Kamniški gasilci so v Volčjem Potoku priskočili na pomoč stanovalcem hiše, na katere dvorišče se je v večernih urah zatekla kača.
Včeraj zvečer, nekaj po 20. uri, so bili gasilci PGD Kamnik obveščeni, da se na dvorišču stanovanjske hiše v Volčjem Potoku nahaja večja neznana kača. Ob prihodu na kraj so gasilci, po posvetu s prijavitelji in dežurnim operaterjem na Kačofonu, ugotovili, da gre za nenevarno oz. nestrupeno kačo, in sicer belouško, ki lahko zraste tudi do kakega metra dolžine.
Gasilci so kačo previdno ujeli v okrasnem ribniku ob stanovanjskih hiši, nato pa jo prenesli oz. prepeljali do obrežja reke Kamniške Bistrice, kjer so jo nepoškodovano spustili nazaj v naravno okolje.
O dogodku so obvestili tudi Kačofon oz. Herpetološko društvo – Societas herpetologica slovenica, društvu za preučevanje dvoživk in plazilcev, ki se ukvarja s proučevanjem in varovanjem slovenskih dvoživk in plazilcev ter skrbi za izobraževanje in ozaveščanje vseh, ki jim za slovensko herpetofavne ni vseeno, beleži pa tudi tovrstne intervencije.
Zavedati se je potrebno, da sodijo dvoživke in plazilci med najbolj ogrožene živalske vrste. V Sloveniji živi 22 različnih vrst plazilcev, od tega 12 različnih vrst kač, od katerih so strupene zgolj tri vrste (navadni gad, laški gad in modras).
Prav vse kače v Sloveniji, vključno s strupenimi, so strogo zaščitene z Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, s katero so, razen kač, zavarovane tudi vse domorodne vrste dvoživk in plazilcev na območju Slovenije. Zato kač in plazilcev ne vznemirjajte, sploh pa ne ubijajte. Niti v primeru, da nanje morda naletite v bližini vaših hiš. V tem primeru pokličite Kačofon: 040 322 449, kjer vam bodo znali svetovati kako ukrepati.