S pospravljanjem cvetličnih konstrukcij in z zaključkom ulične kuhinje se je zaključila prireditev Igra rož. Prireditev je požela veliko odobravanja obiskovalcev, ki so lahko od 25. maja do 3. junija uživali v cvetličnih konstrukcijah najboljših cvetličarjev v državi. Ti so najprej okrasili sedem srednjeveških portalov, na to pa so izdelali poročni šopek, prosto vezan šopek in pogrinjek za dva. Obiskovalce pa so navdušili tudi netekmovalni portali, ki jih je okrasilo pet lokalnih kamniških cvetličarjev.
Žal je neurje, ki je skozi teden potekalo v Kamniku, nekoliko poškodovalo posamezne cvetlične konstrukcije. Kljub temu pa so te s posameznimi popravki ostale na ogled do konca tedna. Povsem nepoškodovani pa so bili šopki in pogrinjki, ki so bili na ogled v Frančiškanskem samostanu. Da bo prireditev živela dalje, bodo najboljše fotografije, ki so jih obiskovalci objavili na družabnih omrežjih z oznako #igraroz, razstavljene v Arboretumu Volčji Potok. Datum razstave bomo sporočili naknadno.
»S prireditvijo v celoti smo zadovoljni, saj je Kamnik obiskalo veliko turistov, ki so si ogledovali cvetlične konstrukcije,« je dejal direktorica Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik Božena Peterlin in dodala: »Ker je prireditev potekala prvič, verjamem, da jo je moč na nekaterih mestih še izboljšati. Vsekakor pa nas pozitivni odzivi spodbujajo, da bi Igra rož postala tradicionalna prireditev, ki bo potekala vsaki dve leti kot vsaki dve leti poteka državno prvenstvo v cvetličarstvu. Ostajamo tudi pri cilju, da bi leta 2024 v Kamniku gostili evropsko prvenstvo v cvetličarstvu. Posebej pa bi se rada zahvalila občanom, ki so dovolili okrasitev portalov svojih hiš, ter vsem cvetličarjem, ki so sodelovali na prireditvi.«
Intenzivne priprave na prireditev so trajale že od lanske jeseni. Tako so v pripravah med drugim kamniškim gostincem omogočili tečaj kuhanja jedi iz cvetja pri kuharskem mojstru Tomažu Vozlju, prebivalcem ožjega mestnega središča pa so podarili balkonske sadike in jih pozvali, da okrasijo svoje balkone in okenske police.
»Veseli smo, da smo lahko bili soorganizatorji tako izjemne prireditve kot je Igra rož,« je zaključek prireditve ocenil predsednik sekcije cvetličarjev in vrtnarjev pri Obrtno – podjetniški zbornici Simon Ogrizek in dodal: »Slovenci se lahko pohvalimo z izjemno visoko ‘kulturo cvetja’ in takšna prireditev kot je Igra rož, je zagotovo še dodatna promocija lepo urejenega okolja, turizma ter seveda cvetličarskega in vrtnarskega poklica. Želim si, da bi ta poklic bil privlačen za mlade, ki o svoji prihodnosti še razmišljajo. Ker ne moremo biti pri miru je poletna razstava cvetja v Mozirskem gaju naš naslednji projekt, tema dogodka je zaenkrat še skrivnost in lepo vabljeni na to zanimivo poletno, cvetlično zgodbo. Za konec pa naj obvelja: kjer je cvetje, so dobri ljudje.«
V teh dneh se je v Kamniku razvrstilo več dogodkov. Obiskovalci so si lahko poleg cvetličnih kreacij ogledali še prikaz obrtnikov in rokodelcev, likovno razstavo z motivi cvetja in zelenja, razstavo Čebelarstvo na Slovenskem, na ulični kuhinji pa so lahko okusili jedi iz cvetja. Ulično kuhinjo je spremljala živa glasba, kjer so nastopili: Ljudske pevke Predice, Mešani pevski zbor KD Horjul, Moški pevski zbor Janka Kersnika Lukovica, učenci Glasbene šole Kamnik, Mešani pevski zbor Pentakord Ljubljana, Komorni moški pevski zbor Čebelarske zveze Slovenije, Bečo and band in Lombardo band. Posebno pozornost pa so poželi tudi plesalci Plesnega kluba Šinšin s predstavo Ples cvetlic in Mestna godba Kamnik, ki je na praznovanje 170. obletnice povabila prijateljske godbe.
Del prireditve je potekal tudi v Arboretumu Volčji Potok, kjer so pripravili delavnice, potekal je poseben dogodek imenovan Čarobna simfonija, še vedno pa so na ogled tudi posebne cvetlične konstrukcije – cvetlični avti. Dvajset avtomobilov, ki bi sicer končali na deponiji, so namreč premenili v cvetlične galerije in tako poskrbeli, da so ta reciklirana vozila postala cvetlična korita za enoletnice in bogato balkonsko cvetje. Ta razstava bo na ogled vse do 23. septembra.
Samo Trtnik, ZTŠK Kamnik