Naslovnica / NOVICE / Predajanje ljudskega znanja na Etnoloških dnevih 2017 v Termah Snovik

Predajanje ljudskega znanja na Etnoloških dnevih 2017 v Termah Snovik

Zadnji poletni vikend je še posebno sladek in dragocen za otroke in odrasle. Počitnice se iztekajo, bliža se vsakdanjost šole in službe. Prav zato, je še posebno pomembno kako ga preživimo in da gremo proti novim dogodkom polni lepih spominov.

So popotnica, ki nas krepi in spodbuja vse leto. Tako, izdatno popotnico nam vsako leto postrežejo v Tuhinjski dolini v obliki etnoloških prireditev na prostem, ki se ob tem času odvijajo v Termah Snovik. Za ugodno dogajanje poskrbi turistično društvo Tuhinjske doline in Terme Snovik, ob pomoči domačinov in ostalih znalcev starih šeg, vedenj in običajev.

To krepko juhico ljudskega znanja in nenavadnosti začno kuhati že na petek večer z veseloigro »Zadrega nad zadrego« (KUD Ivan Cankar Šmartno) in se nadaljevalo s sobotno tržnico ter pestrim kulturnim programom. K osrednji prireditvi in pojedini znanja in še česa, kot jo znajo pripraviti le Tuhinjci, so nas povabili podžupan Matej Slapar, predsednik TD Tuhinjske doline Ivan Hribar in direktorica Term Snovik Petra Zlatoper; vsi si enotni v misli, da nas tradicija združuje in povezuje.

 

Rdeča nit letošnjih etnoloških dni je bilo sadjarstvo v Tuhinjski dolini. Nisi pravi Slovenec, če ne veš česa o jabolkih hruškah in slivah. Pa o šnopsu in moštu, kisu in krhljih. In pravi Slovenec mora v življenju posaditi vsaj eno sadno drevo. Več o tem nam je povedal posebni gost nedeljske prireditve, strokovnjak za sadjarstvo, g. Zobavnik iz Tunjic. Da je slovensko sadjarstvo tema, ki je še kako aktualna tako za samooskrbo kot tudi za turizem in da naša zgodovina potrjuje, da smo bili v tem že od nekdaj dobri, pridni in skrbni gospodarji, ne le v lokalnem temveč v svetovnem merilu je dejstvo ki ga ne smemo prezreti.

Čeprav je lažje kupiti v trgovini sadje z »onega konca sveta« se to ne more kosati s trdoživim bobovcem. Kako spoštljiv odnos so imeli naši predniki do sadnega drevja in pridelave sadja nasploh pričajo tudi imena nekaterih vasi (Češnjice, Podhruška, Hruševka, Kostanj…) . Lahko smo spoznavali različne vrste starih in novejših sort jabolk in si ogledali prikaz pravilnega sajenja sadike jablane in še in še. Če kdo misli, da je zgodovina slovenskega sadjarstva dolgčas, se moti. No, razen, če ne loči jabolk od hrušk… Včasih so res znali marsikaj. Vmes se je mnogo tega zgubilo s prevodom – v globalizem. In danes so posebno dragoceni tisti posamezniki, ki to vedenje še imajo in ga nesebično delijo naprej z mlajšimi rodovi.

Za kulturni program so poskrbeli ljudski pevci ubranih glasov, godba Tuhinjska dolina ter domačinke in domačini dobre volje, ki so nam prikazali stare običaje in delo s starimi orodji, na način kako so to včasih delale njihove babice in dedki. Vse udeležence tele sadne juhice, ki nas bo grela še dolgo v zimo, je spretno in poznavalsko, s prijetnim glasom, povezovala domačinka ga. Manja Žebaljc.

Ali veste kako se pripravi iz jabolk mošt? No, mi smo si to ogledali in poskusili. Iz mošta nekateri delajo tudi jabolčni kis, spet drugi ga pripravljajo iz narezanih jabolk. Videli smo tudi prikaz priprave domačega sadja na sušenje. To je včasih potekalo v lesenih sušilnicah pod katerimi so zakurili ogenj, da se je sadje lepo in počasi sušilo. Ogledali smo si tudi kako nastaja pravo tuhinjsko žganje. Le ogledali, sicer tega članka morda ne bi mogli brati že danes… Za piko na »i« so domače gospodinje pripravile prave dobrote iz domačega sadja. Tisti, ki smo bili tam smo imeli to srečo, da smo lahko poizkušali pečena jabolka z orehovo filo, češpljevo kašo, ki so jo jedli največkrat za »fruštek« (zajtrk), »brečmoh« (zmečkana jabolka z mladim fižolom), češplje s fižolom,…. In zraven se je prilegel sveži jabolčni mošt. Njami, ni boljše kombinacije. Kot je v šali povedal Silvo, ki nam je povedal nekaj zdravih resnic o pripravi mošta, ima vsak gost po današnji pokušini mošta zagotovljeno tudi zdravo prebavo.

Nato smo šli še malce naokrog in še poskušali tukaj to in tamle ono, poklepetali in so napolnili duše s prijaznostjo, ki jo nudita le prijazno okolje in družba.

 

Lepo je videti, da Turistično društvo Tuhinjska dolina in celotna skupnost skrbita za promocijo starih navad in običajev, ki so se dogajali še ne v tako daljni preteklosti.

To so znanja, ki so omogočala preživetje našim prednikom in bodo nekoč tudi nam zagotovila naš nadaljnji obstoj. Veselimo se že kaj nam bodo pripravili v naslednjem letu. Ja, in Silvovo zagotovilo drži!

Besedilo in fotografije: Brigita Artiček

2017-08-28

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Piškotki, ki so namenjeni anonimnemu spremljanju obiskanosti in delovanja naše strani.

Google Analytics
Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Piškotki namenjeni prikazovanju oglasov naših zunanjih oglaševalskih partnerjev.

Google Adwords
Uporabljamo Adwords za beleženje konverzij preko google oglaševanja.

Google Tag Manager
Piškotki namenjeni spremljanju in analizi prometa na spletni strani.

Facebook Pixel
Facebookovi piškotki so potrebni za sledenje povezavam v družabnih medijih in prikaz vtičnikov z vsebinami (fotografije, videi, prenosi v živo...).  
  • m_pixel_ratio
  • presence
  • sb
  • wd
  • xs
  • fr
  • tr
  • c_user
  • datr

Google Adsense
Uporabljamo Google AdSense za prikaz spletnega oglaševanja na naši spletni strani.
  • _tlc
  • _tli
  • _tlp
  • _tlv
  • DSID
  • id
  • IDE

Save
Shrani nastavitve
Exit mobile version
X