Maj 2016
čet12maj19:00Plemstvo na Kamniškem - predavanje dr. Mihe Preinfalka19:00 Galerija Miha Maleš
Čas
(četrtek) 19:00
Lokacija
Galerija Miha Maleš
Glavni trg 2, Kamnik
Podrobnosti
Vabilo na galerijski večer – predavanje dr. MIHA PREINFALKA: PLEMSTVO NA KAMNIŠKEM Dr. Miha Preinfalk je višji znanstveni sodelavec na Inštitutu Milka Kosa pri ZRC SAZU v Ljubljani in docent na
Podrobnosti
Vabilo na galerijski večer – predavanje dr. MIHA PREINFALKA: PLEMSTVO NA KAMNIŠKEM
Dr. Miha Preinfalk je višji znanstveni sodelavec na Inštitutu Milka Kosa pri ZRC SAZU v Ljubljani in docent na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem. Je tudi večletni odgovorni urednik revije Kronika, ki je ravno po njegovi zaslugi in pod njegovim vodstvom spet postala zelo ugledna.
Njegova glavna specialnost je srednjeveško in novoveško plemstvo v habsburški monarhiji ter tudi pomožne zgodovinske vede: heraldika, diplomatika in genealogija. Najbolj pa je zaslovel z mogočno monografijo o Auerspergih z naslovom Auerspergi: po sledeh mogočnega tura, po veličastni knjigi večjega formata s 655 stranmi, ki jo bogati ok. 500 fotografij. Zaradi zaslug pri raziskavi ene naših najpomembnejših plemiških družin Auerspergov je dr. Preinfalk tudi prvi dobitnik nagrade, imenovane po tej rodbini. Vendar se s svojimi raziskavami ni lotil samo te rodbine, v knjižni zbirki Plemiške rodbine na Slovenskem, v seriji Blagoslovljeni in prekleti (do sedaj 5 knjig), pri založbi Viharnik, je obdelal tudi nekatere naše druge bolj ali manj znane plemiške rodbine. V študiji Valvasoriana, ob prvem integralnem prevodu Valvasorjeve Slave, je objavil razpravo: Kranjska je pravi vrt cveta plemstva. Sicer pa so njegovi znanstveni in poljudni članki objavljeni v različnih domačih in tujih revijah.
Čeprav se z raziskavami plemstva na Kamniškem še ni posebej ukvarjal, je predavanje naslovil: Plemstvo na Kamniškem, po daljšem uvodu bo poslušalcem predstavil nekatere plemenite družine s tega območja, na katere je naletel med svojim raziskovanjem. Njegovo predavanje o zanimivi in premalo znani tematiki bo vsem navzočim prav gotovo razširilo obzorja.
Vljudno vabljeni!
Organizator
Medobčinski muzej Kamnik