Revizija poslovanja Glasbene šole Kamnik v letu 2014 je razkrila številne nepravilnosti.
V letošnjem letu je Občina Kamnik naročila notranjo revizijo v sedmih javnih zavodih, med drugim tudi v Glasbeni šoli Kamnik. Pregled revizije je bil usmerjen predvsem na področje javnega naročanja ter izplačevanje pogodbenega dela ter avtorskih pogodb.
Glede na končno revizijsko poročilo, je bilo največ nepravilnosti v glasbeni šoli odkritih na področju zaposlovanja in izplačevanja, saj je le-to potekalo v neskladju z veljavno zakonodajo.
Z revizijo so bile ugotovljene tudi kršitve na področju zaposlovanja in izplačevanja študentskega dela ter zaposlovanja študentov, ki v konkretnem primeru sploh ne bi smeli opravljati dela strokovnih sodelavcev, ker ne izpolnjujejo pogojev izobrazbe, prav tako pa v Glasbeni šoli Kamnik niso imeli urejeni evidence opravljenih ur, oz. se evidentirane ure študentskega dela ne ujemajo s številom obračunanih in izplačanih ur, hkrati pa so bile odkrite nepravilnosti tudi pri obračunavanju študentskih ur.
Pri vsem skupaj bi težko rekli, da gre za zanemarljive zneske, saj je Glasbena šola Kamnik v letu 2014 izkazala kar za 50.497 EUR odhodkov za študentsko delo.
Nepravilnosti so bile ugotovljene tudi pri pogodbenem zaposlovanju samostojnih strokovnih delavcev, ki so sicer izpolnjevali pogoje za opravljanje strokovnega dela poučevanja, vendar pogodbe niso bile sklenjene na zakonsko ustrezen način, za nameček pa je bilo ugotovljeno, da pri nekaterih računih, ki so jih izdale pravne osebe, ni bilo priložene evidence o številu opravljenih ur, kot denimo račun podjetja Entrata d.o.o., v višini 3.022,32 €.
Pridenmožic je preveč priden pri zaračunavanju stroškov
Notranja revizija Glasbene šole Kamnik je razkrila tudi nepravilnosti pri najemu prostorov, pri čemer je eno izmed nepravilnosti zakrivilo Kulturno društvo Pridenmožic, ki upravlja z Domom kulture Kamnik, kjer ima glasbena šola v najemu prostore. KD Pridenmožic je namreč Glasbeni šoli Kamnik neupravičeno zaračunavalo stroške za tekočo uporabo prostorov (stroške elektrike, ogrevanja, čiščenje, …) kot tudi stroške amortizacije objekta, čeprav omenjeno društvo od Občine Kamnik že pridobi potrebna sredstva za tekoče in investicijsko vzdrževanje, zato društvo, po ugotovitvah revizije, teh stroškov ne bi smelo še enkrat zaračunavati posameznemu uporabniku.
Razen omenjenih nepravilnosti je bilo z revizijo ugotovljenih še nekaj drugih neskladij in nepravilnosti, celotno končno revizijsko poročilo, pa si lahko ogledate v priloženi datoteki.
Datoteka: KONČNO REVIZIJSKO POROČILO GŠ KAMNIK
Ukrepi za odpravo nepravilnosti
Za pojasnila v zvezi z odkritimi nepravilnostmi, predvsem pa za informacije o ukrepih in postopkih s katerimi bo Glasbena šola Kamnik odpravila ugotovljene nepravilnosti, smo zaprosili Nežo Gruden, novo ravnateljico kamniške glasbene šole, ki je funkcijo prevzela v začetku letošnjega.
Kljub obilici dela ob začetku novega šolskega leta, nam je, domala nemudoma, posredovala odgovore na naša vprašanja, ki jih objavljamo v celoti, kot smo jih prejeli.
- Kakšne ukrepe ste v Glasbeni šoli Kamnik sprejeli za odpravo odkritih nepravilnosti?
a.) nepravilnosti na področju študentskega dela:
– učitelji nadstandardnega dela programa GŠ Kamnik so poučevali preko študentskih napotnic kar je v neskladju z določili ZOFVI:
UKREPI: Spremenili smo obliko delovnih razmerij in učitelje zaposlili v skladu z določili ZOFVI (Zakon o financiranju v vzgoji in izobraževanju) in ZDR-ja (Zakon o delovnih razmerjih).
b.) neustrezno ovrednotene ure študentskega dela:
UKREPI: Vrednost ure dela smo uskladili s priporočili MIZŠ, januar 2015.
c.) Plačilo dela osebam s statusom samostojnih kulturnih delavcev:
UKREPI: Kolega, ki je poučeval na osnovi omenjenega statusa je zaradi študijskih obveznosti začasno prekinil delovno razmerje, s kolegom, ki ga je nadomestil, pa smo sklenili redno delovno razmerje za določen čas.
d.) pogodbeno razmerje z d. o. o. – jem!
UKREPI: Ker ZOFVI za potrebe poučevanja ne dovoljuje sklepanja pogodb z d. o. o. – ji, smo s kolegom, ki je s šolo sodeloval v tej obliki, prekinili pogodbeno razmerje.
e.) odsotnost soglasij MIZŠ
UKREPI: takoj, ko smo ugotovili nepravilnosti, smo MIZŠ prosili za soglasja za sklenitev delovnih razmerij in jih konec februarja 2015 tudi dobili.
f.) neustrezno vodenje evidence delovnega časa:
UKREPI: poostrili smo nadzor nad oddajanjem evidenc delovnega časa, s septembrom pa uvajamo nov, elektronski sistem vodenja evidenc, ki bo to področje močno poenostavil.
g.) plačevanje najemnine prostorov v stavbi ZZZS in v Domu kulture Kamnik
UKREPI: Ko je revizorka ugotovila omenjeno nepravilnost, je Občina Kamnik v rebalansu proračuna nemudoma zagotovila potrebna sredstva.
Ali ste v Glasbeni šoli Kamnik, razen nepravilnosti, ki jih je razkrila notranja revizija, morda zaznali oz. ugotovili še kake druge nepravilnosti?
Drugih nepravilnosti nismo zaznali.
Ali je zaradi odkritih nepravilnosti morda vprašljiva veljavnost nekaterih spričeval, ki jih je izdala Glasbena šola Kamnik?
Zaradi nepravilnosti, ki jih navaja revizijsko poročilo, veljavnost spričeval ni vprašljiva, saj so vsi učenci, prejemniki spričeval, na koncu šolskega leta opravili letni izpit, ki je merilo za izdajo spričevala.
Iz odgovorov, ki nam jih je posredovala ravnateljica Neža Gruden gre razbrati, da se je Glasbena šola Kamnik, v sodelovanju z občinsko upravo Občine Kamnik, odpravljanja odkritih nepravilnosti lotila z vso resnostjo.