Takrat, ko so v naših krajih še živeli mamuti, je v naselbini blizu današnjega Kamnika živel Urmal, silno radoveden fant. Nekega dne je odšel od doma, da bi videl, kje izvira reka Njeva. Zaradi noči se ni mogel vrniti domov. Prespal je na skali sredi majhnega jezera. Ko pa se je zjutraj zbudil, se je iz oči v oči srečal z velikim mamutom. Je Urmalu uspelo pobegniti? Ali pa se je zgodilo še kaj bolj nenavadnega? Kaj se je zgodilo mamutu, čigar okostje so našli leta 1938 v Nevljah?
Mamutov kipa v naravni velikosti je v Kamnik prinesel mnogo spominov in zgodb. Z vsemi obeležujemo spomin na pomembno odkritje skoraj v celoti ohranjenega okostja in predvsem postavitev spomenika, ki je skorajda zgodovinski dogodek. Prav ta dogodek je spodbudil nastanek stripa, ki je nastal na podlagi knjige dr. Jožeta Urbanije iz leta 2019 in ki je namenjena otrokom od 9 do 12 let. Kombinacija vedrih podob Mihe Hančiča in dobre, napete zgodbe iz časov, ko so po kamniški okolici lomastili mamuti, je izjemna in dela strip tako vsebinsko kot oblikovno vrhunskega.
Jože Urbanija se je rodil na Škrjančevem pri Radomljah, zdaj pa živi v Kamniku, blizu najdišča mamuta. Večino življenja je posvetil knjigam kot knjižničar in predavatelj na filozofski fakulteti, goram, pohodništvu (Himalaja, Kompostela …) in tudi pisateljevanju. Knjigo o prijateljstvu med Urmalom in mamutom je navdihnil kip mamuta v naravni velikosti kiparja Mihe Kača in tudi sodelovanje s prof. Danielom Bezkom, ki je pri založbi Viharnik leta 2015 izdal strokovno knjigo Mamut v naših krajih.
Miha Hančič (1986) je avtor stripov, ilustrator in diplomirani likovni pedagog. Stripe objavlja v revijah Galeb, Ciciban in Stripburger, je soavtor mnogih otroških knjig, nekatere izmed njih se ponašajo tudi z znakom za kakovost – z zlato hruško. Ni čudno, da ima dela čez glavo in da je zdaj že dodobra uveljavljen ilustrator in stripar. Živi in dela v Gozdu nad Kamnikom.
Strip je nastal v okviru celotnega projekta, saj je Občina Kamnik želela kipu dodati še kakšne zgodbe in dodatne vsebine. Pobudo za nastanek mehkih vsebin v okviru projekta postavitve mamutovega spomenika je prišla z Občine Kamnik – Liljane Mastikosta, Breda Podbrežnik Vukmir pa je spodbudila nastanek te knjige in jo tudi uredila.