Glavnina nevihtnih padavin se je tekom minulega vikenda krajem na Kamniškem povečini sicer (za las) izognila, vseeno pa so imeli gasilci kar nekaj dela, medtem ko reka Kamniška Bistrica par dni že od izvira naprej bolj spominja na firštov golaž, kot na bistro reko.
V petek popoldne oz. proti večeru, 19. 7. 2024, natanko leto dni po neurju, ki v Kamniku in še marsikje v širši okolici odkrivalo strehe in podiralo drevje, se je marsikdo, spričo grozeče vremenske napovedi, zaradi katere je bilo izdano tudi vremensko opozorilo, še posebej pa prebivalci krajev, ki so bili najbolj prizadeti v lanski avgustovski ujmi, zaskrbljeno oziral proti vse bolj grozeče temnemu nebu. Kljub spletnemu posmehu nekaterih posameznikov, ki so bili mnenja, da so opozorila vremenarjev pretirana in da zgolj po nepotrebnem strašijo, pa se je žal že kmalu izkazalo, da se meteorologi in hidrologi pri svojih napovedih tudi tokrat niso zmotili.
Na Kamniškem smo imeli tokrat sicer preklemansko srečo, da nas je glavnina padavin večidel (za las) zaobšla oz. se je najhuje zlilo predvsem v gorah nad mestom. Samo v Kamniški Bistrici je denimo, po podatkih tamkajšnje meteorološke opazovalne postaje, ki jo upravljata Irma in Bojan Rems, padlo 126,4 litra dežja na kvadratni meter, medtem ko jih je bilo višje v zagotovo še precej več.
Še danes je moč rušilno moč narave opaziti opaziti že pri samem izviru reke Kamniške Bistrice, kjer voda z izvira že nekaj dni bolj spominja na firštov golaž, kot bistro reko, kar je zelo, zelo redko, vse skupaj pa kaže na to, da je moralo biti višje v hribih res precej hudo.
K sreči se v naših krajih v petek zvečer tokrat ni, tako kot nad sosednjo Kokro, zlilo in rušilo nad naseljenimi območji, se pa posledice divjanja narave pokažejo že kmalu nad Žagano pečjo oz. pred žičnico na Kokrško sedlo. Kokrska dolina je namreč domala neprepoznavna, markacisti, ki skrbijo za planinske poti, pa bodo znova imeli ogromno dela, saj je, po besedah Aljaža Romšaka, katerega fotografije si lahko ogledate spodaj, na območju Kokrškega sedla in Skute prišlo do večjih podorov.
Četudi je bilo naseljenim krajem v dolini reke Kamniške Bistrice tokrat povečini prizanešeno, so bili gasilci vseeno domala celo noč v pripravljenosti, zabeležili pa so tudio nekaj, k sreči zgolj manjših intervencij, ki pa niso bile zgolj posledica divjanja narave.
Požar v Črni
V pričakovanju burnega vremenskega dogajanja so bili, nekaj minut po 22. uri, najprej alarmirani gasilci PGD Kamnik in PGD Gozd, ki so bili obveščeni, da je, najverjetneje zaradi udara strele, zagorelo v gozdu v bližini Črne. Ob prihodu na kraj pa so gasilci ugotovili, da gre bolj verjetno za človeško malomarnost oz. nenadzorovano kurjenje, saj je – na površini kakih 20×20 metrov – gorel kup vej, ki so jih gasilci pogasili.
Požar transformatorske postaje v Šmarci
Že kmalu zatem, ob 22.37, so bili gasilci PGD Kamnik in PGD Šmarca obveščeni, da je v Šmarci med močno nevihto prišlo do požara na transformatorski postaji. Ob prihodu na kraj gasilci požara sicer niso zaznali, saj je sam od sebe ugasnil še pred njihovim prihodom, je bil pa zato dobršen del Šmarce brez električne energije. Gasilci so sanacijo transformatorske postaje prepustili pristojnemu podjetju in odhiteli na drugo prizorišče.
Poplavljen objekt v Šmarci
Ob 22.42 so bili namreč gasilci PGD Kamnik in PGD Šmarca obveščeni, da je v Šmarci voda zalila objekt. Lastnikom zalitega objekta so priskočili gasilci PGD Šmarca, ki so vodo iz objekta izčrpali.
Drevo na avtu
Ob 23.22 so bili gasilci PGD Kamnik obveščeni, da je v naselju Pirševo na osebno vozilo padlo drevo. Gasilci so kraj padca drevesa zavarovali in razžagali ter padlo drevo umaknili z vozila in ceste, k sreči pa se je vse skupaj končalo brez poškodb voznika.
Čiščenje zapornic na Velikem jezu in pogin rib
Ko je že kazalo, da na Kamniškem tekom noči iz petka na soboto ne bo hujšega, pa so bili gasilci poklicani še na pomoč na Veliki jez v Spodnjih Stranjah, kjer so nudili pomoč gradbenemu podjetju, ki je na tamkajšnjem jezu odstranjevalo naplavine na zapornicah, s čemer je bilo preprečeno razlivanje reke Kamniške Bistrice.
So pa imeli kar nekaj težav v bližnji ribogojnici pri Mihovcu, ki se napaja prav z vodo z Velikega jezu, saj je zaradi neurja znova prišlo tudi do večjega pogina rib.