S kratko predstavitvijo dogajanja ter večerom ameriške kulinarike, ki ji je sledil pogovor z uveljavljenim ameriškim pisateljem Manuelom Gonzalesom, se je v soboto zvečer v mekinjskem samostanu tudi uradno začel »Ameriški kulturni teden«.
»Ameriški kulturni teden« je projekt Javnega zavoda Mekinjski, ki ga financira Veleposlaništvo Združenih držav Amerike v Ljubljani, njegov namen pa naj bi bil predvsem oz. celo izključno, kot je bilo poudarjeno na predstavitvi projekta, promocija in povečanje razumevanja ameriške kulture v Sloveniji ter kulturne izmenjave med državama.
V okviru projekta je bila že konec prejšnjega tedna v preddverju občinske stavbe odprta razstava ameriškega fotografa Jesseja Burka, v soboto pa je v samostanu Mekinje potekala predstavitev projekta z ameriškim kulinaričnim večerom ter pogovorom s pisateljem Manuelom Gonzalesom, s katerim se je, da je beseda lažje tekla, ob degustaciji različnih tunjiških žganic, pogovarjal kamniški Američan Noah Charney.
Po navedbah organizatorjev prireditve je Manuel Gonzales eden od najbolj priljubljenih ameriških literarnih avtorjev, njegova knjiga The Miniature Wife and Other Stories je prejela Kaufmanovo nagrado First Fiction in nagrado Johna Gardnerja za fikcijo, njegov roman The Regional Office is Under Attack!, pa je postal knjižna uspešnica, ki utegne dobiti tudi filmsko oz. TV realizacijo. Za obe knjigi je avtor prejel je odlične ocene s strani vseh večjih literarnih publikacij, prav tako pa je vrhunski učitelj kreativnega pisanja na univerzitetni ravni ter tudi za mlajše pisce.
V tem tednu pa se bo v okviru Ameriškega kulturnega tedna« zvrstilo še nekaj delavnic. Prva, na temo kreativnega pisanja z Manuelom Gonzalesom, se bo začela nocoj ob 18. uri v mekinjskem samostanu, podobna, le da bo namenjena mlajšim literarnim ustvarjalcem, pa bo na vrsti jutri ob 17. uri v kamniški knjižnici.
Kamniške ljubitelje fotografiranja pa utegne pritegniti fotografska delavnica s priznanim fotografom Jessejem Burkom, ki se bo v sredo, 13. marca 2019, ob 18. uri začela v samostanu Mekinje.
»Ameriški kulturni teden« v Kamniku je, glede na vsebine in zanimive goste, nedvomno zanimiv projekt, ki pa, glede na to, da ga financira ameriška vlada, vseeno vzbuja nekaj vsaj nekaj moralnih pomislekov.
Sodelujoči gostje, pa tudi organizatorji prireditve (Pecunia non olet.), so se namreč, ne glede na to, ali se strinjajo s politiko »slovenskega zeta« oz. ali se tega zavedajo, znašli v vlogi glasnogovorcev oz. olepševalcev agresivne ameriške politike, ki po eni strani, pod pretvezo demokracije, marsikje po svetu seje hudo, po drugi strani pa nas, tudi s tovrstnimi »kulturnimi« projekti, poskuša prepričati o svoji dobronamernosti, oziroma, da je vse v redu in lepo.
Ampak dokler bodo v naše kraje poskušali izvažati zgolj kulturo, bomo že še (z zanimanjem in hvaležno) potrpeli, medtem ko bi znali, ob morebitnem urgentnem uvozu “demokracije” znali tudi zagodrnjati.