V Galeriji Miha Maleš se je včeraj odvil še en galerijski večer, ki je vsebinsko dopolnil trenutno razstavo Starejše slikarske zbirke, na njem pa je dr. Miha Preinfalk predaval o plemstvu na Kamniškem.
Uvodoma je dr. Miha Preinfalk predstavil različne vrste plemstva, ki je nastajalo skozi stoletja tudi na slovenskem ozemlju.
Najstarejše plemstvo je pri nas nastajalo od sredine 10. stoletja dalje, to je bilo t.i. dinastično plemstvo, ki je izhajalo iz Bavarske, Švabske ipd. Med njimi so bili tudi kamniški grofje Andeški, ki so Kamnik 12. in 13. stoletja popeljali na evropske dvore in v visoko cerkveno organizacijo. Sledilo je ministerialno plemstvo in praplemstvo.
V novem veku se je množilo t.i. plemstvo po obleki ali denarju, se pravi plemiči, do naslovov prišli z različnimi junaškimi dejanji ter z gospodarskimi dejavnostmi. Do množičnega podeljevanja plemiških naslovov je prišlo v času vladanja Franca Jožefa in Karla, kjer je pravzaprav vsak oficir ali višji uradnik po 30-letnem službovanju lahko zaprosil za naslov. Vrsto “von”-ov tako najdemo tudi na kamniških gradovih, med njimi tudi Jožefa plemenitega Schneida-Trauenfelda, deželnega uradnika in poslanca, ki je leta 1879 kupil grad Zaprice.
Po letu 1918 je nova država Avstrija prepovedala uporabo plemiških naslovov, prav tako pa niso bili dobrodošli tudi v novi državi SHS.
Vir in fografije: MMK