Poklon sodelavcev okupatorja njihovemu junaku, pesniku Francetu Balantiču: »Domobranci se klanjamo njegovemu pesniškemu geniju, Njegovi veliki žrtvi, ki jo je doprinesel v naših vrstah, pa bomo vedno dajali hvalo in čast kot junaku, ki je padel za lepšo bodočnost slovenskega naroda.« – Slovensko domobranstvo (03.08.1944, letnik 1, številka 1)
V spominskem zapisu, ki mu zagotovo ni mogoče očitati, da gre za morebitno »sovražno propagando« nasprotnikov preimenovanja kamniške knjižnice po Francetu Balantiču, se nahaja pomenljiv stavek, ki govori o tem, da Balantič v domobranski postojanki v Grahovem ni bil zgolj nekakšen »gostujoči umetnik«, ampak, skupaj s Francetom Kremžarjem, celo njen sosnovalec oz. ustanovitelj: »Takoj po novem letu 1943 se je priglasil k vaškim stražam in stopil v četo svojega največjega prijatelja in sošolca, tedaj poveljnika v Grahovem Franca Kremžarja. Na Pudobu je doživel razkroj v septembru 1943. leta, se čudežno rešil v Ljubljano in takoj nato vstopil k domobrancem. S Francetom Kremžarjem sta osnovala posadko v Grahovem, katero so napadli komunisti v noči 23. na 24. november.« – Slovensko domobranstvo (03.08.1944, letnik 1, številka 1)
Na priloženih slikah je namreč moč videti Franceta Balantiča tako s puško, kot tudi v domobranski uniformi. (slika spodaj)
Neizpodbitno dejstvo, da je bil France Balantič kolaborant, kar poskušajo zagovorniki preimenovanja na različne načine omiliti, če ne celo izničiti, sicer ne zmanjšuje njegovega nedvomnega »pesniškega genija« in vrednosti pesnikove literarne zapuščine, vendar njegova pripadnost enotam, ki so prostovoljno in z orožjem v rokah podpirale okupatorski režim, ki je načrtno uničeval vse kar je bilo slovenskega ter, med drugim, sistematično uničeval tudi slovenske knjižnice in knjige, zagotovo dovoljšen razlog, da odločno nasprotujemo politično vsiljenemu preimenovanju knjižnice, katerega glavni namen in cilj se skriva predvsem v rehabilitaciji, če ne že kar poveličevanju kolaborantstva.
Peticijo proti preimenovanju osrednje kamniške knjižnice lahko najdete in podpišete na povezavi: Peticija proti preimenovanju MKK v knjižnico Franceta Balantiča