Z odprtjem razstave 5. nagradnega razpisa veteranskih in domoljubnih organizacij občin Kamnik in Komenda smo danes pričeli z nizom prireditev ob občinskem prazniku.
Župan Marjan Šarec je skupaj s predsednikom Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij mag. Zvonkom Cvekom v preddverju občinske stavbe odprl razstavo likovnih in literarnih del učenk in učencev kamniških osnovnih šol, ki so ustvarjali na temo »Moji starši, dedi, babice, sorodniki … so mi pripovedovali o poti do slovenske samostojnosti« in »Mali grad – biser kulturne dediščine«. Dogodku je prisostvoval tudi podžupan Matej Slapar in prav vsi predsedniki veteranskih in domoljubnih organizacij občin Kamnik in Komenda, vključenih v Koordinacijski odbor.
Koordinacijski odbor veteranskih in domoljubnih organizacij, ki združuje Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Kamnik–Komenda, Zvezo združenj borcev za vrednote NOB Kamnik, Policijsko veteransko društvo Sever Ljubljana – odbor Kamnik, Zvezo slovenskih častnikov Kamnik–Komenda in Društvo general Maister Kamnik, je skupaj s Foto klubom Kamnik pripravil razstavo likovnih ter literarnih del učencev druge in tretje triade kamniških osnovnih šol, ki so sodelovali na 5. nagradnem razpisu koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij.
S 26 likovnimi in 13 literarnimi deli ter pogledi in razmišljanji na temi »Moji starši, dedi, babice, sorodniki … so mi pripovedovali o poti do slovenske samostojnosti« in »Mali grad – biser kulturne dediščine« se predstavljajo učenci Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik, Osnovne šole Toma Brejca, Osnovne šole Marije Vere, Osnovne šole Stranje in Osnovne šole Šmartno v Tuhinju. Pri ocenjevanju literarnih del sta sodelovali dr. Marjeta Humar in profesorica Ivanka Učakar, na področju likovnih dela pa sta dela ocenila Dušan Sterle in Alojz Berlec.
Pozdravne besede je ob odprtju današnje razstave v imenu Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij namenil predsednik Odbora mag. Zvonko Cvek, ki je predstavil nagradni razpis, ter ob zaključku nagovor sklenil: »Pet let je že doba, ko moramo prevetriti dosedanje uspehe, dosedanje delo na tem projektu. Vprašajmo se, ali se nismo s tem natečajem že izpeli, ali je kaj novega, kaj lahko ponudimo mladim na tem področju? Razmišljamo o tem, da bi natečaj nekoliko nadgradili in udeležence le-tega ob konec šolskega leta nagradili s strokovno ekskurzijo, ko bomo obiskali pomnike osamosvojitvene vojne. Idejo moramo sicer uskladiti še z aktivom ravnateljev osnovnih šol, a prepričan sem, da bomo našli skupno besedo, dobro sodelovali še naprej in nam bodo tudi v nadalje pomagali pri ohranjanju vrednot, za katere so se borili naši dedje, babice, očetje in matere, pa tudi nekateri izmed nas.«
Župan Marjan Šarec pa je pričujočo razstavo odprl z mislijo o tem, kako pomembno je gojiti in prenašati domoljubno misel tudi na naše najmlajše občanke in občane: »Dobrodošli na odprtju današnje razstave. Tako kot vsako leto imamo tudi danes priložnost videti izdelke, posvečene občinskemu prazniku, domoljubju in spodbujanju zavesti o tem, kaj je domoljubje. Domoljubje ni samo privilegij nekaterih, kot imamo danes priložnosti gledati v medijih in še kje. Domoljubje je pravica in dolžnost vsakega izmed nas. Pred petimi leti je bila s strani Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij predstavljena ideja o tem, da bi mlado generacijo spodbujali k temu, da bi začutili pomen domoljubja. Domoljubje ni nacionalizem. Domoljubje ni zatiranje drugih. Domoljubje ni poviševanje lastnega naroda nad druge. Domoljubje je ljubiti svoj dom in svojo državo. Večkrat slišimo, da nam manjka enotnosti, da smo med seboj sprti. A mislim, da ni tako hudo. Menim, da imamo v svojem bistvu in srcu svojo domovino vendarle radi, čeprav radi povemo, kaj vse je narobe. Ko pogledamo, kaj bi se zgodilo, če bi jo morali ponovno braniti, verjamem, da bi vsi, ki tukaj stojimo, danes to tudi naredili. Nekateri še in drugi ponovno. Zlasti je pomembno, da se mlada generacija včasih zazre tudi nazaj. Vsaka risba, vsaka slika, vsako literarno delo, ki je ugledalo luč sveta, pa je seveda dobrodošlo za spodbujanje zavesti. Ob tej priložnosti bi se iskreno zahvalil vsem mladim, da so se 5. nagradnega razpisa udeležili, in jim hkrati iskreno čestital ter zaželel, da bi imeli svojo domovino še naprej tako radi. S tem dogodkom pa začenjamo sklop prireditev ob občinskem prazniku, ko slavimo generala Rudolfa Maistra. Tistega, brez katerega ne bi bilo Štajerske. Tistega, brez katerega ne bi bilo Slovenije. Ponosni smo, da se je rodil v Kamniku in zato njegov rojstni dan obeležujemo kot praznik Občine Kamnik.«
Glasbeno noto so s prijetnimi zvoki dodale učenke Glasbene šole Kamnik Pika Šala, Naja Lipičnik, Manca Košir in Leja Železnik. Za preplet misli in besed je poskrbela učenka Osnovne šole Marije Vere Laura Sarafinov.
Vabljeni k ogledu del, ki bodo prostore občinske stavbe, preddverje, prvo in drugo nadstropje, krasile do sredine meseca aprila, in sicer v času uradnih ur Občine Kamnik, torej v ponedeljek, od 8. do 12. ure in od 13. do 15. ure, v sredo, od 8. do 12. ure ter od 13. do 17. ure in v petek, od 8. do 13. ure.
Besedilo in fotografije: Občina Kamnik