Stroj v Parku Evropa, Titanovo “prešo”, smo člani kulturnega društva Priden možic postavili avgusta 2013, v sklopu razstave KAM SO ŠLE VSE FABRIKE.
Razstava je bila prva od niza dogodkov, ki so bili pomembni za ohranjanje kamniške industrijske dediščine. (razširjena razstava z enakim imenom v Medobčinskem muzeju na Zapricah novembra 2014, Gunpowder City 2015/2016, Pot smodnika in tovarištva avgust 2016, Mesto na sodu smodnika marec 2017, Naše tovarne – naš ponos junija 2017, Na sodu smodnika – razstava o kamniški smodnišnici decembra 2017, Maraton kamniške industrijske dediščine oktober 2018). V okviru tega sodelovanja z Medobčinskim muzejem Kamnik je KD Priden možic maja 2016 prejelo tudi Valvasorjevo priznanje za delo na področju ohranjanja kulturne dediščine.
Tako je omenjeni stroj postal simbol boja za ohranitev industrijske dediščine na Kamniškem. Kljub prej omenjenim zvenečim razstavam, priznanjem in evropskim projektom smo industrijski entuziasti doživljali poraz za porazom. Propadanje smodnišnice in občinske fige (prejšnje garniture) v žepu v letih 2017 in 2018 sta naša prizadevanja praktično izničila, in to se je posledično kazalo tudi na Titanovem stroju v parku. Prej zgledno urejena “mašina” je bila še nekaj tednov nazaj nerazpoznavna kovinska gmota. Od vsepovsod so prihajali pozivi, da jo umaknemo.
A pomlad 2019 v Kamniku ni čas za umik, še posebej ne na področju industrijske dediščine, ki je v Sloveniji prepoznana kot izjemno obetavna turistična panoga in kjer lahko Kamnik kot nekoč sedmo največje industrijsko mesto v Jugoslaviji lahko pridobi marsikaterega dodatnega gosta, da ne govorimo o pomembnosti nekdanje (in preživele) kamniške industrije za zgodovino Kamnika od leta 1852 dalje.
Tako smo se odločili, da bo Titanova “preša”, vsaj za nekaj časa, postala nov simbol osrednjega kamniškega parka, ki nosi ponosno ime Park Evropa. Za razliko od marsikaterega dvomljivca v teh časih KD Priden možic ne spada med evroskeptike. Nasprotno. Z večino projektov smo tesno povezani z modernimi evropskimi smernicami, zato je tudi stroj dobil novo preobleko in evropske zvezde. Ne pozabimo, da tudi marsikateri temelj Evrope sloni na industrijski revoluciji.
Verjetno vas zmoti, ko zapišem, da “smo se odločili”, “smo postavili” in podobno. Res, prav imate, kdo pa smo mi, da se kar tako odločamo. Tudi nam je žal, da se v tem trenutku ne moremo zgovarjati na kulturno strategijo, ker je že od leta 2014 v Kamniku ni. In natanko toliko časa že opozarjamo na to, ne le pridenmožicevci, ampak tudi številni drugi, ki se ukvarjajo s kulturo.
Seveda se je s povolilnim odprtjem pokrova kamniškega “ekonom lonca” marsIkaj spremenilo, zato tudi kulturna strategija, prepričan sem, prihaja na dnevni red. Do takrat, pa, prosim vas, potrpite. Zahvaljujoč vedno budnemu Dušanu Sterletu in ostalim “vrtičkarjem” smo kovinsko razvalino spremenili v umetniški artefakt, ki bo v kratkem dobil tudi info tablo z napisi v več jezikih in QR kodo, ki vas bo pripeljala do konkretnih podatkov, kako poteka projekt ohranjanja kamniške industrijske dediščine.
Naj bo ta primer vodilo številnim posameznikom in njihovim prijateljem, da poprimejo za pero, fotoaparat, grablje, lopato in se razgledajo po našem mestu. Ogromno lahko naredimo sami, občina in ostale institucije pa na koncu dodajo piko na i. In kar naenkrat se bomo zbudili v zares urejenem mestu.
Goran Završnik,
KD PRIDEN MOŽIC