General in pesnik Rudolf Maister se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku, umrl pa 26. julija 1934 na Uncu. Letos torej mineva 150 let od njegovega rojstva in 90 let od njegove smrti, zato je vlada Republike Slovenije leto 2024 razglasila za Maistrovo leto.
General in pesnik Rudolf Maister – Vojanov ima prav posebno vlogo v zgodovini, saj je kot general v bojih za severno mejo ubranil ozemeljsko celovitost slovenskega narodnega ozemlja. Zato je zasidran v slovensko zavest kot iskren domoljub, ki je slovensko besedo ne le vojaško ubranil, pač pa jo ohranjal tudi s svojo poezijo, saj ni bil le vojak, pač pa tudi pesnik.
V okviru Občine Kamnik je v počastitev spomina na Rudolfa Maistra – Vojanova posebna strokovna komisija za dogodke in prireditve načrtovala in pripravila niz slovesnosti in dogodkov. Prav v tej komisiji je vzniknila tudi ideja o novi izdaji generalovih pesmi. Mesto Kamnik je nanj posebej ponosno, saj letos mineva tudi 100 let, odkar je bil imenovan za častnega občana.
Knjiga Maistrovih trideset je odgovor na to pobudo. Izšla je v sozaložništvu Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik in založbe Buča. Nov izbor in ureditev je delo uredniškega odbora, ki so ga sestavljale mag. Breda Podbrežnik Vukmir, direktorica Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik, Alenka Juvan, vodja Rojstne hiše Rudolfa Maistra v okviru Medobčinskega muzeja Kamnik, in dr. Urška Perenič, literarna zgodovinarka in teoretičarka. Zdi se, kot da so Maistrove pesmi v tej zbirki zasijale v novi luči – tudi zato, ker je knjiga opremljena s čudovitimi ilustracijami ilustratorke Eve Mlinar, ki jih povezujejo tri barve – zelena, rdeča in roza. Gre za barve tradicionalnega slovenskega šopka: nagelj, rožmarin in roženkravt, ki simbolizirajo naravo in domovino (zelena), kri in vojno (rdeča) ter ljubezen in upanje (roza). Čeprav se utegne zbirka na prvi pogled zdeti kot pričevanje iz obdobja, ki je zdavnaj minilo, zdajšnji čas odkriva njeno aktualnost, saj so vojne in nesmiselne človeške žrtve še vedno del svetovnega in tudi vsakdanjika blizu nas. Čeprav se vojaki ne borijo več na konjih in s sabljami, saj je tehnologija uničevanja zelo sofisticirana, ostajajo žalost, žalovanje, hrepenenje in izguba enaki kot pred stoletji. O nesmiselnosti smrti mladih ljudi in praznini, ki jo ta prinese, nam govori Maister in tudi to je več kot aktualno sporočilo za današnji čas.
Posebnosti nove pesniške zbirke so v tem, da so pesmi na novo razporejene po slovenskih pokrajinah in da ta izbor poudarja Maistrovo iskreno ljubezen do domovine; druga posebnost so mladostne, inovativne in povedne ilustracije uveljavljene ilustratorke Eve Mlinar; tretja pa prav gotovo spremna beseda dr. Urške Perenič, ki pesnika in generala prvič uvršča med stebre slovenske moderne in mu daje novo pesniško vrednost. Takole pravi: »Liričnost razpoloženja, na ljudskost v slogu in občutenju naslonjena pesniška govorica, ki prehaja v intimistično izpoved, ter prepoznavna in ustvarjalno preoblikovana narodna simbolika so značilnosti, ki so izražene tudi pri Maistru kot besednem umetniku. Zato brez prevelikega pretiravanja lahko rečemo, da imamo pred seboj nadarjeno pesniško osebnost, ki se ni preprosto utapljala v epigonstvu, ampak je hodila v korak s časom.«
In zakaj trideset? Ker je v zbirki 30 pesmi. Ker je bil star 30 let, ko je izdal zbirko Poezije, ker se ga spominjamo petkrat 30 let po njegovem rojstvu in trikrat 30 let po njegovi smrti.
Knjiga je izšla s pomočjo in podporo Občine Kamnik in Zveze društev general Maister ter kamniškega Društva general Maister in pod skrbno lektorsko roko Marjete Žebovec.
Predstavitev
Prva predstavitev knjige bo v petek, 16. avgusta, ob 19h v okviru festivala Kamfest, in sicer na vrtu Rojstne hiše Rudolfa Maistra. Z nami bodo Breda Podbrežnik Vukmir, Alenka Juvan in dr. Urška Perenič, pogovor bo vodil Vladimir Motnikar, uglasbene pesmi Rudolfa Maistra pa bo zapela Katja Skalar ob spremljavi Simona Skalarja. Knjige bo mogoče tudi kupiti.
Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik