V prostorih nekdaj eminentnega kamniškega razstavišča Veronika je bila sinoči odprta pomenljiva razstava del Andreja Schlegla 2000 milj pod morjem.
Kot je o svoji razstavi zapisal avtor, je projekt 20.000 milj pod morjem – Submarines oz. Podmornice, širše zasnovan projekt, katerega nastanki segajo že desetletje nazaj, ko je v času dopustovanja, iz naplavin in nesnage, ki jo je moč najti na sicer prekrasnih plažah grškega otoka Levfkas, nastala prva podmornica, prvi »splavitvi« pa so kasneje sledile še nove.
Podmornic narejenih med dopustovanjem iz naplavin ostankov civilizacije se je v desetletju nabralo za celo floto, likovni ustvarjalec in pedagog Andrej Schlegel pa se je odločil, da jih, v času Kamfesta razstavi v nekdanjem eminentnem, zdaj pa hudo zapuščenem in zanemarjenem mestnem razstavišču Veronika, ki je nedvomno doživelo že boljše in lepše čase. Podobno kot nekdaj uporabni, nato pa brezbrižno odvrženi odsluženi predmeti, ki plavajo oz. se skrivajo nekje pod na videz lepo površino, na obalo pa jih občasno naplavi le kaka zoprna nevihta.
Reciklirane eco-art različice mističnega plovila kapitana Nema je v ustvarjalni (nev)ihti Andreja Schlegla sinoči izvrglo nad simbolično jezersko dno potopljenega Kamnika, ki ga ponazarja preproga fotografije mesta iz ptičje perspektive, nad katerim plovejo podmornice, medtem ko je obiskovalcem odprtja razstave, ne da bi se tega sploh zavedali, pripadlo mesto planktona in zlatih ribic oziroma, ali če morda pogledamo skozi z algami poraslo šipo skafandra občinskih kulturnih potapljačev, spužev, kalamarov, meduz in nosečih morskih konjičkov.
Kot ta bi ne bilo dovolj, da si kamniški ustvarjalec drzne v naše prelepo mesto pod Alpami, v katerega »številna« razstavišča sodijo kvečjemu podobe kozolcev, srnic, rož in planin, kot kake ne bodi jih treba migrante uvažati smeti, je kristalno bistre jezerske vode ob odprtju s tajfunskim nagovorom razburkal še slavnostni govornik, programski vodja festivala Kamfest Goran Završnik, ki je izpod svojega cilindra v bistre razstavne vode napeljal nekohezijsko kanalizacijo cinično-sarkastičnih verbalnih odplak, ki so zmedenim obiskovalcem priložnostnega akvarija zamašile škrge in zameglile vid, da so se jezerske vode nad mestom zbistrile šele ob pomoči najpomembnejših artefaktov vsakega spodobnega odprtja razstave, nekaj kozarcev vina, ki so šokiranim očem povrnili običajno bistrost in ostrino.
Andreju Schleglu kaže zavoljo sinočnjega odprtja pomenljive razstave v razstavišču Veronika nedvomno seči v roko in mu izreči priznanje, saj ni recikliral in razstavil zgolj svojih del, ampak je s tem, ko je najel in s pomočjo prostovoljcev ter prijateljev tudi očistil razstavni prostor, sočasno »recikliral« nekdaj ugledno kamniško galerijo, ki ima, po kdo ve kolikem času, nekateri omenjajo dekado in pol, znova pomita okna in vsaj začasno tudi odprta vrata.
Razstavo Andreja Schlegla 20.000 milj pod morjem, ki jo spremlja razstavi slik v istoimenski kavarni in na terasi nekdanje kamniške čitalnice, si v razstavišču Veronika lahko ogledate do konca Kamfesta.