Naslovnica / NOVICE / Skorajšnji konec Kamniškega občana?

Skorajšnji konec Kamniškega občana?

Kot vse kaže so Kamniškemu občanu, kot dolgoletnemu osrednjemu tiskanemu mediju v občini Kamnik, ki izhaja že 53 let, šteti dnevi, saj ga bo, najbrž že čez par mesecev, nadomestilo novo uradno občinsko glasilo – Kamničan-ka.

Iz vsebine in besedila javnega naročila “Izdajanje občinskega časopisa Kamničan-ka”, ki je že kak teden dni objavljeno na spletni strani Občine Kamnik je moč razbrati, da so sedanjemu občinskemu glasilu Kamniškemu občanu najbrž šteti dnevi, saj ne bo imelo več imelo vloge osrednjega občinskega časopisa, veliko vprašanje pa je, če bosta lastnici podjetja Bistrica d.o.o. in blagovne znamke Kamniški občan, še nadaljevali z izdajanjem časopisa, ki ne bo več deležno izdatne finančne podpore kamniške občine.

O zapletih s Kamniškim občanom smo pisali že pred skorajda natanko letom dni, ko je lanskega novembra, zaradi zdravstvenih razlogov urednice časopisa in direktorice podjetja, prišlo do izpada izida načrtovane številke časopisa, Kamniški občan pa izšel šele potem, ko je izdajateljstvo, na hitro in v soglasju z Občino Kamnik, prevzela časopisna hiša Gorenjski glas d.o.o., ki bo Kamniškega občana izdajala do konca letošnjega leta.

Nov medij brez soglasja svetnic in svetnikov

Objava javnega naročila »Izdajanje občinskega časopisa Kamničan-ka« jasno kaže, da se je vodstvo Občine Kamnik, kar brez morebitne poprejšnje obravnave na Svetu občine Kamnik, odločilo, da v letošnjem letu ne objavi več razpisa za sofinanciranje obveščanja občanov prek tiskanih medijev, ampak da raje ustanovi nov lasten medij oz. časopis.

Občinska uprava je v ta namen (samostojno/samovoljno?) že izbrala oz. določila ime novega glasila, ki se bo imenovalo Kamničan-ka, brez morebitnega javnega natečaja (vsaj zaznati ga ni bilo nikjer) naročila izdelavo logotipa, pri Uradu za intelektualno lastnino vložila vlogo za registracijo blagovne znamke ter objavila že omenjen javni poziv za izdajanje časopisa.

Po eni strani gre odločitev občine, da ustanovi novo uradno občinsko glasilo, morda nekako celo razumeti, saj časopis Kamniški občan, v nasprotju s prepričanjem večine občanov, ni v lasti Občine Kamnik, ampak v zasebni lasti, po drugi strani pa utegne biti odločitev tudi sporna, saj je bila sprejeta brez poprejšnje obravnave na Svetu občine Kamnik, prav tako pa so bili na netransparenten način izvedeni tudi drugi, že prej omenjeni postopki izbire imena, logotipa… Vse skupaj je namreč najmanj nenavadno, saj so se podobne stvari nekdaj običajno urejale z ustreznim odlokom, ki so ga je obravnaval in sprejel Občinski svet Občine Kamnik.

Kratka zgodovina privatizacije Kamniškega občana

Zgodba o tem kako je občinski časopis, katerega ustanoviteljica in dolgoletna izdajateljica je bila Občina Kamnik, iz občinskih prišel v zasebne roke, je precej nenavadna in najbrž tudi nekoliko »žgečkljiva«, v vsakem primeru pa gre »privatizacijo« občinskega časopisa pripisati predvsem malomarnosti tedanjega občinskega vodstva in podjetniški »iznajdljivosti« novega izdajatelja, ki je zaščitil blagovno znamko Kamniški občan kot svojo.

Občina Kamnik je občinsko glasilo Kamniški občan ustanovila že leta 1962 ter ga vse do začetka devetdesetih let tudi sama izdajala. V začetku devetdesetih je bilo izdajateljstvo časopisa preneseno na zasebno podjetje Bistrica d.o.o., le-to pa je izkoristilo šlamparijo tedanje občinske uprave, ki ni zaščitilo imena, ter blagovno znamko Kamniški občan registrirala registriralo kot lastno blagovno znamko. Tako je Kamniški občan, iz nekdanjega uradnega občinskega glasila, postal časopis v povsem zasebni lasti, še naprej pa je vsako, na podlagi razpisov, dobival precejšno občinsko finančno podporo.

Izsek iz članka Franceta Svetelja, enega izmed glavnih pobudnikov in ustanoviteljev Kamniškega občana – Kamniški občan, 25. julij 1996

Razen šlampariji tedanje občinske uprave, je krivdo za »privatizacijo« Kamniškega občana v veliki meri moč pripisati tudi političnim igricam v kateri so imeli pomembno vlogo kamniški poosamosvojitveni politični akterji. Problematika Kamniškega občana se je namreč kar nekajkrat znašla na “tapeti” svetnic in svetnikov, ki so takratnemu županu Tonetu Smolnikarju očitali prevelik vpliv na uredniško politiko časopisa, ki je bil v tistih časih res (pre)poln njegovih fotografij in slavospevov, kar so svetniki in svetnice hoteli nekako »uravnotežiti« oz, preprečiti s tem, da Občina Kamnik časopisa ni več izdajala v lastni režiji, ampak da je bilo izdajateljstvo zaupano v zasebne roke, kjer bodo lahko svoj vpliv nekoliko izraziteje uveljavljali tudi sami. Takratni župan je temu, razumljivo, precej nasprotoval, zaradi česar je protestno zapustil tudi eno izmed sej. (glej izsek članka iz Kamniškega občana)

Zamujena priložnost za povrnitev lastništva Kamniškega občana

Pred letom dni, ko je zaradi zdravstvenih težav urednice in direktorice podjetja Bistrica d.o.o., prišlo do nepredvidenega zamika v izhajanju časopisa, je Občina Kamnik, zaradi premajhne odločnosti sedanjega vodstva občine, ki si je, kot je tedaj dejal župan Marjan Šarec, želelo predvsem nemotenega izhajanja časopisa, zamudila dobro priložnost za ponovno pridobitev lastništva blagovne znamke Kamniški Občan. Podjetje Bistrica d.o.o., ki je z Občino Kamnik podpisalo pogodbo o sofinanciranju Kamniškega občana za potrebe obveščanja občanov, zaradi že omenjenih težav, namreč ni moglo več zagotavljati izpolnitve pogodbenih obveznosti do Občine Kamnik, zato bi občina lahko unovčila tudi bančne garancije. Prišlo je namreč do izpada načrtovane številke, pod velikim vprašajem, pa je bilo tudi nadaljnje izhajanje časopisa. Zato so med Občino Kamnik, podjetjem Bistrica d.o.o. ter časopisno založniškim podjetjem Gorenjski glas iz Kranja, lanskega novembra potekali urgentna dogovarjanja, da izdajanje Kamniškega občana, do izteka pogodbe, začasno prevzame omenjeno podjetje, za kar je bilo potrebno tudi soglasje občine.

Občina Kamnik je soglasje dala, ne da bi pri tem izkoristila svoja dobra pogajalska izhodišča in in izdajo soglasja pogojila s prenosom blagovne znamke Kamniški občan nazaj na občino. Pravica do uporabe imena je tako ponovno spolzela iz občinskih rok, pri čemer pa bi v tokrat težko govorili o šlampariji zdajšne občinske uprave, saj pa lahko ravnanje, ki vendarle ni bilo povsem skladno z dolgoročnimi interesi občine, bržčas lahko pripisali tudi neodločnosti, ali pa celo preveliki mehkosrčnosti župana, ki ni želel izkoristiti osebne stiske direktorice podjetja Bistrica d.o.o.

Kaj nam bo prinesla Kamničan-ka?

Naslovnica ene izmed prvih številk Kamniškega občana – 8. številka leto 1962

Občina Kamnik ima v proračunu za leto 2016 za potrebe sofinanciranja občinskega časopisa namenjenih 50.580 evrov, kar je znesek enak letošnjemu, vendar je ob tem potrebno poudariti, da se je ta znesek, v primerjavi z letom 2014, ko je znašal 38.817 evrov, povečal za slabih 12.000 evrov, kar pomeni, da Občina Kamnik za sofinanciranje časopisa zdaj, ko ga izdaja podjetje Gorenjski glas d.o.o., namenja precej več sredstev kot pred dvema letoma, ko je Kamniškega občana še izdajalo podjetje Bistrica d.o.o.

Kako bo na porabo omenjenih sredstev vplival javni poziv za »Izdajanje občinskega časopisa Kamničan-ka«, bo potrebno počakati najmanj do konca novembra, ko se izteče poziv za oddajo ponudb. Interesenti poznajo finančni okvir, vprašanje je le, koliko so pripravljeni oz. zmožni znižati svojo ponudbo.

Pogoji, ki jih je postavila občina so namreč precej podrobni in razmeroma ostri, kar kaže na to, da je poziv na kožo pisan predvsem večjim in bolje organiziranim, da ne rečemo bogatejšim medijskim hišam, zato je najbrž bolj malo verjetno, da bo imel izdajatelj novega občinskega glasila imel sedež v občini Kamnik. Če nekoliko ugibamo in po mizi razporedimo vedeževalske karte, potem najbrž lahko rečemo, da bo bržčas tudi novo občinsko glasilo najverjetneje izdajalo isto podjetje, ki že zdaj skrbi za začasno izdajanje kamniškega glasila, ki mu, po dobrega pol stoletja neprekinjenega izhajanja, grozi izumrtje.

Kdo bo imel v rokah izdajateljstvo občinskega časopisa, pa ni toliko pomembno od tega, kakšen vpliv bo imela vladajoča občinska politika na uredniško politiko novega časopisa. Odločitev, da Občina Kamnik, namesto da še naprej subvencionira potrebe obveščanja občanov prek obstoječih kamniški medijev, ampak ustanavlja nov, svoj časopis, je namreč vseeno nekoliko zaskrbljujoča, hkrati pa nehote vsaj nekoliko spominja tudi na zgodbo o nastajanju novih slovenskih medijev v lasti politične stranke.

Že res, da naj bi bila uredniška politika novega občinskega glasila predvidoma povsem neodvisna, ampak, saj vemo kako je običajno s tem. Roke, ki te hrani se običajno ne sme gristi, vsaka oblast pa je kot mačka, ki ima rada, da se jo boža le navzdol, pri nasprotni smeri božanja, pa kaj hitro pokaže tako kremplje, kot tudi zobe.

Kakorkoli že, v kamniškem medijskem prostoru, zavoljo napovedanega prihoda Kamničanke, vsaj za enkrat še ne gre pričakovati kakih večjih oz. bistvenih sprememb. Kamničan-ka bo najbrž zgolj nadomestila Kamniškega občana, v vsakem primeru pa bo imel izbrani izdajatelj novega, z občinskim denarjem krepko podprtega glasila, nedvomno precejšno prednost pred vsemi ostalimi ponudniki informacij v občini, kar je zagotovo stvar, ki vsakemu, vsaj malo preračunljivemu duhu narekuje, da je z vsakokratno občinsko oblastjo v kar najboljših odnosih, mar ne?

S kom in kako bo Kamničanka legala, pa bomo zagotovo videli kaj kmalu.

2015-11-01

Portal Kamnik.info za svoje delovanje uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti strani. S klikom na »Sprejmi piškotke« dovoljujete uporabo vseh piškotkov. Piškotke za posamezne namene lahko izberete in urejate s klikom na »Nastavitve«.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavitev piškotkov

Spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje vaše izkušnje med krmarjenjem po spletnem mestu. Od tega so piškotki, ki so razvrščeni glede na namen, shranjeni v vašem brskalniku, saj pripomorejo k boljšemu delovanju osnovnih funkcionalnosti spletnega mesta. Uporabljamo tudi piškotke tretjih oseb oz. zunanjih partnerjev, kot so denimo Google ter družabnih omrežji, kot je Facebook. Ti piškotki nam pomagajo pri vodenju statistike obiska in oglaševanja. Omenjeni piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Piškotke lahko tudi onemogočite, kar pa lahko vpliva na delovanje oz. izgled same strani.

Piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani. Teh piškotkov ni mogoče zavrniti.

Nujni piškotki
Za nemoteno delovanje portala uporabljamo sledeče nujne piškotke:
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Piškotki, ki so namenjeni anonimnemu spremljanju obiskanosti in delovanja naše strani.

Google Analytics
Za izboljšanje naše spletne strani sledimo anonimnim uporabniškim informacijam.
  • _ga
  • _gid
  • _gat

Piškotki namenjeni prikazovanju oglasov naših zunanjih oglaševalskih partnerjev.

Google Adwords
Uporabljamo Adwords za beleženje konverzij preko google oglaševanja.

Google Tag Manager
Piškotki namenjeni spremljanju in analizi prometa na spletni strani.

Facebook Pixel
Facebookovi piškotki so potrebni za sledenje povezavam v družabnih medijih in prikaz vtičnikov z vsebinami (fotografije, videi, prenosi v živo...).  
  • m_pixel_ratio
  • presence
  • sb
  • wd
  • xs
  • fr
  • tr
  • c_user
  • datr

Google Adsense
Uporabljamo Google AdSense za prikaz spletnega oglaševanja na naši spletni strani.
  • _tlc
  • _tli
  • _tlp
  • _tlv
  • DSID
  • id
  • IDE

Save
Shrani nastavitve
Exit mobile version
X