Maruša Tereza Šerkezi je na svetovnem prvenstvu v Pal Arinsalu v Andori, v olimpijskem krosu za mladinke, osvojila bronasto kolajno.
Po osvojeni evropski kroni v Romuniji (tudi v kratkem krosu), je v Pal Arinsalu Maruša Tereza Šerkezi (KD Rajd Ljubljana, Kolesarska zveza Slovenije) na svetovnem prvenstvu v gorskem kolesarstvu osvojila bronasto kolajno. Na startu je bilo oseminpetdeset mladink, s številko dve na krmilu pa Maruša Tereza Šerkezi, vodilna na lestvici Mednarodne kolesarske zveze UCI. Štiri kroge dolga dirka in kar s 160. višinskimi metri na krog, je potekala visoko v gorah, saj smučarsko središče Pal Arinsal v Andori leži na 2000 metrih nad morsko gladino. Zlato je bilo hitro oddano, boj za srebro in bron pa je bil napet in je trajal vse do zadnjega izmed štirih zahtevnih krogov.
Eksploziven start in nič dosti taktiziranja, v začetnem vodstvu pa Slovakinja Viktória Chladoňová, ki tekmicam od samega starta ni pustila dihati. Maruša je z nekoliko slabšim startom izgubila nekaj mest, a se je hitro prebila med vodilne ter se vozila v skupini s Kanadčanko Rafalle Carrier, Američanko Vido Lopez de San Roman ter Čilenko Florencio Monsalvez Rojo. Prva je odpadla Čilenka, nato sta se Kanadčanka in Slovenka otresli še Američanke ter nadaljevali boj za drugo mesto, saj je bila Slovakinja na prvem mestu izredno suverena.
Končni razplet pa enak kot na dirki mladinske svetovne serije meseca maja v Novém Městu na Moravskem. Prvo mesto in naslov svetovne prvakinje Viktória Chladoňová. Drugo mesto in srebrna medalja za Rafaelle Carrier in tretje mesto ter bronasta medalja Maruše Tereze Šerkezi. Maruša Tereza Šerkezi je prvo leto mladinka, ostali dve sta leto dni starejši. Slovakinja je odlična tekmovalka v ciklokrosu, letos bronasta s svetovnega prvenstva v tej disciplini in tudi z zmagama v svetovnem pokalu.
Maruša Tereza Šerkezi je svojo vožnjo pospremila z besedami: “Prvi občutek je vsekakor olajšanje. To leto je bilo res naporno, kar se tiče treningov. Vse je bilo vloženo v svetovno prvenstvo. In da na koncu prideš v cilj na tretjem mestu in držiš medaljo v roki, je prečudovito.”
“Na prizorišče smo prišli deset dni pred dirko, ravno zaradi tega, ker je Andora na visoki nadmorski višini, da bom optimalno pripravljena. Postopoma sem vsak dan delala intenzivne treninge, v zadnjem tednu pa sem bila na progi in preučevala vse linije in tako sem imela danes resnično vse ‘naštudirano’.”
“Da bo start hiter, sem vedela. Ampak da bo šlo tako hitro, nisem pričakovala. Startala nisem optimalno in sem izgubila veliko pozicij, a sem bila nato na koncu drugega vzpona že na tretjem mestu. Tekom dirke sem skušala držati tempo, ki smo ga zastavile v začetku dirke. Nato sva se s Kanadčanko odcepile od Američanke. Sledil je ‘derbi’ med menoj in kanadsko tekmico, na koncu mi je sicer nekoliko zmanjkalo moči, a vseeno je tretje mesto super.”
“Res sem na koncu tretjega kroga nekoliko popustila, ko je Kanadčanka ‘skočila’. A sem se nato odločila, da grem v svojem tempu, in moram reči, da je bila to najtežja dirka v mojem življenju. A ko sem se zapeljala skozi cilj, sem občutila olajšanje, veselje in srečo hkrati. Ker sem v pogonu že od januarja, sledi zaslužen počitek, nato pa nekaj domačih dirk in morda še kakšna dirka v tujini.”
Marušin bron je prva slovenska kolajna v mlajših kategorijah v olimpijskem krosu s svetovnega prvenstva po letu 2008. Takrat je svetovna prvakinja med mlajšimi članicami v Val di Soleju v Italiji postala Tanja Žakelj.
Fotografije: Grega Stopar