Sredi preteklega tedna so na platoju pred Parkom vojaške zgodovine v Pivki odprli fotografsko razstavo o Civilni zaščiti Republike Slovenije z naslovom »Življenja rešujemo skupaj«. Na razstavi je zbranih 40 fotografij slovenskih fotografov, ki so v zadnjih desetletjih v svoj objektiv ujeli delo pripadnikov slovenskega sistema Civilne zaščite.
Vodja izbora fotografij je bil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, ki je med izbrane fotografije umestil tudi fotografijo helikopterskega reševanja ujetih oseb s področja kamniških dolin med uničujočimi poplavami avgusta 2023.
Slovenijo je v zadnjih letih prizadelo več hudih katastrof – žled leta 2014, epidemije koronavirusa v letih 2020 in 2021, obsežen požar na Krasu leta 2022 ali pa največje poplave v naši zgodovini leta 2023. K temu moramo dodati tudi humanitarne krize; ena izmed največjih so bile masovne migracije v letu 2015, ki so močno obremenile sistem Zaščite in reševanja.
V vseh teh primerih zelo pomembno vlogo odigrajo tudi fotografi, ki skrbno beležijo dogodke. Skozi vse navedene krizne situacije se je nabralo veliko fotografij, zato so se pristojni odločili, da se nabor fotografij predstavi javnosti ter tako osvetli delo Civilne zaščite, hkrati pa se na simbolni ravni poklonijo vsem, ki se nesebično odzovejo na klic na pomoč. Razstavi dajejo poseben pečat spremni zapisi poveljnika Civilne zaščite, ki je ob odprtju poudaril, kako težko je bilo zožiti izbor fotografij, saj vsaka nosi svojo zgodbo poguma, odrekanja in upanja. Kot že omenjeno je svoje mesto med 40 fotografijami iz celotne Slovenije iz vseh struktur Zaščite in reševanja zasedla tudi fotografija intervencije v naši občini.
Fotografija, ki jo je posnel fotograf Luka Dakskobler na stadionu v Mekinjah prikazuje usklajeno delovanje gasilcev PGD Kamnik, pripadnikov Društva gorska reševalna služba Kamnik ter pripadnikov Letalske policijske enote med helikopterskim reševanjem domačinov in tujcev iz ogroženih območij občine Kamnik v avgustu 2023. Preko začasnega heliporta je bilo v dveh dneh rešenih 127 oseb, kar velja za eno izmed največjih helikopterskih reševanj v samostojni Sloveniji.
Na razstavi je na ogled tudi fotografija fotografa Luke Kotnika, ki jo je posnel v sosednji občini Komenda, kjer je narasla voda poplavila številne garaže.
Park vojaške zgodovine je fotografsko razstavo pripravil v sodelovanju z Uradom Vlade Republike Slovenije za komuniciranje, ki je Park prepoznal kot kredibilnega partnerja in zanimivo lokacijo za predstavitev nacionalno pomembnih tem. Razstavo je podprlo tudi Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije.
Razstava bo na ogled za obiskovalce odprta predvidoma eno leto.
Besedilo in fotografije: PGD Kamnik