Na obrežju reke Kamniške Bistrice, ob novozgrajeni sprehajalno-kolesarski poti med Kamnikom in Godičem pri Jeranovem, je bila najdena šestkilogramska tankovska mina iz obdobja druge svetovne vojne.
Včeraj zvečer, okoli 19.30 je občan pristojne službe obvestil, da je na obrežju reke Kamniške Bistrice pri Jeranovem naletel na neeksplodirano ubojno sredstvo, ki jo je tjakaj najverjetneje naplavila voda ob zadnjih poplavah.
Za varno odstranitev in hrambo sta poskrbela pripadnika Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Gorenjske in Ljubljanske regije, ki sta, kakih šest kilogramov težko tankovsko metalno mino kalibra 325 mm, odstranila in prepeljala v skladišče, kjer bo hranjena do uničenja.
Policijska uprava Ljubljana ob tem opozarja, da je na ozemlju Slovenije je še vedno veliko ostankov najrazličnejših neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), kot so ročne bombe, granate, različne vrste streliva za pehotno orožje, vžigalniki, protipehotne in protioklepne mine ter letalske bombe iz prve in druge svetovne vojne.
Zato morebitnim najditeljem svetujejo, da se ob najdbi NUS ali predmetov, za katere sumijo, da gre za NUS, le-tem ne približujejo. Mesto najdbe naj ustrezno označijo ter se, po poti prihoda, odmaknejo na ustrezno razdaljo, o najdbi pa takoj obvestijo na številko 113 ali 112. Hkrati naj preprečijo dostop do nevarnega predmeta, in sicer tako, da zavarujejo kraj najdbe, bodisi s postavitvijo opozorilnega napisa, oz. na kak drug način opozorijo na nevarnost, še posebej pa naj dostop do kraja najdbe onemogočijo otrokom.
Kraj najdbe NUS bo policija ustrezno zavarovala, pirotehniki civilne zaščite (DENUS) pa bodo ob ustreznih varnostnih ukrepih takšno sredstvo ali uničili na kraju ali odpeljali na ustrezen prostor v uničenje.
Občanom pa policisti obenem svetujejo tudi, da naj neeksplodiranih ubojnih sredstev NE NOSIJO na policijsko postajo, ali jo kako drugače prenašajo, saj s takšnim ravnanjem lahko ogrozijo tako sebe, kot okolico.