Prvo vprašanje, ki ste si ga zastavili ob tem naslovu, je najverjetneje kar: Kaj sploh je FLL?
First Lego League je mednarodno tekmovanje, kjer se vsako leto več kot 20 000 ekip pomeri v sestavljanju in programiranju robota, raziskovalni nalogi, obenem pa skrbi za izvajanje predpisanih FLL vrednot. To se skriva znotraj besede First, za katero ste mogoče, napačno, mislili, da pomeni –prva-. Pravzaprav je to akronim, ki ponazarja, kaj je namen FLLja: s pomočjo robotike navduševati mlade za znanost, naravoslovje, tehniko, matematiko, fiziko, s čimer otroci in najstniki skozi igro razvijajo in krepijo logični in tehnični način razmišljanja. Spodbuja jih k uporabi sodobnih tehnologij v koristne, humane namene.
Tekmovanje sestavljajo štirje deli:
VREDNOTE
Na tekmovanju se ekipa predstavi skupini ocenjevalcev vrednot. Načini pridobivanja informacij o tem, kako deluje ekipa, če so in kako so ponotranjili vrednote so različni.
ROBOTSKI DEL TEKMOVANJA (TEKMA ROBOTOV IN TEHNIČNI INTERVJU)
Tekma se točkuje; čas je omejen na dve minuti in pol. Sestavni del robotskega dela tekmovanja je tudi tehnični intervju FLL ekipe s skupino ocenjevalcev.
PROJEKT
Vsaka ekipa se je več mesecev ukvarjala s temo aktualnega izziva. Sestavni del projekta je določitev in izbira problema, razgovor z ljudmi iz bližnje okolice, v kateri ekipa živi in se ukvarjajo z obravnavanim problemom, iskanje rešitve, ki je lahko popolnoma nova ali pa nadgradnja že obstoječe in deljenje nove rešitve z okolico in ciljnimi skupinami.
Ekipa mora projekt predstaviti ocenjevalcem. Čas predstavitve je omejen na 5 minut. Ekipe lahko projekt predstavijo na različne načine: s plakati, intervjuji, igrami, pesmimi, z različnimi kostumi…..Čim bolj izvirno, tem boljše!
Letošnja tema so živalski zavezniki, zato sta se na to vezala poligon, na katerem je programirani robot opravljal naloge in projekt, ki smo ga izbrali.
V naši ekipi je osem učencev (sedem devetošolcev in en osmošolec) ter dve mentorici, ki sta skrbeli za boljšo organizacijo ekipe. Timotej Peršin in Marcel Kosirnik sta sestavila robota in razne nastavke ter ga seveda sprogramirala, zato da je na poligonu v dveh minutah in pol uspešno opravil karseda veliko nalog. Potek dela, sestavljanje in programiranje smo morali natančno predstaviti komisiji za tehnični intervju.
Sončni topilnik čebeljega voska
Preden pa smo sploh prišli na državno prvenstvo, smo najprej morali priti čez sito kvalifikacij. Uvrstili smo se na skupno drugo mesto in se začeli pripravljati na naslednjo stopnjo tekmovanja.
Naše dosežke in raziskave si lahko ogledate na našem blogu in spletni strani:
http://despicableteam.blogspot.si/
http://despicableteam2016.wixsite.com/despicableteam2016
Ekipa DESPICABLE TEAM,
OŠ KOMENDA MOSTE