Naslovnica / NOVICE / Domobranski junak France Balantič
Posadka grahovske belogardistične postojanke. Narednik France Balantič je prvi z desne zgoraj.

Domobranski junak France Balantič

Poklon sodelavcev okupatorja njihovemu  junaku, pesniku Francetu Balantiču: »Domobranci se klanjamo njegovemu pesniškemu geniju, Njegovi veliki žrtvi, ki jo je doprinesel v naših vrstah, pa bomo vedno dajali hvalo in čast kot junaku, ki je padel za lepšo bodočnost slovenskega naroda.« – Slovensko domobranstvo (03.08.1944, letnik 1, številka 1)

V digitalnem arhivu Narodne univerzitetne knjižnice je moč najti glasilo »Slovensko domobranstvo«, ki je začelo izhajati 3. avgusta 1944. V prvi številki domobranskega propagandnega glasila se nahaja stran, ki je v celoti posvečena pesniku Francetu Balantiču – domobrancu, iz katere je jasno razvidno, da Balantič ni bil zgolj »nedolžna pesniška dušica«, kot ga povečini žele prikazati zagovorniki preimenovanja kamniške knjižnice, ampak, da je bil aktiven in predan pripadnik kolaborantskih domobranskih enot, ki so sodelovale z okupatorsko vojsko.

V spominskem zapisu, ki mu zagotovo ni mogoče očitati, da gre za morebitno »sovražno propagando« nasprotnikov preimenovanja kamniške knjižnice po Francetu Balantiču, se nahaja pomenljiv stavek, ki govori o tem, da Balantič v domobranski postojanki v Grahovem ni bil zgolj nekakšen »gostujoči umetnik«, ampak, skupaj s Francetom Kremžarjem, celo njen sosnovalec oz. ustanovitelj: »Takoj po novem letu 1943 se je priglasil k vaškim stražam in stopil v četo svojega največjega prijatelja in sošolca, tedaj poveljnika v Grahovem Franca Kremžarja. Na Pudobu je doživel razkroj v septembru 1943. leta, se čudežno rešil v Ljubljano in takoj nato vstopil k domobrancem. S Francetom Kremžarjem sta osnovala posadko v Grahovem, katero so napadli komunisti v noči 23. na 24. november.« – Slovensko domobranstvo (03.08.1944, letnik 1, številka 1)

Še zanimivejše je priloženo slikovno gradivo, ki na laž postavlja pogosto slišane trditve, da Balantič ni nikoli prijel za puško, ali oblekel domobranske uniforme. Kot primer takšnega lažnega spreobračanja dejstev uporabimo navedek iz članka Ignaca Navernika, ki v zapisu o Balantičevem večeru v Kamniku, ki se je v Frančiškanskem samostanu Kamnik, v organizaciji Društva sv. Jakoba, odvijal 21. novembra 2008, povzema besede avtorja Balantičeve monografije, prof. Franceta Pibernika: »Zakaj se je konec leta 1942 odločil za odhod iz Ljubljane pesnik ne zapiše nikjer, predvidevamo pa lahko, pravi Pibernik, da je šlo za splet okoliščin, ki je vsaka do neke mere pripomogla k odločitvi. Moral bi se vpisati v končni semester študija, vendar je medtem izšel zakon, ki je Balantiču onemogočil vpis . Po drugi strani je bila Ljubljana zaprta, hrane ni bilo (kot že prej v Gonarsu), pa še prijatelj Kremžar je bil v Grahovem. Tako odide tja. Tam opravlja pisarniška dela, hodi v idilično naravo, domobranske uniforme ni oblekel nikoli, čeprav je formalno spadal v 4. bataljon s sedežem v Logatcu.« – Ignac Navernik. (Prispevek je objavljen na spletni strani Frančiškanskega samostana Kamnik, z opombo, da je članek primarno pripravljen za Poročila – interno glasilo Slovenske frančiškanske province sv. Križa) Povezava do vira: http://franciskani-kamnik.rkc.si/Balanticevvecer.htm

Na priloženih slikah je namreč moč videti Franceta Balantiča tako s puško, kot tudi v domobranski uniformi. (slika spodaj)

Grahovska posadka vaške straže – v zadnji vrsti na desni France Balantič.

Neizpodbitno dejstvo, da je bil France Balantič kolaborant, kar poskušajo zagovorniki preimenovanja na različne načine omiliti, če ne celo izničiti, sicer ne zmanjšuje njegovega nedvomnega »pesniškega genija« in vrednosti pesnikove literarne zapuščine, vendar njegova pripadnost enotam, ki so prostovoljno in z orožjem v rokah podpirale okupatorski režim, ki je načrtno uničeval vse kar je bilo slovenskega ter, med drugim, sistematično uničeval tudi slovenske knjižnice in knjige, zagotovo dovoljšen razlog, da odločno nasprotujemo politično vsiljenemu preimenovanju knjižnice, katerega glavni namen in cilj se skriva predvsem v rehabilitaciji, če ne že kar poveličevanju kolaborantstva.

Peticijo proti preimenovanju osrednje kamniške knjižnice lahko najdete in podpišete na povezavi: Peticija proti preimenovanju MKK v knjižnico Franceta Balantiča

2015-06-08

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Piškotki, ki so namenjeni anonimnemu spremljanju obiskanosti in delovanja naše strani.

Google Analytics
Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Piškotki namenjeni prikazovanju oglasov naših zunanjih oglaševalskih partnerjev.

Google Adwords
Uporabljamo Adwords za beleženje konverzij preko google oglaševanja.

Google Tag Manager
Piškotki namenjeni spremljanju in analizi prometa na spletni strani.

Facebook Pixel
Facebookovi piškotki so potrebni za sledenje povezavam v družabnih medijih in prikaz vtičnikov z vsebinami (fotografije, videi, prenosi v živo...).  
  • m_pixel_ratio
  • presence
  • sb
  • wd
  • xs
  • fr
  • tr
  • c_user
  • datr

Google Adsense
Uporabljamo Google AdSense za prikaz spletnega oglaševanja na naši spletni strani.
  • _tlc
  • _tli
  • _tlp
  • _tlv
  • DSID
  • id
  • IDE

Save
Shrani nastavitve
Exit mobile version
X