potek postopka, saj ga vodi Upravna enota Kamnik.

Z upravičeno stranko smo imeli v zadnji letih več sestankov s ciljem približati naša stališča in skleniti poravnavo, katera bi vključila vse še odprte zadeve.

Najbolj nas od poravnave loči usoda sklopa nepremičnin, ki danes predstavljajo javni zavod Vrtec Antona Medveda Kamnik, enota Palček v Šmartnem. Občina tu uveljavlja zakonske zadržke, da se te nepremičnine ne bi vrnile v naravi in bi Zadruga dobila odškodnino od države v obveznicah državnega holdinga (DH).

Žal do sklenitve poravnave še ni prišlo, zato bo odločitev o posameznih zadevah morala končno sprejeti Upravna enota Kamnik.

Do danes pa so, poleg sklopa nepremičnin, ki predstavljajo navedeni vrtec, ostale še nerešene zadeve glede sklopa nepremičnin v Srednji vasi – trgovina, cvetličarna ter zemljišče in objekt v Volčjem Potoku – dom KS Volčji Potok.

2016-04-06

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Piškotki, ki so namenjeni anonimnemu spremljanju obiskanosti in delovanja naše strani.

Google Analytics
Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Piškotki namenjeni prikazovanju oglasov naših zunanjih oglaševalskih partnerjev.

Google Adwords
Uporabljamo Adwords za beleženje konverzij preko google oglaševanja.

Google Tag Manager
Piškotki namenjeni spremljanju in analizi prometa na spletni strani.

Facebook Pixel
Facebookovi piškotki so potrebni za sledenje povezavam v družabnih medijih in prikaz vtičnikov z vsebinami (fotografije, videi, prenosi v živo...).  
  • m_pixel_ratio
  • presence
  • sb
  • wd
  • xs
  • fr
  • tr
  • c_user
  • datr

Google Adsense
Uporabljamo Google AdSense za prikaz spletnega oglaševanja na naši spletni strani.
  • _tlc
  • _tli
  • _tlp
  • _tlv
  • DSID
  • id
  • IDE

Save
Shrani nastavitve
Exit mobile version
X