Nujna sancijska dela na območju Malega gradu so se zaključila z manjšo zamudo kot je bilo predvideno, zato je največja zanimivost kamniškega središča ponovno odprta za obiskovalce.
Kot navajajo v sporočilu Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik, je bilo v dobrem mesecu strokovno sanirano obzidje v skupni dolžini 40 metrov, saniran pa je bil tudi vhod na območje Malega gradu.
Sanacijska dela so se začela 15. junija in naj bi prvotno trajala en mesec. Za poseg je bilo pridobljeno Kulturno varstveno soglasje in tudi vsa ostala potrebna soglasja. Občina Kamnik je odobrila podaljšanje roka za izvedbo do 25. julija, a je vreme omogočilo, da so se dela zaključila le dva dni čez prvotni rok. Torej, 17. julija.
Dela so ves čas potekala pod stalnim konservatorskim nadzorom. Vrednost sanacije je znašala 20.000 evrov. Poseg je bil nujno potreben in ga ni bilo mogoče odložiti na kasnejši čas. Prihodnji ponedeljek, 24. julija, se bo odprla tudi kapela na Malem gradu in sicer bo odprta od 9. do 12. ure.
Z zaključkom tokratnih nujnih sanacijskih del Mali grad, največja kamniška kulturno-zgodovinska in turistična znamenitost, kaže vsaj nekoliko bolj spodoben oz. urejen videz, predvsem pa je Mali grad odslej vsaj nekoliko varnejši tudi za obiskovalce.
Seveda urejanje Malega gradu s tokratnimi sanacijskimi del, ki jih je, zaradi dolgoletnega zanemarjanja izsilila grozeča nevarnost, da se posamezni deli zidu podrejo na mesto, še zdaleč ne pomeni, da se je Občina Kamnik sanacije in ureditve Malega gradu lotila sistematično in trajnostjo, prej nasprotno.
V občinskih predalih se namreč že skoraj deset let valja ureditveni načrt, ki ga je že pred leti naročila in plačala Občina Kamnik, ki pa se celostne in trajnostne prenove Malega gradu v vsem tem času še vedno ni lotila, pa četudi naj bi bila za omenjeni ureditveni načrt že pridobljena in izdana vsa potrebna konzervatorska in spomeniško-varstvena soglasja.
Ob tem ne gre pozabiti niti na to, da se v taistih občinskih predalih valjajo tudi idejne rešitve za ureditev Stražnega stolpa, ki so bile pridobljene s pomočjo javnega natečaja, ker pa je bila ta dokumentacija pridobljena še v času prejšnjega župana, zdajšnja občinska oblast za vse skupaj ne kaže kakega posebnega zanimanja, pa čeprav bi bilo mogoče že pred leti v ta namen pridobiti tudi evropska sredstva.
Kdo ve, morda pa utegne območje malograjske vzpetine nad mestom v prihodnje urediti Meščanska korporacija Kamnik, saj je Mali grad tudi na spisku njihovih denacionalizacijskih zahtev.
Fotografije: ZTŠK Kamnik