V galeriji Pogled, v kateri se že nekaj časa predstavljajo mladi ustvarjalci sodobne umetnosti, je bila včeraj zvečer odprta razstava mlade likovne pedagodinje Alje Košar – Točke v gibanju.
Mlado likovno pedagoginjo oz. vizualno umetnico Aljo Košar (1990), ki je leta 2013 diplomirala na Pedagoški fakulteti, nato pa v lanskem letu s študijem nadaljevala na Akademiji za likovno umetnost, za svoje delo pa prejela tudi študentsko Prešernovo nagrado, je ob odprtju razstave, ki se ga je, resnici na ljubo, udeležila zgolj peščica obiskovalcev, med katerimi so bili kamniški ljubitelji likovnega ustvarjanja redkejši od medvedov v Kamniški Bistrici, spregovorila kustosinja Saša Bučan.
Po besedah kustosinje je Alja Košar mlada vizualna umetnica, ki si je za medij svojega ustvarjanja izbrala grafiko, s poudarkom na grafičnih tehnikah globokega tiska, predvsem jedkanice, kot izrazno sredstvo pa izbrala prvinski simbol – piko, točko kot prapočelo vsega v likovni umetnosti. Točka, kot najosnovnejša oblika, se v njenih delih pojavlja množično v različnih barvah, saj Alja podaja svojo vizualno izkušnjo s popolnim odvzemom mimetičnega, vendar pa z medsebojnimi odnosi med barvo in točko (ponekod tudi linijo). Točke /linije se ritmično ponavljajo, gostijo, plastijo. Gibanje, ki ga nakazujejo točke ali linije sega v neskončnost, goščenje posameznih točk pa postopoma ustvarja tudi globino, a vendarle z ustvarjanjem te dimenzije ne skuša implicirati podob, ne sugerirati vizualiziranega…
Če eksperimentalno likovno raziskovanje Alje Košar poskušamo opisati bolj po domače, denimo z vidika običajnega, likovno neukega opazovalca oziroma z nekaj manj metafizike likovno-teoretične (slepomišne?) učenosti, bi morda lahko rekli, da nam razstavljena likovna dela odstirajo kalejdoskopsko podobo vizualnega vsakdanjika laboranta na kliniki za odpravljanju neplodnosti, ilustirani jedilnik vosatega kita, pogled pijanca na ples vinskih mušic, ali pa morda, če primerjavo izkopljemo iz prvinske motivike antične mitologije, neskončno ponavljajoči se zapis božanske Zeusove pohote, ki je zgrešila Danajino naročje.
Razstava bo v galeriji Pogled na ogled do 26. februarja 2018.