Letos mineva petindvajset let od postavitve prvega bazena v Snoviku. Pomemben dogodek so danes dopoldan v Termah Snovik počastili s svečano slovesnostjo, ki sta se jo udeležila tudi minister za gospodarstvo, Zdravko Počivalšek in župan občine Kamnik, Matej Slapar. V okviru slovesnosti je potekala okrogla miza z naslovom Termalna voda – darilo narave za danes in jutri, z željo, da bi šel razvoj z izgradnjo pokritega olimpijskega bazena tudi v razvoj športnega turizma.
Množico zbranih gostov je najprej pozdravila in malce sprostila direktorica Term Snovik, Petra Zlatoper. Predstavila je ponudbo knajpanja v termah in goste sprostila ter tudi malce nasmejala s kratko tehniko sprostitve.
»Jaz vas doživljam kot samorastnike«, je s svojim govorom začel Minister za gospodarstvo, Zdravko Počivalšek. »S svojim delom ste dokazali, da znate svojo ponudbo nadgrajevati«, je še dodal.
Župan občine Kamnik, Matej Slapar, je v svojem govoru poudaril, da imajo Terme Snovik še veliko potenciala.
»Le-te so v občini najpomembnejši turistični subjekt, saj prispevajo kar 50% nočitev, ki jih beleži občina.« Idejni vodja, »oče« in prokurist Term Snovik, Ivan Hribar pa je povedal, da so terme pred novimi izzivi. »Pred mesecem dni smo dobili gradbeno dovoljenje za večnamenski prostor«.
Termalna voda – darilo narave za danes in jutri
V okviru slovesnosti je potekala okrogla miza z naslovom Termalna voda – darilo narave za danes in jutri, pri kateri so sodelovali Minister za gospodarstvo, Zdravko Počivalšek, župan občine Kamnik Matej Slapar, vodja sektorja za raziskave, razvoj, inovacije in evropske projekte v Slovenski turistični organizaciji (STO), Nataša Hočevar, dr. Matej Plevnik, Jan Konečnik iz Zavoda za turizem Ljubljana ter Katarina Hribar iz Term Snovik.
Minister za gospodarstvo, Zdravko Počivalšek je ob tem poudaril »Tukaj imate veliko naravnih danosti, da bomo lahko slovenski turizem razvili v aktiven, zdrav in zelen za zahtevne 5* goste. Pri tem pa je še dodal: »V turizmu smo vsi na isti ladji in moramo veslati v isto smer.« Izpostavil je tudi, da je eno izmed ključnih vprašanji, ki si jih je potrebno zastaviti ob gradnji pokritega olimpijskega bazena, ekonomija.
Nataša Hočevar je povedala, da je četrt stoletja od prvega bazena v Snoviku z načrtnim razvojem in gradnjo ponudbe v skladu s trendi na turističnem trgu prineslo prepoznavnost in dobre rezultate term. Z vidika trajnostnega razvoja slovenskega turizma imajo Terme Snovik izjemen pomen za slovenski turizem. »Zelo smo ponosni, da se bili začetniki trajnostnega turizma. Da ste bili prvi, ki ste stopili na to pot«, je še dodala.
Na vprašanje, kako Turizem Ljubljana vidi sodelovanje oziroma povezovanje s ponudbo Term Snovik, je Jan Konečnik odgovoril:« Terme Snovik je zagotovo ena od najbolj pomembnih turističnih točk in ponudnikov v regiji Osrednja Slovenija. Poleg namestitvenih kapacitet, wellness ponudbe, (ki je edina v regiji) razvija tudi druge oblike turizma in vsebine, od pohodništva, knajpanja, prireditev… Prav tako so Terme Snovik pomembne zaradi njihove celoletne ponudbe, s čimer se daljša doba bivanja v regiji, kot drugo sezono širimo tudi na druge, turistično manj obiskane mesece. Kot enega od najbolj uspešnih sodelovanj s Termami Snovik, ki ga lahko tudi merimo je njihova vključitev v Ljubljansko turistična kartica Urbana. K projektu so bili vključeni lani avgusta in do sedaj je bilo koriščenih približno 800 kart.«
Ena od pomembnih ugotovitev okrogle mize so bile besede župan občine Kamnik, Mateja Slaparja: »Če bo vizija prava ne bo ovir. Ja pa pot do cilja še dolga.«
Prihodnost Term Snovik pa bo zagotovo izjemno uspešna, so si bili ob zaključku enotni sogovorniki okrogle mize.
Svečano prireditev je vodila Barbara Božič.
Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije, ki se okrogle mize žal ni utegnila udeležiti, pa je ob slovesnosti zapisala: »Postavitev prvega bazena pred četrt stoletja v Termah Snovik je pomenil prvi kamen in temelj v mozaiku razvoja, ki ga odlikujejo inovativnost, strokovnost, znanje, odličnost, predanost, predvsem pa skrben odnos do neokrnjene narave in dosledno uresničevanje trajnostne zaveze naše dežele. Terme Snovik so v slovenskem turizmu na številnih področjih pionirji, kar dokazuje vrsta mednarodnih in slovenskih priznanj. Med drugim so prvi prejemniki okoljskega znaka EU Marjetica, s čimer so številne druge slovenske turistične ponudnike spodbudili k pametni izrabi energije in trajnostnemu odnosu do okolja. Terme Snovik so že v pilotni fazi vstopili v Zeleno shemo slovenskega turizma, hkrati so aktivni član Konzorcija Slovenia Green. Prav tako so generator turističnega razvoja v Tuhinjski dolini. Iskreno se veselimo našega nadaljnjega sodelovanja pri oblikovanju odlične turistične ponudbe za 5-zvezdična doživetja.«
Od prvega pilotnega bazena do pokritega olimpijskega bazena
Zgodba o Termah Snovik se je začela leta 1994, s postavitvijo prvega bazena sredi neokrnjene narave Tuhinjske doline. Le-ta je sprva navduševal predvsem okoliške kopalce. Goste iz bolj oddaljenih krajev je na začetku pritegnila radovednost, nato pa tudi ponudba in prepoznavnost najvišje ležečih term v Sloveniji.
In danes? Prijazne okolju, energetsko varčne in učinkovite, se lahko pohvalijo s številnimi nagradami in zadovoljnimi gosti. Nadaljnji razvoj vidijo v nadgradnji obstoječe; zelene, aktivne in zdrave ponudbe, s poudarkom na zdravilni termalni vodi. Skozi dosedanje delovanje se je izkazalo, da imajo Terme Snovik dobra izhodišča za nadaljnji razvoj aktivnega, športnega turizem, kar je zagotovo dobra popotnica za prihodnost.
Ajda Pavčič, Terme Snovik
Fotoutrinki s prireditve