V CI ZSS smo zadovoljni s potekom dogodkov glede spremembe Ustave RS – pravica do pitne vode, saj sta tako strokovna skupina kot politika, na včerajšnji seji Ustavne komisije Državnega zbora RS, katere sta se udeležila naš član Brane Golubović in na povabilo CI tudi dr. Lidija Globevnik, upoštevala domala vse, kar smo postavili kot zahtevo državljanske pobude, ki smo jo z 51.000 podpisi, 11.3. predali predsedniku DZ RS.
Uspeh gre pripisati temu, da smo bili vseskozi odprti za sodelovanje z vsemi, strpni v komunikaciji, a odločni in argumentirani pri zahtevah.
Danes po sedmih mesecih, ko nam je na koncu uspelo v predlog umestiti tudi našo zadnjo zahtevo, da so vse vrste voda naravno vodno javno dobro, ki se ne more privatizirati oziroma lastniniti in s katerim mora upravljati država v imenu ljudi in prihodnjih rodov, smo storili še zadnji korak pri oblikovanju končnega besedila predloga osnutku ustavnega zakona.
Sedaj je na vrsti politika, da zagotovi potrebno večino na julijski seji DZ (46 glasov) za sprejem predlog v prvi fazi ter ga nato jeseni v drugi fazi z več kot 60 glasovi dokončno potrdi.
V CI ZSS bomo še naprej delovni in med obema fazama sprejemanja ustavnega zakona spremljali dogajanje, bili aktivni preko različnih pozitivnih akcij, opozarjali javnost in medije na pomembnost, da se ustava spremeni ter sodelovali z vsemi, ki bodo voljni sodelovati ne glede na njihovo stališče do spremembe Ustave RS.
Prepričani smo, da je pot sodelovanja in strpnega ter na argumentih temelječega dialoga, ki smo jo ubrali pri naših prizadevanjih za vpis neodtujljive pravice do vode v Ustavo, smer, da lahko tudi civilna družba z argumentiranim pristopom in pravočasnim opozarjanjem na problem, uspe prepričati politiko, da ukrepa.
- da ima vsakdo pravico do varne pitne vode,
- da so naravni vodni viri in vodna zemljišča naravno vodno javno dobro v opravljanju države,
- da naravni vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva z varno pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago,
- da oskrbo prebivalstva z varno pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko neprofitne javne službe, tako da naravne vodne vire za ta namen izkorišča sama neposredno ali izkoriščanje prenese v neposredno opravljanje samoupravnim lokalnim skupnostim.
Zahteve iz državljanske pobude, ki smo jo 11.3.2016, skupaj s preko 51.000 podpisniki pod peticijo o vpisu neodtujljive pravice do vode v Ustavo RS, predali predsedniku DZ RS:
- da je voda in dostop do vode splošna in temeljna pravica za vsakogar;
- da so vse vrste vod (površinske vode, podzemne vode, vodni tokovi) naravno vodno javno dobro, katero je država dolžna varovati in za njih skrbeti v imenu svojih državljanov in tudi prihodnjih rodov;
- da je voda vitalni del okolja, osnovna dobrina in naravni vir, ki je strateškega pomena za življenje ljudi, razvoj in varnost države;
- da se prepreči, da bi vodo obravnavali kot vsako drugo blago;
- da se vodni viri ne morejo privatizirati oz. komercializirati;
- da vodni viri služijo prednostno in trajnostno za oskrbo prebivalstva in gospodinjstev z vodo za pitje in higieno pred drugimi rabami vode;
- da se oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja kot neprofitna javna služba – torej ni možno več podeljevati koncesij.
Kako bi bil glede na včeraj sprejeta stališča Ustavne komisije zapisan 70.a člen Ustave RS:
Upravni odbor CI Za Slovenijo in svobodo
Brane Golubović |
Ewa Jenko Gunnčar |
Dušan Trušnovec |
Afrodita Hebar Kljun |
Romea Žbogar Roshni |
Ana Jug |
Marjeta Pogačnik |
Boris Turk, |
Marjan Kogelnik |
Irena Kovačevič |
Dejan Ogrinec |
Priloga tudi: Stališče CI ZSS poslano Ustavni komisiji 28.6.2016