Občina Kamnik je prejela naziv branju prijazne občine, ki je namenjen predvsem spodbujanju aktivnosti lokalne skupnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture.
Od Prešerna do Prešerna – namreč od 8. 2. do 3. 12. poteka natečaj za naziv branju prijazna občina. Prvi datum zaznamuje pesnikovo smrt, drugi pa njegovo rojstvo. Ta vmesni čas pa je namenjen preštevanju in vrednotenju vseh prizadevanj, ki jih posamezne občine namenjajo bralni kulturi.
Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo so v torek, 3. 12., ob 13. uri na Ministrstvu za kulturo podelili nazive branju prijazna občina. Naziv, ki je namenjen spodbujanju aktivnosti lokalne skupnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture, so tokrat prejele občine: Dravograd, Semič, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Šoštanj, Tolmin in Vojnik.
Skupaj je od leta 2017 nazive branju prijazna občina prejelo 70 občin. Naziv je veljaven tri leta, po tem obdobju pa prejemnica naziva strokovni komisiji ponovno predstavi investicijske ali vsebinske projekte zadnjih treh let na področju knjig in branja. V letošnjem letu so nazive za nadaljnja tri leta podaljšale občine: Brežice, Domžale, Grosuplje, Hrpelje – Kozina, Jesenice, Kamnik, Kozje, Mestna občina Novo mesto, Medvode, Ribnica, Ruše, Mestna občina Slovenj Gradec, Trbovlje, Velike Lašče in Vodice.
Občine so pomembni dejavniki pri spodbujanju branja. Javni natečaj Branju prijazna občina je nastal z namenom občine spodbuditi, da z zavestnim načrtovanjem, oblikovanjem in s postavljanjem ciljev na tem področju sodelujejo pri izboljševanju bralne pismenosti in bralne kulture med prebivalci. Občine v svojih vlogah za pridobitev naziva izkazujejo visoko zavedanje o pomenu branja in knjige skozi odnos do knjižnične dejavnosti kot obvezne javne službe, in kar je še pomembneje, z lastnim razmislekom in ustvarjalnimi projekti.
Čestitamo občini Kamnik za naziv , prepričani smo, da bomo skupaj še naprej delovali v prid bralne kulture in dobre knjige.
Vir in fotografije: KFBK