Naslovnica / ZANIMIVOSTI / Preverimo svoje znanje nudenja prve pomoči in pomagajmo študentki Nine do diplome

Preverimo svoje znanje nudenja prve pomoči in pomagajmo študentki Nine do diplome

Nina Matovina, študentka Zdravstvene fakultete v Ljubljani pripravlja zanimivo diplomsko nalogo z naslovom Vpliv slovenskih očividcev na oživljanje prizadetega z ali brez umetne ventilacije, za katero je pripravila anketo s katero lahko mimogrede preverimo tudi svoje znanje nudenja prve pomoči, Nini pa pomagamo do diplomske naloge.

Takole je zapisala Nina:

Pozdravljeni, sem Nina Matovina in pišem diplomsko nalogo na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani, z naslovom: Vpliv slovenskih očividcev na oživljanje prizadetega z ali brez umetne ventilacije. S svojima mentorjema, ki mi pomagata pri diplomski nalogi bomo s pomočjo raziskave napisali tudi izvirni znanstveni članek. Vaša delitev spletne povezave do ankete bi mi pri raziskavi zelo pomagala, saj potrebujem večje število anketirancev, da lahko svoje hipoteze potrdim (govorimo o številu minimalno 1000 Slovencev).

5 dejstev o srčnem zastoju in pomenu takojšnjega oživljanja:

• Nenaden srčni zastoj je eden izmed vodilnih vzrokov smrti v razvitih državah, tudi v Sloveniji: v Evropi vsako leto doživi srčni zastoj med 350.000 in 400.000 ljudi, v Sloveniji okoli 1600 (oz. 4-je dnevno).
• Takojšen začetek temeljnih postopkov oživljanja s strani očividcev lahko celo do štirikrat poveča število preživelih po srčnem zastoju.
• Defibrilacija v času 3-5 minut po kolapsu lahko poveča delež preživelih na 50-70 %.
• Znanje oživljanja v laični javnosti v Sloveniji je zelo slabo. Glede na zadnje podatke je odstotek laikov, ki pričnejo oživaljati na terenu, v Sloveniji blizu 30 %, medtem ko v bolj ozaveščenih delih Evrope prične oživljati 50 – 70 % laikov.
• Verjetnost, da oseba, ki je v srčnem zastoju, preživi, se vsako minuto, ko očividec ne oživlja, zmanjša za 10 %. Očividec, ki izvaja temeljne postopke oživljanja 3 do 4-krat poveča verjetnost preživetja (Slors, 2017)

Reši anketo

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Save
Shrani nastavitve