Inkaman, najvišji triatlon na svetu, ki poteka na jezeru Titicaca v Peruju, 3830 m nad morsko gladino, je po 20 letih znova odprl štartno linijo, na njem pa je znova uspešno nastopil tudi Miro Kregar.
Perujsko državno prvenstvo v treh razdaljah, super Sprint, Sprint in Standard, je letos privabilo točno 100 tekmovalcev iz celega Peruja. Miro je na perujskem Inkamanu zmagal v letih 1998 in 2000, medtem ko je bil leta 2004 četrti. Tudi letos pa je več kot dostojno zastopal barve Slovenije, saj je osvojil šesto mesto v absolutni razvrstitvi in prvo v svoji kategoriji.
Tekmovanje, ki poteka na okoli 4000 m nadmorske višine ima posebne zahteve, vsekakor dobro aklimatizacijo na višino, kar se naredi s 7-10 dnevnim postopnim dvigovanjem s 2000 na 4500 m, nakar se da, kot pravi Miro, delovati na 3800 metrih.
Svoje posebnosti ima tudi plavanje v Titicaca, najvišjem plovnem jezeru na svetu. Temperatura jezera je med 14 – 15 stopinj, letos pa je težave povzročala tudi kaka dva metra nižja vodna gladina od običajne, kar je, poleg visoke nadmorske višine, predstavljalo še dodaten otežujoč dejavnik. Plavanje z dihanjem na vsak zamah, na obe strani, da telo dobi dovolj kisika, za zaključek pa so moral tekmovalci pri izhodu iz vode bresti še po blatu.
Kot je povedal Miro je bil kolesarski del je relativno hiter, na tekaškem delu pa so se pokazale velike razlike med domorodnimi tekmovalci, do živijo na visokih višinah, Arequipa 2300 m ali Cusco 3300 m, saj pomanjkanje kisika občutno zmanjšuje hitrost teka.
»Ker sem vseh 20 let v stiku z organizatorji sem se odločil, da se Inkamana znova udeležim. Domačo sezono sem tempiral na to tekmo, pri čemer sem v svoji kategoriji osvojil 5 naslovov državnega.
Za čim boljšo in lažjo aklimatizacijo sem zadnje 3 tedne spal v višinskem šotoru, pri tem pa izvajal hitre in naporne treninge, da bi se čim bolje aklimatiziral oz. čim bolje spopadel z napori ob pomanjkanju kisika, tako da na sami tekmi nisem imel večjih problemov.
Najtežje dihanje je v vodi, kjer se kar ne predihati, zato sem dihal na obe strani, nekaj časa pa sem plaval hrbtno. Na izhodu iz vode pa so me morali dobesedno potegnili iz blata, saj me je vakuum držal pogreznjenega v njem. Česa takšnega v svoji 40 letni karieri še nisem doživel.« je povedal Miro Kregar in zadovoljno dodal: »Kakorkoli že, z Inkamanom sem odlično zaključil svojo obletno štirideseto sezono. Sedaj pa novim izzivom nasproti.«
Fotografije: Osebni arhiv Mira Kregarja