Naslovnica / NOVICE / O gradnji kolesarske povezave Kamnik – Godič

O gradnji kolesarske povezave Kamnik – Godič

Začetek gradnje kolesarske povezave med Kamnikom in Godičem, ki bo potekala ob reki Kamniški Bistrici, je v zadnjem času sprožila številna vprašanja in polemike, saj so nekateri občani mnenja, da gre za prevelik in nepotregen poseg v naravo oz. rečno obrežje, Občina Kamnik pa se je na očitke odzvala s pojasnili oz. z izjavo za javnost, v kateri navaja:

Župan Matej Slapar je z direktorjem Gorenjske gradbene družbe, d. d. Stanislavom Remicem podpisal pogodbo za gradnjo kolesarske povezave Kamnik–Godič. Izvajalec gradbenih del je Gorenjska gradbena družba, d. d. skupaj s pogodbenim partnerjem Komunalnim podjetjem Kamnik, d. o. o.. Vrednost gradbenih del po pogodbi znaša 492.645,38 evrov. Gre za vzpostavitev enotne povezave, s katero bo Občina zagotovila večjo prometno varnost kolesarjev ter vzpodbujala trajnostno mobilnost.

Kolesarska povezava Kamnik–Godič je načrtovana v dolžini 3.200 metrov in bo potekala ob vodotoku Kamniške Bistrice. Pretežni del kolesarske povezave bo izveden kot novogradnja v širini 3 metre, okoli 750 metrov poti pa bo speljane po obstoječih prometnih površinah. V začetnem delu trase bo pot zaradi omejitev v prostoru široka 2,5 metra. Izvedenih bo tudi 5 premostitev preko manjših pritokov Kamniške Bistrice. Kolesarska pot bo predstavljala nadaljevanje zelene osi ob Kamniški Bistrici, pravzaprav nadaljevanje projekta, h kateremu so Občine Kamnik, Domžale in Dol pri Ljubljani pristopile že leta 1999. Tako bo ob Kamniški Bistrici urejeno območje od Godiča do Domžal.

Za izgradnjo kolesarske povezave je Občina Kamnik pridobila soglasja vseh lastnikov zemljišč in tudi vsa soglasja nosilcev urejanja prostora na 3,2 kilometra dolgi trasi, med njimi tudi Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, Zavoda za gozdove in Direkcije Republike Slovenije za vode. Ob gradnji se bo Občina izogibala večjemu podiranju dreves oziroma bo le-te podirala zgolj tam, kjer bo to res nujno potrebno. V sklopu izvedbe bo za vsako podrto drevo zasadila tri nova drevesa in potrebno grmičevje.

Treba se je zavedati, da je pretežni del zemljišč, po katerih poteka kolesarska povezava, v zasebni lasti. Z izgradnjo poti se bo tako vzpostavila enotna povezava, ki bo nadomestila številne uhojene poti znotraj tega prostora, ki trenutno potekajo po zasebnih zemljiščih. Navedene uhojene poti po zasebnih zemljiščih namreč postajajo vse bolj moteče za lastnike teh zemljišč.

Z vzpostavitvijo povezave bo Občina zagotovila večjo prometno varnost kolesarjev, zmanjšala negativne vplive motornega prometa na okolje (emisije, hrup in prometne zastoje) in vzpodbujala trajnostno mobilnost, uporabo koles za vsakodnevna opravila ter izboljšala kakovost življenjskega prostora.

Trasa občinske kolesarske povezave KamnikGodič

Kolesarska pot se začne v Mekinjah, pri mostu čez Kamniško Bistrico. Prvih 250 metrov poteka po obstoječi makadamski poti med Kamniško Bistrico in  nekdanjim objektom Zarja. V nadaljevanju se naveže na lokalno cesto, ki pelje do parkirišča pri podjetju Helios. Pred parkiriščem trasa zavije na območje med reko in parkiriščem. Nato pa se nadaljuje proti severu, ob ograji objekta Helios, do prvega prečkanja z mlinščico, kjer je previden prvi od petih mostičkov. Od tam naprej pot večinoma poteka po obstoječih sprehajalnih gozdnih poteh. V nadaljevanju se trasa priključi obstoječi makadamski poljski poti, po kateri se najprej dvigne na višjo rečno teraso v bližini gramoznice, zaključi pa se na križišču z lokalno cesto Mekinje–Godič.

Projekt Kolesarska povezava Kamnik–Godič bo sofinanciran iz nepovratnih evropskih sredstev. Vrednost projekta je ocenjena na 1.099.631 evrov, za projekt pa imamo odobrenih 916.599 evrov. Od tega je 733.279 evrov (66,68 odstotka) predvidenih s strani Evropske unije, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, 183.319,87 evra (16,67 odstotka) pa s strani Republike Slovenija iz državnega proračuna. Sredstva so vezana na uresničevanje Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, in sicer za razvoj urbane mobilnosti. Razliko odobrenih vrednosti sofinanciranja projekta in vrednosti gradbenih del, izvedbe nadzora in projektne dokumentacije pa bo Občina porabila za ureditev dodatnih vsebin v okviru projekta. Z omenjeno razliko se bodo pokrile morebitne spremembe pri dodatnih odkupih zemljišč potrebnih za izvedbo gradnje poti. Med načrtovanimi dodatnimi vsebinami pa sta tudi ureditev počivališča na kolesarski poti ter ureditev varnejšega prečkanja regionalne ceste v Mekinjah, in sicer med Keršmančevim parkom in začetkom kolesarske poti pri nekdanjem objektu Zarja. Dokončni znesek sofinanciranja bo znan ob koncu same izvedbe projekta.”

Fotografije: Občina Kamnik

 

2022-02-22

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Piškotki, ki so namenjeni anonimnemu spremljanju obiskanosti in delovanja naše strani.

Google Analytics
Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Piškotki namenjeni prikazovanju oglasov naših zunanjih oglaševalskih partnerjev.

Google Adwords
Uporabljamo Adwords za beleženje konverzij preko google oglaševanja.

Google Tag Manager
Piškotki namenjeni spremljanju in analizi prometa na spletni strani.

Facebook Pixel
Facebookovi piškotki so potrebni za sledenje povezavam v družabnih medijih in prikaz vtičnikov z vsebinami (fotografije, videi, prenosi v živo...).  
  • m_pixel_ratio
  • presence
  • sb
  • wd
  • xs
  • fr
  • tr
  • c_user
  • datr

Google Adsense
Uporabljamo Google AdSense za prikaz spletnega oglaševanja na naši spletni strani.
  • _tlc
  • _tli
  • _tlp
  • _tlv
  • DSID
  • id
  • IDE

Save
Shrani nastavitve
Exit mobile version
X