Naslovnica / KULTURA / O plemstvu na Kamniškem

O plemstvu na Kamniškem

V Galeriji Miha Maleš se je včeraj odvil še en galerijski večer, ki je vsebinsko dopolnil trenutno razstavo Starejše slikarske zbirke, na njem pa je dr. Miha Preinfalk predaval o plemstvu na Kamniškem.

dr. Miha Preinfalk

dr. Miha Preinfalk

Uvodoma je dr. Miha Preinfalk predstavil različne vrste plemstva, ki je nastajalo skozi stoletja tudi na slovenskem ozemlju.

Najstarejše plemstvo je pri nas nastajalo od sredine 10. stoletja dalje, to je bilo t.i. dinastično plemstvo, ki je izhajalo iz Bavarske, Švabske ipd. Med njimi so bili tudi kamniški grofje Andeški, ki so Kamnik 12. in 13. stoletja popeljali na evropske dvore in v visoko cerkveno organizacijo. Sledilo je ministerialno plemstvo in praplemstvo.

V novem veku se je množilo t.i. plemstvo po obleki ali denarju, se pravi plemiči, do naslovov prišli z različnimi junaškimi dejanji ter z gospodarskimi dejavnostmi. Do množičnega podeljevanja plemiških naslovov je prišlo v času vladanja Franca Jožefa in Karla, kjer je pravzaprav vsak oficir ali višji uradnik po 30-letnem službovanju lahko zaprosil za naslov. Vrsto “von”-ov tako najdemo tudi na kamniških gradovih, med njimi tudi Jožefa plemenitega Schneida-Trauenfelda, deželnega uradnika in poslanca, ki je leta 1879 kupil grad Zaprice.

Po letu 1918 je nova država Avstrija prepovedala uporabo plemiških naslovov, prav tako pa niso bili dobrodošli tudi v novi državi SHS.

Vir in fografije: MMK

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve