Občinski svetnik Edis Rujović je s svetniško pobudo opozoril na problematiko odpadnega jedilnega olja, občinska uprava Občine Kamnik pa odgovarja, da se pri zbiranju komunalnih odpadkov in na ekoloških otokih že v kratkem obetajo spremembe, saj naj bi se uvedlo zbiranje odpadnega papirja “od vrat do vrat”, na ekoloških otokih pa naj bi posode za zbiranje papirja nadomestili posebni zbiralniki za odpadno jedilno olje.
Edis RUJOVIĆ (LDP): »Skrb za okolje je naloga in odgovornost vseh nas. Še toliko bolj v okoljih, ki so z naravnimi danostmi bogata, kot je to naša občina. Zavedanje ljudi o pravilnem ravnanju z odpadki se je v zadnjih desetih letih močno popravilo. Seveda še nismo tam, kjer si želimo biti, a pozitiven trend nas vsekakor lahko navdaja z optimizmom. Prepričan sem, da bi našo skrb do okolja povečali tudi z možnostjo pravilnega zbiranja in odlaganja odpadnega jedilnega olja. Zavedati se moramo , da je odpadno jedilno olje živilo, ki s tem, ko konča v naravi predstavlja zelo visoko organsko onesnaženje, ki ga morajo mikroorganizmi razgrajevati več let. V vmesnem času pa predstavlja škodljiv odpadek. Težava je, da mnogi odpadno olje izlivajo v vodotoke ali v komunalne odtoke in zato je obremenjenost odpadne vode z jedilnim oljem 800-krat večja kot pri običajnih komunalnih odpadnih voda.
Prepričan sem, da se tudi občinska uprava zaveda omenjene problematike in nereguliranega izlivanja odpadnega jedilnega olja v naravo in zato dajem občinski upravi pobudo za namestitev posebnih posod na ekoloških otokih ali za kakšen drug primeren način oddaje odpadnih olj. Posamezna gospodinjstva se prav gotovo ne odločajo ali pa zelo redko za odvoz v sam zbirni center. Torej lahko sklepamo, da večina odpadnega jedilnega olja konča v okolju oziroma odtokih, kar pa močno obremenjuje našo naravo. Težave z odpadnim jedilnim oljem pa ima prav gotovo tudi Centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik in bi prosil, če lahko v okviru moje pobude pridobite tudi njihove podatke ter mnenje o tej problematiki.«
Odgovor občinske uprave Občine Kamnik je pripravila Mihaela BRNOT VETERNIK, višja svetovalka za gospodarske dejavnosti in gospodarske javne službe:
Občinska uprava in koncesionar Publikus d.o.o. načrtujeta v letošnjem letu nekaj sprememb oz. izboljšav na področju izvajanja gospodarske javne službe zbiranje komunalnih odpadkov, in sicer: zbiranje odpadnega jedilnega olja na ekoloških otokih in zbiranje papirja po sistemu »od vrat do vrat«.
Za uvedbo zbiranja odpadnega jedilnega olja smo se s Publikusom dogovorili že v lanskem letu, ko je pripravljal prijavo na razpis v okviru Strategije lokalnega razvoja LAS na območju občin Dol pri Ljubljani, Kamnik, Litija, Lukovica, Moravče in Šmartno pri Litiji. Projekt je bil odobren, z nepovratnimi sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja EKSRP bo v letošnjem letu urejenih deset zbirnih mest na podeželju, poleg teh pa vsaj še deset zbirnih mest v mestnem delu občine. Posode za zbiranje odpadnega jedilnega olja bodo nameščene na obstoječih ekoloških otokih. Vsa gospodinjstva pa bodo prejela manjše posode za zbiranje odpadnega jedilnega olja do oddaje v zbiralnik. Za mnenje smo zaprosili CČN Domžale-Kamnik, ki uvedbo zbiranja odpadnega jedilnega olja močno podpira. Na CČN Domžale-Kamnik odpadno jedilno olje povzroča nezaželeno mašenje strojne opreme, oblaganje senzorjev…, kar vodi do težav pri vodenju procesa čiščenja odpadne vode. Potrebno je veliko ročnega čiščenja posameznih elementov za vzpostavitev normalnega delovanja opreme in senzorjev. Čistilna naprava Domžale-Kamnik je sicer opremljena z maščobnikom, kjer se preko flotacije izloči večina maščobe, vendar je le-ta nameščen za vtokom, grobimi in finimi grabljami ter vstopnimi črpalkami, kjer se velik del maščobe že oblepi. Izločena maščoba iz maščobnika pa se prečrpa v gnilišča, kjer se presnovi do bioplina.
Glede na dobre rezultate na območju občin, kjer odpadni papir zbirajo po sistemu »od vrat do vrat«, se za uvedbo tega načina zbiranja v letošnjem letu dogovarjamo tudi z našim koncesionarjem. Gre za enak sistem, kot je bil leta 2009 uveden na področju zbiranja odpadne embalaže. Vsa gospodinjstva bodo prejela posode za zbiranje papirja. Sočasno bi bile lahko z ekoloških otokov odstranjene posode za papir in za odpadno embalažo, ki se na enak način zbira že več let. Tako bi bili ekološki otoki namenjeni le za zbiranje odpadkov, ki jih ne bo možno oddati koncesionarju na posameznem zbirnem mestu pri rednem odvozu, to so: odpadno steklo, odpadna oblačila in tekstil, odpadna električna in elektronska oprema, odpadno jedilno olje.