Dan Rudolfa Maistra obeležujemo v spomin na 23. november 1918, ko je Maister prevzel vojaško oblast v Mariboru. Državni praznik, posvečen našemu velikemu rojaku, generalu, pesniku in rodoljubu, Rudolfu Maistru – Vojanovu, smo z današnjo slovesnostjo v Domu kulture Kamnik obeležili tudi v Občini Kamnik. Slavnostni govornik ob letošnji 140-letnici generalovega rojstva in 80-letnici njegove smrti je bil načelnik Generalštaba Slovenske vojske brigadir dr. Andrej Osterman. Zbrane pa sta nagovorila tudi župan Marjan Šarec in predsednik Zveze društev »GENERAL MAISTER« mag. Milan Lovrenčič.
Mesto Kamnik, kjer je Maister pred 140. leti ugledal luč sveta, se je veličine svojega rojaka ne le zavedalo, temveč jo je v različnih zgodovinskih časih tudi dostojno potrjevalo. Pri tem pa nimamo v mislih le preteklosti, ampak s ponosom lahko govorimo tudi o sedanjosti. Že leta 1924 je mesto Kamnik Rudolfa Maistra razglasilo za svojega častnega občana, 1936 mu je na rojstni hiši na Šutni postavilo spominsko obeležje, po drugi svetovni vojni pa po njem imenovalo eno glavnih mestnih ulic in pred iztekom stoletja še most. Leta 1970 je postavilo na enem od trgov prvi monumentalni Maistrov spomenik v Sloveniji, nekaj let zatem po Maistru poimenovalo gimnazijo oziroma srednjo šolo. Od sredine devetdesetih let naprej na Maistrov rojstni dan Kamnik praznuje svoj občinski praznik, osmo leto zapored je Občina Kamnik skupaj z Zvezo društev General Maister podeljevalka Maistrovih priznanj. Letošnje leto pa obeležujemo tudi prvo obletnico odprtja Spominske sobe Rudolfa Maistra, v kateri je Občina Kamnik v sodelovanju z Medobčinskim muzejem Kamnik uredila prvi samostojni muzej na Slovenskem, posvečen življenju in delu slovenskega domoljuba, generala, kulturnika, pesnika in bibliofila Rudolfa Maistra.
Današnja slovesnost se je pravzaprav začela že s polaganjem vencev v preddverju občinske stavbe in k spomeniku Rudolfa Maistra na Trgu talcev. Župan Marjan Šarec je skupaj s predsednikom Zveze društev »GENERAL MAISTER« mag. Milanom Lovrenčičem, predsednikom Društva general Maister Kamnik Ivanom Miroslavom Sekavčnikom in ostalimi predsedniki veteranskih organizacij Občine Kamnik ob prisotnosti praporščakov izkazal čast in poklon velikemu človeku.
Zdravljici, v izvedbi Mešanega pevskega zbora Odmev Kamnik, je prisluhnilo občinstvo Doma kulture Kamnik, med njimi tudi ministrica za kulturo Republike Slovenije mag. Julijana Bizjak Mlakar, poslanec Državnega zbora mag. Matej Tonin, podžupana Občine Kamnik Igor Žavbi in Matej Slapar, vnuk generala Maistra Stojan Maister, predsedniki veteranskih organizacij Občine Kamnik, praporščaki, častni občan Občine Kamnik dr. Aleksandar Doplihar in svetnice ter svetniki Občinskega sveta Občine Kamnik.
V pozdravnem nagovoru je župan Marjan Šarec poudaril pomen generala, pesnika in domoljuba Rudolfa Maistra. Tistega Maistra, ki je z voljo, predvsem pa z vztrajnostjo in z mnogimi zavidanja vrednimi dejanji dokazoval svojo moč. Dokazoval, kaj je biti Slovenec. »Prisrčno dobrodošli v Domu kulture Kamnik, kjer mineva eno leto odkar smo z državno proslavo počastili ta velik praznik, državni praznik, ki mu dajemo premalo pomena. Rudolf Maister je takrat priboril Sloveniji takšen del ozemlja in na to smo lahko odkrito ponosni. Lahko smo odkrito ponosni, da ga imamo, da imamo to našo državo vsaj v takšnem obsegu, kot jo imamo, sicer še tega ne bi imeli. Spoštovane gospe, spoštovani gospodje, prav je, da obeležujemo ta praznik in se ob tem ne sprašujemo čemu, zakaj, ali je to potrebno, ali je to zastarelo ali pa morda za današnji čas neprimerno. Zavedam se, da verjetno danes Maister ne bi imel lahke naloge, najbrž bi imel zelo težko nalogo, ko bi hotel izvršiti tisto, kar je izvršil, in bi ga verjetno ne zadržala vojska, ampak bi ga zadržali kakšni varčevalni ukrepi ali kaj podobnega. Ko bi mu določili, koliko nabojev sme porabiti, koliko pušk sme imeti in koliko članov sme šteti njegova četa, vodi ali pa bataljoni. Morda bi bilo Maistru danes še nekoliko težje. Današnji čas ni lahek, je težak, ker največkrat uničujemo samega sebe. Maister je imel jasnega sovražnika. Imel je jasen cilj, kaj bo storil in kaj mora storiti. Dokler se je zanašal nase in na svojo voljo, energijo, do takrat je uspeval. Ko pa je poslušal ukaz iz Ljubljane, ni izvršil napada na Celovec in takrat smo ga za vedno izgubili. Iskreno vam čestitam ob prazniku z zavedanjem, da so takšni prazniki vredni svojega praznovanja in so vredni spomina. Za nas Kamničane pa še toliko bolj, saj se je tukaj Maister rodil, tukaj preživel šest let svojega življenja in tukaj dobil, v najnežnejšem otroštvu, tudi tisto voljo in energijo za to, da je postal pomemben za celotno Slovenijo.«
Med tistimi, ki ohranjajo dediščino generala Maistra in drugih domoljubov, ima pomembno vlogo Zveza društev »GENERAL MAISTER«, zato je zbrane nagovoril tudi njen predsednik mag. Milan Lovrenčič: »Priznamo vam, spoštovani Kamničani, da se je general Maister rodil tu v Kamniku, toda on je naredil toliko dobrega za vse Slovence in Slovenijo, da ga častimo in posnemamo vsi zavedni Slovenci. Res je, da ste se vi prvi javno izpostavili in slavili osebnost generala Maistra in mu tudi prvi postavili spomenik leta 1970. Res pa je tudi, da ste s tem spodbudili zgodovinarje in politike, ki so začeli razumevati zasluge generala Maistra in njegovih borcev. Kamnik je zadržal spoštljiv odnos do generala, deloma tudi Maribor in Unec, ostala Slovenija pa ne.« Ob kratki predstavitvi in delovanju Zveze društev »generala Maistra« je svoje besede v zaključku strnil: »Tudi tovrstne proslave kažejo na domoljubje, ko ne razmišljaš, kaj boš od domovine dobil, temveč kaj lahko za domovino narediš. Hvala vam vsem, ki delujete po sporočilnosti generala Maistra, ki je mnogo daroval za to, da sadove njegovega delovanja uživamo mi v samostojni domovini in državi Republiki Sloveniji.«
Sledil je slavnostni govor, in sicer načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirja dr. Andreja Ostermana. »V čast mi je, da vas lahko v imenu Slovenske vojske danes nagovorim tukaj, v kamniškem Domu kulture, le nekaj korakov proč od generalove rojstne hiše. Vesel sem, da sem med vami, ki spoštujete zapuščino našega velikega domoljuba, državnika, kulturnika, pesnika. Nazadnje ste svoje globoko spoštovanje do vašega rojaka in častnega meščana izkazali pred dobrim letom, ko ste v njegovi rojstni hiši odprli prvi samostojni muzej na Slovenskem, posvečen življenju in delu našega stratega, ki je – ne glede na negotov izid – odločno sledil velikemu cilju. Še posebej me veseli, da ste razstavo zasnovali tako, da je privlačna vsem generacijam, tudi najmlajšim, ki bodo tako lažje razumele pomen generala Rudolfa Maistra za slovensko zgodovino ter pomen in veličino njegove ljubezni do slovenske zemlje. Tudi praznik vaše občine simbolično zaznamujete na rojstni dan vašega rojaka. Slovenci smo lahko ponosni na to, da smo v mnogih prelomnih trenutkih naše zgodovine imeli žene in može, ki so domoljubno, modro, pogumno in odločno sledili svoji viziji. Današnja slovesnost je dokaz, da mnoge Slovenke in Slovenci cenimo generalovo zapuščino ter ohranjamo spomin na pogumnega moža in vrednote, ki jih predstavlja. General Maister je sledil svoji viziji in jo dosegel tudi s svojo karizmatičnostjo, lastnostjo, ki jo v Slovenski vojski še posebej cenimo; z njo je znal vojake okoli sebe prepričati in pridobiti v zelo nevarnih in negotovih časih. General Rudolf Maister – Slovenec, ki je ukrepal državotvorno, je bil obenem državnik in strateg. S svojimi borci je zgodovino Slovenije začel pisati drugače, kot so si jo zamislile velike sile. Ni bil le vojak; v Matjaževem sonetu je že pred začetkom prve svetovne vojne skoraj jasnovidno pozival slovenski narod k vstaji z besedami: »Zdaj tvoj je dan – zavihti meč jeklen, da se zarije v kri in dob zelen!«
V nadaljevanju govora je opisal pogumna dejanja generala Maistra in poudaril, da pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske predstavlja vzor, pojem voditelja in motivatorja. »Poudariti moram tudi to, da vestno in odgovorno opravljamo svoje delo ter stremimo k boljšim pogojem za delo in življenje naših sodržavljanov. Žene nas vizija, občutek za ljudi in vztrajnost, da moramo uspeti in Slovensko vojsko prilagoditi sodobnim varnostnim in ekonomskim izzivom, vizija, da kar najbolje opravljamo naše poslanstvo v vojaškem smislu in pomagamo državljanom tam, kjer to od nas upravičeno pričakujejo. Letos zaznamujemo tudi 100. obletnico začetka prve svetovne vojne. Prav je, da se spominjamo dogodkov iz naše preteklosti, dogodkov, ki so v Slovenkah in Slovencih vzbudili enotnost v želji po svobodi. Dovolite mi, da se vam ob koncu še enkrat zahvalim za vaš prispevek k ohranjanju spomina na pomembne osebnosti naše zgodovine. Spoštovani, iskrene čestitke za praznik generala Maistra, 23. november, s katerim slavimo pogum, voljo in vizijo! Hvala.«
Kot rečeno, sta bili ob tej priložnosti podeljeni priznanji Rudolfa Maistra za zasluge pri ohranjanju spomina na generala Maistra. Iz rok župana Marjana Šarca in predsednika Zveze društev »GENERAL MAISTER« mag. Milana Lovrenčiča sta ju prejela:
- Medobčinski muzej Kamnik za upravljanje Spominske sobe Rudolfa Maistra in ureditev stalne razstave z naslovom »Rudolf Maister – domoljub, general, kulturnik in bibliofil« in
- Jože Arko za aktivno delovanje in velik prispevek k oblikovanju programa Društva general Maister Kamnik ter za uveljavljanje poslanstva in sporočilnosti generala Rudolfa Maistra.
V zanimivem, malce drugačnem, mednarodno obarvanem kulturnem programu, ki je potekal v slovenskem, nemškem in francoskem jeziku, torej v jezikih generala Rudolfa Maistra, so nastopili recitatorji Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, učenke ter učenci Glasbene šole Kamnik in Mešani pevski zbor Odmev Kamnik pod vodstvom zborovodkinje Ane Smrtnik. Za vezno besedo je poskrbel Tone Ftičar, članice Društva podeželskih žena Tuhinjske doline pa so po slovesnosti pripravile skromno pogostitev.
Letošnjo 140. obletnico rojstva velikega rojaka Rudolfa Maistra smo Kamničanke in Kamničani že v spomladanskem delu tega leta obeležili z več kot 40. prireditvami v sklopu občinskega praznika, ki ga od leta 1996 praznujemo prav na Maistrov rojstni dan. Pri tem je posebej razveseljivo dejstvo, da so se spominu velikega rojaka s številnimi dogodki in prireditvami pridružili tudi mladi, kar vsekakor predstavljajo velik obet, da bo lik Rudolfa Maistra rastel tudi v novo, aktualno stoletje in obetaven razlog, da si Kamnik tudi v prihodnje zasluži ponosni naziv. Naziv Maistrovo mesto.
Besedilo: Občina Kamnik – Fotografije: Klemen Brumec