Kadaver poginulega laboda je bil odpeljan na analizo, ki bo pokazala, če je labod morda poginil zaradi aviarne influence oz. t.i. ptičje gripe.
Včeraj dopoldne, okoli 9.30, je Regijski center za obveščanje Ljubljana kamniške gasilce obvestil, da se na težko dostopnem in razmočenem terenu pri Velikem jezu nahaja kadaver poginulega laboda.
Gasilci PGD Kamnik so poginulega laboda uspeli najti ter potegniti na dostopnejše mesto, nato pa so, zaradi nejasnega vzroka pogina, kraj najdbe zavarovali ter počakali na prihod higienika, ki je kadaver laboda prevzel in odpeljal na analizo, kjer bodo poskusili ugotoviti zakaj je omenjena ptica pravzaprav poginila.
Najdba poginulega laboda bi sicer ne bi bila nič posebnega, če bi ne obstajala možnost, da je poginil zaradi visoko patogene aviarne influence H5N1 oziroma t.i. ptičje gripe, le-ta je bila potrjena pri poginulih labodih na Ptujskem jezeru in pri Brežicah, kar bi utegnilo povzročiti precejšnje težave tudi rejcem perutnine na Kamniškem.
Virus visokopatogene aviarne influence A(H5N1), ki se pojavlja pri prostoživečih pticah in perutnini v Evropi, sicer ne predstavlja pretirano resne nevarnosti za ljudi, vseeno pa je pri morebitnem stiku z okuženimi prostoživečimi pticami in okuženo perutnino potrebna previdnost.
Kot je navedeno na spletni strani NIJZ: “Tesen stik s potencialno okuženo prostoživečo ptico pomeni, da smo se brez zaščite (t.j. brez rokavic) dotikali obolele ali poginule prostoživeče ptice ali njenih izločkov. Čeprav kljub tesnemu stiku ni verjetno, da smo si škodovali zdravju, svetujemo da po tesnem stiku brez zaščite še deset dni opazuje svoje zdravstveno stanje.
V primeru, da se pojavijo težave z zdravjem, predvsem simptomi okužbe dihal, se posvetujemo se z izbranim osebnim zdravnikom. Virusi aviarne influence se s pticami selivkami prenašajo v jesensko-zimskem času. Istočasno poteka najbolj intenzivna sezona gripe in drugih akutnih okužb dihal pri ljudeh.
Zato je precej bolj verjetno, da kljub tesnemu stiku z obolelo/poginulo prostoživečo ptico prebolevamo navaden prehlad, virozo, sezonsko gripo ali covid-19 in ne da so naše težave posledica ptičje gripe. “