Policija je potrdila prijetje kamniškega islamističnega oz. džihadističnega borca Roka Žavbija, ki ga sumijo dejavnosti povezanih s terorizmom, da se nahaja v priporu, pa je za STA potrdila tudi njegova odvetnica. Odločitev, ali bo prvi znani kamniški teroristični osumljenec predan italijanskim pravosodnim organom, pa naj bi bila znana že danes.
Iz Policijske uprave Ljubljana so nam posredovali izjavo za javnost, ki jo je za medije podal Drago Mengalija, predstavnik Policije za odnose z javnostmi na področju kriminalitete, v kateri je pojasnjeno tudi, da slovenski policisti v zadnjem času niso pridobili relevantnih podatkov, da bi se na območju Slovenije izvrševala oz. pripravljala kazniva dejanja v zvezi s t.i. islamskim terorizmom.
V izjavi za javnost so policisti v zvezi s tem zapisali:
»5. maja 2016 smo bili obveščeni, da so italijanski varnostni organi razpisali evropski nalog za prijetje in predajo zoper 26-letnega slovenskega državljana zaradi suma kaznivega dejanja novačenja z namenom terorizma v skladu z italijanskim kazenskim zakonikom.
Naslednji dan so ljubljanski kriminalisti v skladu z Zakonom o sodelovanju v kazenskih zadevah držav članic EU prijeli iskano osebo in jo privedli na ljubljansko okrožno sodišče, kjer je bila zaslišana. Preiskovalni sodnik je zoper privedeno osebo odredil pripor.
Zadeva je trenutno v fazi sodnega postopka in nadaljnje aktivnosti policije v omenjenem primeru bodo potekale izključno v primeru odločitve sodišča, da se oseba preda italijanskim varnostnim organom.
Slovenska policija v zadnjem obdobju ni pridobila relevantnih podatkov, da bi se na območju Slovenije izvrševala oz. pripravljala kazniva dejanja v tej zvezi. Slovenska policija intenzivno sodeluje pri operativnih aktivnostih in izmenjavi informacij, ki potekajo usklajeno tako na nacionalni in predvsem na mednarodni ravni.
Stopnja teroristične ogroženosti v Republiki Sloveniji ostaja nizka.
Zaznamovana je z geostrateškim položajem in neposredno bližino nekaterih območij, kjer je tveganje, ki ga predstavlja nasilna radikalizacija, ki vodi v terorizem in druge oblike ekstremnega nasilja, bistveno višje. Kljub vrsti aktivnosti in sistematičnemu odkrivanju ter preprečevanje tovrstnih tveganj, do sedaj nismo odkrili oz. potrdili, da bi v Sloveniji obstajale teroristične/ekstremistične skupine oz., da bi na njenem ozemlju potekalo organizirano novačenje za terorizem.
Zato je zelo pomembno zgodnje odkrivanje novih pojavnih oblik, dejavnikov v lokalnem okolju, ki posameznike spodbujajo k temu, da se podvržejo nasilni radikalizaciji, ki vodi v terorizem in druga ekstremistična dejanja. Pri tem morajo sodelovati vsi dejavniki, ki lahko kakorkoli prispevajo k omejevanju teh tveganj (nevladni sektor, zdravstvo, sociala, šolstvo, zasebni, pa tudi raziskovalni sektor, svoje pa lahko prispevajo mladi in mediji…).
Slovenija je po vzoru tujine v 2015 vzpostavila t.i. nacionalno platformo za omejevanje nasilne radikalizacije, ki na nacionalni ravni združuje vse pristojne deležnike.«