Naslovnica / LOKALNA POLITIKA / Kako uspešna je Občina Kamnik pri pridobivanju evropskih sredstev?
Matija Sitar Močnik

Kako uspešna je Občina Kamnik pri pridobivanju evropskih sredstev?

Občinski svetnik Matija Sitar Močnik (SDS) je občinski upravi Občine Kamnik zastavil več vprašanj, ki se nanašajo na pridobivanja evropskih sredstev.

 Matija SITAR MOČNIK – SDS: Na 4. redni seji občinskega sveta, dne 4. 2. 2015 je bil ustanovljen oddelek za razvoj in investicije. Oddelek naj bi, po besedah, ki smo jih slišali na omenjeni seji, predstavljal korak naprej na področju investicij, predvsem z evropskimi sredstvi prav tako pa naj bi bili z ustanovitvijo tega oddelka ustvarjeni pogoji za povečanje evropskih sredstev v občinskem proračunu. Omenjena je bila finančna perspektiva 2014-2020 od kateri naj bi si veliko obetali ne samo občina ampak tudi podjetja. Omenjeno je bilo tudi, da naj bi ta oddelek pripomogel ne samo k direktnemu pridobivanju evropskih sredstev ampak tudi pomagal organizacijam in podjetjem pri črpanju le-teh.

Zanima me:

  1. Koliko denarja je občina, od ustanovitve oddelka, že pridobila preko razpisov za evropska sredstva in za katere projekte?
  2. Kateri razpisi, na katere se je občina Kamnik prijavila, potekajo v tem času, kakšen je njihov namen ter vrednost sofinaciranja, na katere projekte se občina Kamnik namerava prijaviti v prihodnosti?
  3. Kolikim organizacijam in podjetjem je občina v tem času pomagala do pridobitve evropskih sredstev ter v kakšni višini?
  4. Ali je občina Kamnik morda pridobila tudi druge investicije (če katere), ki niso vezane na evropska sredstva (denimo zasebne investicije)?

 

Odgovore sta v imenu občinske uprave pripravila Boris RAVBAR, podsekretar – vodja Oddelka za razvoj in investicije ter Barbara STRAJNAR, višja svetovalka za razvojne projekte:

1. Občina Kamnik je v drugi polovici leta 2015 in v letu 2016, torej od ustanovitve Oddelka za razvoj in investicije (v nadaljevanju: ORI) dalje, pridobila pravico do koriščenja evropskih in državnih sredstev v višini 499.355 € (brez sredstev za vodooskrbo, nadgradnjo CČN ter čiščenje in odvajanje odpadnih voda). V občinski proračun so že prišli prilivi v višini 196.152 €, ostala sredstva, ki so že zagotovljena s pogodbami, pa bodo v občinski proračun večinoma prišla do konca leta 2016, deloma pa v letu 2017. Sredstva so pridobljena za naslednje projekte: Celostna prometna strategija Občine Kamnik (kohezijski sklad), Urban areas end ecological green space (program DynAlp nature), Nakup prenosnega urgentnega ultrazvoka (Ministrstvo za zdravje), Nakup mobilnih in ročnih radijskih postaj za namene zdravstvene varnosti (Ministrstvo za zdravje), Ureditev atletskih površin na stadionu prijateljstva v Mekinjah (Fundacija za šport, MGRT), Hodnik za pešce Laze (MGRT), Muzejska pot (MGRT), Avtobusna postaja Soteska (MGRT).

2. Občina Kamnik kandidira na javnih razpisih različnih ministrstev in drugih državnih organov, vključuje se v partnerstva evropskega teritorialnega sodelovanja, sodeluje tudi v nekaterih projektih, ki se izvajajo iz centraliziranih programov, direktno v Bruslju.

Trenutno ORI aktivno sodeluje pri prijavi na javni razpis za sofinanciranje projektov večgeneracijskih centrov, ki bodo ponujali različne preventivne programe, namenjene predvsem družinam, posameznim družinskim članom, starejšim in drugim ranljivim skupinam. Občina sicer ne more biti partner, igra pa aktivno vlogo pri povezovanju različnih organizacij, ki bodo v okviru tega javnega razpisa nastopale kot projektni partnerji in bodo delovale na območju občine Kamnik. Projekt je v pripravi in finančni razrez med partnerji še ni narejen.

Na ORI sledimo možnostim prijave na javni razpis za gradnjo širokopasovnih omrežij. Občina se povezuje z nekaterimi drugimi občinami in pripravlja potrebno dokumentacijo. Cilj javnega razpisa bo dostop do širokopasovnih elektronskih komunikacijskih storitev na območjih, kjer širokopasovna infrastruktura še ni zgrajena in kjer hkrati ni tržnega interesa za njeno gradnjo.

Preučujemo možnosti za prijavo na javni razpis za sofinanciranje energetske prenove stavb v (so)lasti in rabi občin. Gre za 40-odstotno sofinanciranje s strani kohezijskega sklada, ostalih 60 % sofinancira občina oz. zasebni partner v projektu.

Občina Kamnik sodeluje kot vodilni partner, projektni partner, pilotno območje ali opazovalec v čezmejnih in transnacionalnih programih. Na oddelku pripravljamo tudi prijave/vloge na javne razpise v imenu javnih zavodov v občinski lasti, na katerih delovna področja posamezni javni razpisi vsebinsko posegajo.

seznam-projektov-1seznam-projektov-2seznam-projektov-3seznam-projektov-4

 

Občina Kamnik aktivno sodeluje v različnih regionalnih omrežjih (Ljubljanska urbana regija, Srce Slovenije, Lokalna akcijska skupina Srca Slovenije, Združenje zgodovinskih mest Slovenije, Združenje Kamniško Savinjske Alpe), prav tako pa tudi v mednarodnih (partnerske občine in Omrežje alpskih občin, ki združuje več kot 300 občin iz sedmih alpskih držav).

Razvojni svet Ljubljanske urbane regije je sprejel predlog 22 najpomembnejših regijskih projektov v obdobju 2014–2020 (na podlagi točkovanja več kot 500 projektov). Med njimi so naslednji predlogi Občine Kamnik:

– Kamniška Bistrica zelena os regije,
– prenova mestnega jedra Kamnika,
– turistični razvoj Velike planine.

Poleg tega je Občina Kamnik vključena v nekatere širše regijske projekte:

– zmanjšanje poplavne ogroženosti LUR,
– gradnja mreže P+R v LUR,
– mreža regionalnih kolesarskih povezav,
– trajnostna samooskrba v Osrednjeslovenski regiji,
– domači pridelki in izdelki Ljubljanske urbane regije.

Največ trije regijski projekti bodo predmet neposrednega sofinanciranja v okviru evropske kohezijske politike v letih 2016–2017. Zakonodaja določa, da je Dogovor za razvoj regije sklenjen, ko ga podpišeta predsednik razvojnega sveta regije in minister, do česar pa še ni prišlo. Finančni okvir bo znan po podpisu Dogovora za razvoj regije.

Občina Kamnik sodeluje z Zavodom RS za Varstvo narave, OE Kranj, pri projektu narava v Kamniško Savinjskih Alpah, za katerega bodo pridobljena kohezijska sredstva.

3. Na ORI sodelujemo z najrazličnejšimi zasebnimi, javnimi, nevladnimi organizacijami, društvi in posamezniki iz občine Kamnik. Vsem zainteresiranim pomagamo in jih usmerjamo pri prijavah na različne, za njih ustrezne javne razpise, pomagamo pri razrešitvi odprtih vprašanj ali jih vključujemo v projekte, ki jih razvijamo na oddelku. V posamezne projekte smo med drugim že vključili Terme Snovik, Zdravilni gaj Tunjice, Medobčinski muzej Kamnik. Aktivno sodelujemo z Zavodom Cirius, GSŠRM, osnovnimi šolami, Vrtcem Antona Medveda Kamnik in številnimi drugimi. Pri prijavah na javne razpise smo pomagali tudi različnim društvom kot na primer Jamarskemu klubu Kamnik, Sadjarsko vrtnarskemu društvu Tunjice, Zavodu Oreli, trenutno pa sodelujemo s Planinskim društvom Kamnik. V okviru razvojnega partnerstva Srce Slovenije deluje VEM točka v Mengšu, kjer podjetniki lahko pridobijo različne informacije o razpisih, poslovnih dogodkih, priložnostih, izobraževanjih itd.

4. Občini je v interesu pridobitev zasebnih investicij, predvsem za skupno nastopanje v projektih, kjer zasebni sektor potrebuje podporo lokalne skupnosti ali obratno. Trenutno si prizadevamo pridobiti zasebne partnerje za ustanovitev javno-zasebnega partnerstva za sodelovanje na razpisih za EU sredstva za energetsko sanacijo javnih stavb v lasti lokalne skupnosti in gradnjo odprtih širokopasovnih omrežij.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve