Sedim ob planinski poti na Kamniško sedlo in mimo hodijo planinci. Večina vzorno opremljenih z obutimi derezami in cepinom v rokah. Vsake toliko “uleti” kakšen v CHIEMSEE trenirki, brez nahrbtnika. No, če ne drugega vsaj derezice ima obute. Bolj je pa skrb vzbujajoče, da izmed dvajsetih, ki so šli mimo, niti eden ni imel lavinske žolne in predvidevam, da niso vsi varčevali z baterijami …
Prejšnji konec tedna smo gorski reševalci iz Kamnika zaradi velike nevarnosti snežnih plazov prestavili vajo na Veliko planino pa še to samo na njena pobočja in se izogibali vseh grap. Ob vračanju v megli in vetru, kjer smo kljub dobremu poznavanju planine imeli nekaj težav z orientacijo, naletimo na štajerskega kavboja, ki sta mu sledila dekle v “mufku” in očitno njen “frajer”. Kavboju je verjetno pobegnil konj in z njim tudi vsa oprema, reveža pa so verjetno vrgli tudi iz “Saloona”, ker je na sebi imel samo tanko majčko.
“Kam pa kam in kar tako” ga vpraša Primož?
“Ma, čuj, tam na asfalti smo parkirali. Sej, samo teh količkov se držfimo, pa pridemo do avftijev” dobimo odgovor poslednjega bojevnika Bonanze.
“Pa ni nič mrzlo?” doda Matej.
… in Bonanza Štajerc odgovori: “Pa, sej če hodiš, ni panike. Samo giblati se je trebi, čuj.”
Ja, samo “giblati” se je “trebi”. Ta dan je skupina na poti na Kamniško sedlo imela veliko srečo, da je ni “odplaknilo” v dolino. Niti se niso zavedali, da je četrta stopnja nevarnosti snežnih plazov po petstopenjski evropski lestvici.
Sicer pa, kaj bi se vznemirjali. GRS servis pobere vse in to zastonj: kolesarje, ki se vozijo s Kamniškega sedla, ker pač velja svoboda gibanja. Pa pustimo varnost ob strani – “… če lahko planinci in turni smučarji, bomo pa še kolesarji, pustite nas dihati …” piše nekdo na forumu; tukaj so še vsi kavboji; in v času izgubljeni JNA rezervisti, ki se do Pastirjev pod sedlom nekajkrat izgubijo …
Gorski reševalci smo pa “exstremni ziheraši”; ali pa ne vemo vsega, kot je pred kratkim izjavil stari znanec gorskih reševalcev – pa ne kakšen sponzor ali donator, ampak pogost uporabnik našega servisa.
Prekaljeni maček Marjan Kregar je pred časom rekel: “Sam se s temi niti več ne obremenjujem, škoda mojega časa in živcev. Ko pokličejo, gremo in poberemo”.
… sam dodajam; ne pobiramo več kar tako, kadarkoli in vedno. Pred odhodom na intervencijo naredimo oceno tveganja, pretehtamo možnosti in vse morebitne nevarnosti. Potem se pa odločimo – STOP or GO. V preteklosti smo izgubili preveč naših prijateljev in zakaj bi …
Lavinske razmere v gorah nad Kamnikom, 14. 01. 2018
Nevarnost je 2. stopnje po evropski petstopenjski lestvici – ZMERNA. Obstaja velika nevarnost klož.
Območje Kamniškega in Kokrškega sedla je prehodno. Potrebna je zimska oprema, ki poleg derez (NE DEREZIC) in cepina obvezno vključuje tudi lavinski trojček. Problematična so območja pod 1300 m, kjer zaradi visokih temperatur prihaja do spontanega proženja talnih plazov.
Na območju Kamniškega sedla, kjer je bilo narejenih več pregledov trdnosti snežne odeje po CT metodi, ugotavljam:
Debelina snežne odeje je do 195 cm.
Temperatura zraka: -5º C
V spodnjih plasteh (do 90 cm) je sneg dobro sprijet (temperatura snežne odeje -1º C). Sledi tanka ledena lamela, nad katero je 20 cm snega trdnosti za štiri prste, takoj za tem pa debelejša plast trdnosti za pest (55 cm, -3º C), ponovno tanka ledena lamela, ki s spodnjo plastjo ni sprijeta in na njej 20 do 35 cm od vetra zbitega snega (trdnost svinčnik).
Po CT metodi zadnja plast odstopi po prvem udarcu iz komolca po lopati. Pomeni, da je odeja nestabilna in se lahko le ta poruši že ob manjši obremenitvi.
Svetujem, da se planinci in turni smučarji držijo ustaljenih zimskih planinskih in turnosmučarskih poti, kjer je pot že prehojena oz. je pobočje predelano od smučarjev.Izogibajte se pobočij nad 30º, še posebej v skupinah, kjer bi lahko prišlo zaradi obremenitve snežne odeje do proženja klože in napihanega snega. Upoštevajte načelo varnostne razdalje in pravilnega gibanja (smer, naravne značilnosti …) po terenu s tveganjem za snežne plazove. Če nimate izkušenj (v to ste všteti tudi gorniki po drugi puberteti z “bogatimi” dveletnimi planinskimi izkušnjami), svetujem, da se izogibate sredo- in visokogorja oz. le tega obiščete skupaj z VPZS ali gorskimi vodniki.
Besedilo in fotografije ter lavinsko poročilo sestavil: Matjaž Šerkezi
Povezava: https://spletno-gnezdo.si/2018/01/14/do-golega/