Mlada znanstvenica Klara Kropivšek, doma z domačije Pr’ Gabršk v Češnjicah v Tuhinjski dolini, ki jo tudi Kamničani dobro poznamo po sirih in tudi trničih, je v močni mednarni konkurenci študentov iz devetih evropskih držav, postala ena izmed treh zmagovalcev Regijskega BioCampa 2017, vrhunskega znanstvenega dogodka za najboljše študente naravoslovnih ved, katerega letošnja tema je bila »Izzivi in priložnosti zdravljenja z imunoterapijo«, področja, ki se je pred kratkim začelo uporabljati tudi kot nov pristop k zdravljenju raka.
Ljubljana, 24. maj 2017 – Z včerajšnjo razglasitvijo zmagovalcev je družba Lek uspešno zaključila sedmi Regijski BioCamp z naslovom »Izzivi in priložnosti zdravljenja z imunoterapijo«. Med 35 sodelujočimi mladimi študenti iz devetih držav je strokovna komisija izbrala tri, ki so se najbolj izkazali pri prenosu osvojenega znanja v prakso. To so Filip Ilievski z Univerze v Skopju, Makedonija, Klara Kropivšek z Univerze ETH Zürich, Švica in Mitja Pohlen s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani, Slovenija. Na včerajšnji podelitvi nagrad je bila izbrana tudi najboljša ekipa, ki je svoje novo pridobljeno znanje najbolje prenesla v prakso. Zmagovalno ekipo so sestavljali Zorana Bugarin, Simone Detassis, Carina Hasenoehrl, Jure Kocman, Katja Olenik, Maja Šemanjski in Andrej Šterman.
»Tudi letos so nas dosežki in znanje mladih znanstvenikov na Regijskem BioCampu popolnoma navdušili. Dokazali so izjemno inovativnost, pripravljenost na soočanje z novimi izzivi in odlično sodelovanje v timu. Pokazali so izjemen potencial in potrdili, da je prihodnost znanosti v dobrih rokah,« je svoje navdušenje nad udeleženci izrazila predsednica organizacijskega odbora Regijskega BioCampa dr. Darja Ferčej Temeljotov.
Na letošnjem, že sedmem zaporednem Regijskem BioCampu so najbolj perspektivni mladi znanstveniki z naravoslovnega področja raziskovali izzive in priložnosti zdravljenja z imunoterapijo. Spoznali so nove pristope zdravljenja, ki jih ponuja to področje, in videli bolnikov pogled na možnosti zdravljenja. Izkušeni strokovnjaki in menedžerji iz farmacije in gospodarstva so jim na tridnevnem dogodku predstavili tudi novosti v generični farmacevtski in biofarmacevtski industriji ter svetovne izkušnje v razvoju podobnih bioloških zdravil. Pomembna plat foruma je tudi spodbujanje podjetniškega razmišljanja, zato so sodelujoči na predavanjih in delavnicah spoznali možnosti za razvoj kariere v farmacevtski industriji, izvedeli, kako vzpostaviti in voditi lastno podjetje, ter se naučili razviti in lansirati biofarmacevtski izdelek.
Pet ekip je pridobljeno znanje in lastne ideje nato skušalo čim bolje pretvoriti v nove izdelke in storitve. S študijo primera so udeleženci strokovni komisiji pokazali način razmišljanja ter dokazali inovativnost in sposobnost konstruktivnega dela v ekipi.
Klara Kropivšek je ob zmagi povedala: »Nad zmago sem bila kar malo presenečena, saj je nisem pričakovala. Vsi udeleženci so bili res izjemni. Delo v skupinah je bil izziv, s katerim smo se uspešno spopadli in s tem spoznali dejansko delo v farmacevtski industriji. Zame je bil najboljši del celotnega dogodka spoznavanje novih ljudi. Že od prvih trenutkov skupaj smo se začeli spoznavati in lahko rečem, da smo le po dveh dneh stkali pristne prijateljske vezi. Zagotovo so nas dodatno povezale tudi dolge delovne ure, ki smo jih skupaj preživeli ob delu v skupinah.”
Klari za izjemen dosežek iskreno čestitamo!