Mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki ga vsako leto obeležujemo v marcu, izpostavlja pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja te bolezni. Vsako leto za rakom na debelem črevesu in danki zboli okoli 1.400 prebivalcev Slovenije, več kot 700 jih umre, čeprav gre za eno izmed redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s presejanjem in zgodnjim odkrivanjem.
V desetih letih delovanja Programa Svit, ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je bilo odkritih prek 2.800 rakov, ko se znaki bolezni še niso pojavili in je zdravljenje bolj učinkovito. Zaradi odstranjevanja predrakavih sprememb pri kolonoskopijah pa se je zmanjšala obolevnost za to vrsto raka.
V naši občini je odzivnost na presejalni program SVIT zelo dobra. Vendar pa še vedno ostaja kar precejšnje število ljudi, ki jih to ne zanima ali si ne želijo izvedeti kakšno je njihovo zdravstveno stanje.
Z vidika posameznika je izrednega pomena njegovo znanje o preventivnih ukrepih, s katerimi lahko poskrbi za zdravje in zmanjšuje svojo ogroženost z rakom. Eno od 12 priporočil proti raku iz Evropskega kodeksa nas spodbuja, da se redno udeležujemo organiziranih presejalnih programov. V Sloveniji so to programi Zora, Dora in Svit, ki pomembno pripomorejo k zgodnjemu odkrivanju morebitne bolezni (predrakavih sprememb materničnega vratu, raka dojke in predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki). V presejalnih programih pri navidezno zdravih odraslih ugotavljamo morebitne bolezenske spremembe.
O Programu Svit
Sodelovanje v Programu Svit krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, zato vabljenim ne predstavlja dodatnih stroškov.
Program Svit rešuje življenja
Rak na debelem črevesu in danki je v Sloveniji eden najpogostejših rakov. Zaradi poznega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki je umrljivost za tem rakom še vedno velika, zdravljenje pa je za bolnike naporno in manj uspešno. A na srečo je ta oblika raka tudi zelo dobro ozdravljiva, če jo odkrijemo dovolj zgodaj. Razvoj bolezni pa lahko celo preprečimo, če predrakave spremembe odkrijemo in odstranimo pravočasno.
Eden izmed znakov, ki nam sporoča, da se v našem črevesu nekaj dogaja, je kri v blatu. Če se izkaže, da je v blatu prisotna kri, je potrebno odkriti vzrok krvavitve zato se morate v najkrajšem možnem času posvetovati s svojim izbranim zdravnikom! Toda krvavitev je včasih tako majhna, da je s prostim očesom ne opazimo. Bolezen se lahko tako dolgo razvija potuhnjeno, brez očitnih znakov. Vsaka kri v blatu seveda še ne pomeni raka ali predrakave spremembe, možen vzrok so npr. hemoroidi (zlata žila).
Zelo zanesljiva diagnostična preiskava s katero odkrivamo pomembne spremembe v debelem črevesu in danki je Kolonoskopija.
V programu Svit je bilo do sedaj opravljenih približno 84.000 kolonoskopij, pri katerih so odstranili 23.800 napredovalih predrakavih sprememb in s tem zelo zmanjšali možnost, da bi iz njih nastal rak. Odstranjevanje tudi večjih najdb v črevesu z endoskopsko metodo pacientom prihrani kirurški poseg in dolgotrajno okrevanje.
Več o Programu Svit najdete na spletni strani www.program-svit.si
Zaradi Programa Svit se zmanjšuje breme raka debelega črevesa in danke
Center za krepitev zdravja, ZD Kamnik bo v sodelovanju s programom SVIT v sredo, 27.03.2019 od 11.00 do 18.00 ure, na Glavnem trgu v Kamniku predstavili model napihljivega debelega črevesa.
V primeru slabega vremena bo model razstavljen v Zdravstvenemu domu dr. Julija Polca Kamnik.
Skozi ta model se boste lahko sprehodili in si ogledali spremembe v črevesju. Predstavili vam bomo temeljna dejstva o debelem črevesu in njegovem delovanju, dejavnike tveganja za razvoj bolezni, bolezenske spremembe črevesa in njihovo prepoznavanje ter ukrepanje, pomembnost in pomen preventive pri zgodnjemu odkrivanju bolezni.
Z osveščanjem želimo razbiti tabuje o prebavljanju in odvajanju in skušamo doseči, da se bodo ljudje tudi o tem lahko sproščeno in brez zadržkov pogovarjali, ter da bodo znali prepoznavati začetne znake bolezni, premagali strah in sram ter pravočasno ukrepali! Tudi s tem bomo pripomogli, da bo bolezen večkrat odkrita v dovolj zgodnji fazi, ko bo zdravljenje še uspešno.
Sodelovanje v Programu Svit je modra odločitev, ki vam ali vašim bližnjim lahko reši življenje.
Besedilo: Vesna Vidmar, vodja Centra za krepitev zdravja, ZD Kamnik
v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, OE Ljubljana
Slikovno gradivo: NIJZ in SVIT