Naslovnica / KULTURA / Marta Triler o Angeli Merici ter Uršulinkah v zamejstvu

Marta Triler o Angeli Merici ter Uršulinkah v zamejstvu

Nocoj se je v dvorani Mekinjskega samostana odvilo prvo izmed štirih predavanj sestre Marte Triler, ki odkrivajo zgodovino uršulinskega reda, njihovega delovanja, poslanstva in nenazadnje tudi odhod uršulink s kamniškega samostana.

Prvo predavanje je bilo namenjeno spoznavanju ustanoviteljice uršulink, Angeli Merici. Svetlolaso prikupno in omikano dekle je živelo v času renesanse, času, ki so ga zaznamovali Kopernik, DaVinci, Gutenberg, Kolumb ter mnogi drugi. Angela je živela v Italiji skupaj s štirimi sorojenci, oče, ki je cenil izobrazbo pa jim je ob večerih bral zgodbe iz življenja svetnikov – tako se je Angela naučila brati.

Pri približno sedemnajstih letih jo je zaznamovala smrt staršev in sestre, odselila se je k stricu – ta jo je seveda želel poročiti. Mladenka se je posvetovala s spovednikom in sklenila, da bo vstopila v frančiškanski tretji red in tako postala sestra Angela, kaj kmalu pa se je odselila nazaj v domači kraj.

Tu nekje se zgodbe pričnejo razhajati. Mnogi trdijo, da je Angela med žetjem pšenice doživela videnje, v katerem ji mrtva sestra veli napraviti družbo posvečenih žena – drugi pravijo, da je videnje še kako možno, a da se je za idejo o uršulinkah zagrela zaradi slabega okoli sebe; posilstev, nasilja, vojne in drugih temačnih stvari. To dogajanje naj bi bilo povod začetku njenega notranjega iskanja.

Sestra Angela je na domačem posestvu živela še skoraj dvajset mirnih let, leta 1516 pa so jo frančiškanski predstojniki poslali v opustošeno Brescio tolažit vdovo, kasneje je tam spoznala trgovca s katerim sta romala na različne svete kraje. V Brescii je ustanovila gibanje Božja ljubezen, iz katerega je potem leta 1535 nastala redovna skupnost uršulink.

Uršulinke so se tam v glavnem posvečale predvsem vzgoji deklet in deklic, a o tem bo moč več izvedeti na naslednjem predavanju Marte Triler, ki bo potekalo četrtega maja na temo uršulinske dekliške šole.

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve