Občina Kamnik se zaenkrat sicer še ni pridružila podpisnikom sporazuma o odpisu dolgov, vendar nameravajo to na Občini storiti že v kratkem. Na vse skupaj se želijo le nekoliko bolj temeljito pripraviti, pa ne le zaradi tega, da bi se izognili morebitnim zlorabam, ampak tudi zato, ker želijo k projektu, ki utegne kar precej pomagati socialno najbolj ogroženim prebivalcem, pritegniti tudi čim več kamniških podjetij.
Včeraj sta premier Miro Cerar in ministrica za delo Anja Kopač Mrak, z okoli 50-imi predstavniki občin, podjetij, bank, zavarovalnic in humanitarnih organizacij, podpisala sporazum o sodelovanju pri pomoči najšibkejšim oz. t.i. sporazum o odpisu dolgov, iz seznamov, ki so bili objavljeni v medijih, pa med podpisniki sporazuma ni bilo zaslediti ne Občine Kamnik, ne katerega izmed kamniških podjetij. Zato smo Občino Kamnik zaprosili za pojasnilo, ali se namerava omenjenemu sporazumu v prihodnje pridružiti tudi kamniška občina.
Iz Občine Kamnik so nam odgovorili, da Občina Kamnik sporazuma o odpisu dolgov zaenkrat sicer res še ni podpisala, so pa pri pripravi sporazuma sodelovali tudi njihovi predstavniki. Občina Kamnik se namreč namerava sporazumu pridružiti že v kratkem, vendar bi se želela na vse skupaj nekoliko bolje pripraviti ter k projektu privabiti tudi nekatera kamniška podjetja, oz. kot v pravijo na Občini Kamnik:
»Zakonodaja, ki je bila pred kratkim sprejeta v Državnem zboru, omogoča tako gospodarstvu kot negospodarstvu, kamor sodijo tudi občine, odpis dela dolgov dolžnikom, ki teh dolgov zaradi različnih razmer ne morejo plačati.
Včerajšnji podpis sporazuma v Ljubljani tako ni bil neko končno dejanje oziroma je osnova za to, da bodo tako občine kot tudi gospodarske družbe k njemu pristopale.
Občina Kamnik, ki je ustanoviteljica šol in vrtca, mora najprej od teh zavodov preko aktiva ravnateljev in ostalih ustreznih služb pridobiti ustrezne podatke o številu dolžnikov, poleg tega, pa je potrebno pripraviti tudi ustrezen pravilnik, ki bo preprečil morebitne zlorabe sporazuma.
Na Občini Kamnik se zavedamo socialne stiske mnogih naših občank in občanov. Socialno najbolj ogroženim skušamo pomagati tudi z enkratno denarno pomočjo, s katero lahko plačajo položnice, nakupijo živila, kurjavo, šolske potrebščine in podobno. V letošnjem letu smo odprli razdelilnico obrokov za vse, ki prejemajo socialno pomoč ali pa imajo pokojnino nižjo od 400 evrov. Vsakodnevno razdelilnico obiskuje približno 20 oseb.
Zavedamo se, da vedno več ljudi živi na socialnem robu, s svojimi dejanji smo že dokazali, da smo ena izmed bolj socialno naravnanih občin, zato ni bojazni, da ne bi prisluhnili dobrim predlogom iz države.«
Iz zapisanega lahko razberemo, da bo odpis dolgov omogočila tudi Občina Kamnik, nadejamo pa se, da se bodo pobudi pridružilo tudi kar največ kamniških podjetij, saj utegne odpis dolgov vsaj nekoliko olajšati življenje in materialno stisko marsikaterega občana in družine na Kamniškem.