S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so bili policisti včeraj, okrog 11.30 ure, obveščeni o novem primeru drzne tatvine iz hiše, ki se je tokrat zgodil v Mengšu.
Kot je zapisala Nataša Pučko, predstavnica za stike z javnostmi PU Ljubljana, so policisti z zbranimi obvestili ugotovili, da sta se do hiše pripeljala dva neznana moška z osebni vozilom neznane znamke in tipa, srednje velikosti, modre barve. Zlikovca sta oškodovanca sta ogovorila s pretvezo, da bosta izvajala dela glede napeljave cenejše elektrike. Eden ga je nato zvabil iz hiše, drugi pa je vstopil v odprto stanovanjsko hišo, kjer je pregledal notranjost in izvršil tatvino denarja in nakita v skupni vrednosti 1000 evrov. Po dejanju je hišo neovirano zapustil in se usedel v vozilo, nakar se je prisedel tudi drugi storilec in sta se odpeljala. Policisti nadaljujejo s preiskavo.
Opis osumljencev:
– moški, star okoli 35 let, srednje postave, oblečen v siva in modra oblačila, voznik temno modrega osebnega vozila
– moški, star okoli 35 let, srednje postave, visok med 170 in 175 cm, oblečen v siva in modra oblačila, temnih kratkih las,
Opozorilo in nasvet Policije
Kazniva dejanja izvršena na opisan način (drzne tatvine o katerih smo že obveščali javnost) se najpogosteje pojavljajo na odročnih krajih. Najpogosteje se dogaja dopoldan ali čez dan, ko so večje možnosti, da so doma starejše osebe. Storilci praviloma delujejo v paru ali pa več njih.
Cilj jim je, da iz objekta (hiše) izvabijo stanovalce iz različnih razlogov, ali z namenom odkupa domačih živali, odkup kovin ali drugega materiala, opravljanje storitev – konkretni primer električna napeljava. Njihov pristop deluje na način: pridobiti zaupanje potencialne žrtve.
Med tem, ko se žrtev posveča “kupcem”, serviserjem, sostorilci neopazno vstopijo v objekt, ga preiščejo in odtujijo določene predmete (najpogosteje denar in nakit). Po dejanju skupaj kraj zapustijo, oškodovanec pa navadno ugotovi, da je žrtev kaznivega dejanja nekaj ur po dogodku,…
Policija priporoča, da so občani skrajno previdni v primerih, ko se pri njih pojavijo neznane osebe (če tudi je samo ena oseba, ker so-storilci lahko nekje v bližini), ki iz različnih razlogov želijo potencialno žrtev izvabiti iz objekta. Občan ima možnost ali osebo odsloviti ali pa se odzvati. V kolikor se odzove, priporočamo, da vedno zaklenejo vhodna vrata, ključ vzamejo s seboj pa če tudi stopijo samo “za vogal”.
Pomembno je tudi, da si zapomnijo osebni opis, opis vozila, reg. označba, smer odhoda.
Podatke, opažanja, lahko občani sporočijo na eno izmed telefonskih štev. policije: intervencijsko 113, anonimni telefon 080 1200 ali na najbližjo policijsko postajo.