Naslovnica / NOVICE / Občina Kamnik bo zoper zahtevke Meščanske korporacije Kamnik uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva

Občina Kamnik bo zoper zahtevke Meščanske korporacije Kamnik uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva

Pred dnevi smo poročali, da je sodišče v denacinalizacijskem postopku Meščanski korporaciji Kamnik prisodilo domala celo dolino Kamniške Bistrice, ker pa ostaja odprtih še nekaj pomembnih nerešenih vprašanj, kot je denimo tudi vračilo občinske stavbe, Malega gradu in mestnega pokopališča na Žalah, smo Občino Kamnik zaprosili za informacijo, na kakšen način bo Občina Kamnik zaščitila interese občank in občanov oz. občine. Z Občine Kamnik so nam odgovorili, da bodo za zaščito interesov svojih občank in občanov uporabili vsa razpoložljiva pravna sredstva.

Gre namreč za to, da bi v primeru, če bi Meščanska korporacija Kamnik omenjene nepremičnine dobila vrnjene v naravi, Občina Kamnik morala Meščanski korporaciji Kamnik iz proračunskih sredstev oz. iz davkoplačevalskih sredstev vseh občank in občanov Občine Kamnik, plačati visoko odškodnino. Pri vsem skupaj naj bi šlo za zelo visoke zneske, kar bi nedvomno utegnilo ogroziti normalno delovanje, še posebej pa nadaljni razvoj.

Iz Občine Kamnik so nam posredovali odgovor, ki se glasi:

“Občina Kamnik je v preteklosti vse do Vrhovnega sodišča uspela dokazati, da Meščanska korporacija Kamnik v denacionalizacijskem postopku ne more imeti statusa aktivno legitimirane stranke, saj člani ponovno vzpostavljene agrarne skupnosti MEKOK niso aktivno legitimirani za uveljavljanje pravice do vrnitve premoženja na podlagi določb Zakona o ponovni vzpostavitvi agrarnih skupnosti ter vrnitvi njihovega premoženja in pravic, ker obseg in vrsta njihovih premoženjskih pravic (v ponovno vzpostavljeni MEKOK vzpostavljena kot solastniška skupnost) nista identična obsegu in vrsti premoženjskih pravic članov nekdanje agrarne skupnosti MEKOK (ki je bila v času odvzema premoženja organizirana kot skupnolastniška skupnost).

Na osnovi navedenega so bili denacionalizacijski postopki pravnomočno zaključeni. Te pravnomočno razsojene odločitve pristojnih instanc je v letu 2015 demantiralo Ustavno sodišče Republike Slovenije, ki je pravnomočno uveljavljene sodbe razveljavilo, celotno zadevo pa ponovno vrnilo v odločanje na prvo stopnjo.

V denacionalizacijskem postopku ni relevantno dejstvo, kako je MEKOK pridobila premoženje, ki ji je bilo kasneje podržavljeno. Dejstvo je, da ji je bilo to premoženje po 2. svetovni vojni odvzeto oziroma nacionalizirano, zaradi česar je potrebno v skladu z veljavno zakonodajo dokazati oziroma preveriti (seveda pod predpostavko, da obstajajo vsi drugi zakoniti pogoji), ali je premoženje mogoče vrniti v naravi ali pa je denacionalizacijska upravičenka upravičena do izplačila odškodnine s strani države (zaradi nemožnosti vračila premoženja v naravi). Ob tem ni zanemarljivo dejstvo, da bo dolžna Občina v primeru, da bo premoženje upravičenki vrnjeno v naravi, le-tej plačati tudi odškodnino zaradi nemožnosti uporabe tega premoženja. Upoštevajoč dejstvo, da denacionalizacijski postopki v tej zadevi potekajo že preko vseh razumnih meja (več desetletij), pri čemer je postopke vodila država, menimo, da je le-ta tudi odgovorna za poravnavo vseh obveznosti, ki bodo na tej osnovi nastale.

Občina Kamnik bo tudi v prihodnje (tako kot doslej) preko vseh razpoložljivih pravnih sredstev ščitila interese občine in premoženje lokalne skupnosti.”

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve