Ime Šerpa izvira iz besede Šar-pa, kar pomeni vzhodno ljudstvo, a ni človeka, ki bi znal razložiti ta naziv. Ni pa izključeno, da so v davnih dneh Šerpe prišli od vzhoda v zatočišče najvišjih gora na svetu, v velikansko trdnjavo, kjer so se ohranili. Tjangboče stoji na vzpetini z najlepšim razgledom na svetu. Everest gleda izza sedemtisočaka Nuptseja, zraven sta dvojčka Lotse in Lotse Šar, pa vitki Taveče in sveti vrh Tamserku ter Ama Dablam.
To je eden izmed navedkov Aleša Kunaverja, alpinističnega inštruktorja in vodje himalajskih odprav z nove monografije z naslovom Z znanjem do zvezd, katere vsebina in sporočilo sta bila danes predstavljena na gradu Zaprice.
Dvojezično monografijo Z znanjem do zvezd: Slovenska šola za nepalske gorske vodnike, ki je luč sveta ugledala prav letos pod pri Planinski založbi pod pokroviteljstvom Planinske zveze Slovenije, so danes na Zapricah predstavljale osebe, ki so tesno delovale osebno s Kunaverjem ali pa so sodelovali pri delovanju šole. Pogovarjali so se Mojca Volkar Trobevšek- urednica, snovalka in soavtorica ki je za knjigo zbrala gradivo, Dušica Kunaver, žena Aleša in soavtorica knjige, Darja Jenko, biologinja in alpinistična inštruktorica, Bojan Pollak, gorski reševalec, sedemkratni voditelj tečaja, ki je šolo vodil kar 25 let ter Cene Griljc in Franc Kemperle, inštruktorja na tečaju na Himalaji, pogovor pa je vodila Mira Papež.
“Ne dajaj jim rib, raje jih nauči loviti”- misel, ki jo marsikdo pozna, a redkokdo dobro razume. Dušica Kunaver je zbranim razložila, da je v duhu te misli deloval tudi Aleš; Šerpe je naučil skrbeti za svoje bližnje, podučil jih je o varnih načinih vodenja skupin po poteh ter jim vlil samozavest, da so turiste vodili na čelu skupine ter da so bili enakovredni člen ostalim – v nasprotju s preteklostjo, ko so bili primorani v nošnjo opreme bogatim popotnikom. Ti so jih klicali šerpe, prav zaradi vpliva na gorništvo pa je izraz šerpa z malo začetnico postal splošen izraz za nosača.
Šerpe k sreči niso več zgolj “šerpe”, zahvaljujoč Alešu in vsem sodelujočim v štiridesetletnem projektu, mnogo številčni poslušalci pa so danes poleg spominov in zgodb med pogovorom občudovali tudi fantastične fotografije, ki so pripeljale delček Nepala vse v Kamnik.