Včeraj popoldne so se kamniški občinski svetniki in svetnice sestali na svoji 18. redni seji Občinskega sveta Občine Kamnik ter brez večje razprave sprejeli proračuna za leti 2017 in 2018, ki sta po mnenju posameznih opozicijskih svetnikov polna “predvolilnih piškotkov”, obenem pa potrdili tudi prejemnike letošnjih občinskih priznanj ter spremembo nekaterih pravilnikov in aktov občine.
Politično kadrovanje predstavnikov občine
Po uvodnih formalnostih z razširitvijo dnevnega reda, so svetniki in svetnice potrdili sklepe o imenovanju predstavnikov občine. V Svet Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik je bil za predstavnika Občine Kamnik potrjen Anton Iskra, v Svet Osnovne šole Toma Brejca so bili kot predstavniki občine imenovani Alenka Jevšnik, Petra Stergar in Primož Zupan, v Svet Osnovne šole Frana Albrehta Kamnik Nina Irt, Božo Pilej in Ivanka Učakar, v Svet »Zavoda za turizem, šport in kulturo Kamnik« pa Alenka Jevšnik. Obenem so svetniki podali pozitivno mnenje tudi k imenovanju Maje Gradišek za direktorico Centra za socialno delo Kamnik, iz imen predstavnikov Občine Kamnik v posameznih javnih zavodih, pa je moč razbrati, da pri tovrstnem razdeljevanju predstavniških funkcij še prevladuje izrazito politično naravnano kadrovanje s katerimi vladajoča koalicija na nek način nagrajuje zvestobo svojega članstva.
Občinska priznanja
Svetniki in svetnice so v nadaljevanju sprejeli tudi Sklep o podelitvi priznanj Občine Kamnik, na podlagi katerega bo podeljenih 6 priznanj, in sicer dve zlati, ki ju bosta prejela dr. Marija Klobčar in Janez Uršič, dve srebrni priznanji – Danijel Bezek in Enota za protokol Slovenske vojske ter dve bronasti priznanji – Alenka Juvan in Kulturno-umetniško društvo HIŠA KERAMIKE, zakaj pa ne majolka.
Svetniški vprašanji
Na tokratni seji sta svetniški vprašanji uspela zastaviti Anton Tone Smolnikarja (LTS – Lista za Kamnik), ki je občinsko upravo spraševal glede aktivnosti občine v zvezi z socialnimi oz. neprofitnimi stanovanji (vprašanje in odgovor smo objavili že včeraj), ter svetnica Nina Irt (LMŠ – Naprej Kamnik), katere vprašanje pa je v pretežni meri bolj spominjalo na »slavospev in odo našim«, kot na vprašanje o nadaljevanju kanalizacijskih in vodovodnih del v Tuhinjski dolini. Vprašanje in odgovor bomo v celoti še objavilil.
Predvolilno »pocukrana« proračuna za leti 2017 in 2018
Po formalni potrditvi prečiščenega besedila Odloka o ustanovitvi javnega zavoda »Zavod za turizem, šport in kulturo Kamnik«, sta na vrsto prišli točki o sprejetju Odloka o proračunu Občini Kamnik za leti 2017 in 2018, kratka razprava pa je zgolj še enkrat pokazala absolutno prevlado vladajoče koalicije in nemoč ter obupanost opozicije, ki vodstvu občine očita, da je proračun poln predvolilnih »piškotkov«, ki pa najbrž ne bodo realizirani.
Na proračun za leto 2017 je bil spričo tega podan zgolj amandma poslanske skupine SDS, ki je predlagala, da se zmanjšajo postavke za prenovo Kavarne Veronika, plače v občinski upravi, dokapitalizacija Velike planine ter postavka za obnovo Starega gradu, sredstva pa se namenijo ureditvi makadamskega parkirišča pri Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra, vendar je bil amandma, po krajši in s cinizmom začinjeni razpravi, po pričakovanjih zavrnjen.
Skupni pričakovani prihodki proračuna Občine Kamnik v letu 2017 znašajo 29.053.556 evrov, v letu 2018 pa 23.682.071 evrov.
Proračunska rezerva za sanacijo plazov
S sprejetjem odloka o uporabi sredstev proračunske rezerve za leto 2017 so svetniki zagotovli sredstva za izvedbo intervencijskih ukrepov za odpravo posledic oz. za sanacijo podora skal v Podstudencu in sanacijo plazu Žubejevo 3a, nato pa se lotili sprememb nekaterih pravilnikov.
Še večji parkirni privilegiji za stanovalce mestnega jedra
Svetniki in svetnice so po skrajšanem postopku najprej sprejeli Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvi cestnega prometa in prometni ureditvi javnih površin na območju Občine Kamnik, s katerim se urejajo pogoji in način ravnanja z nepravilno parkiranimi in zapuščenimi vozili, predvsem glede tega, kdo, na kakšen način in pod kakšnimi pogoji bo ta vozila odvažal.
V nadaljevanju so svetniki, domala brez razprave, sprejeli tudi Pravilnik o spremembi Pravilnika o prometni ureditvi na javnih parkirnih površinah v delu mesta Kamnik, s sprejetjem katerega so, v primerjavi z ostalimi občani, še povečali mestne parkirne privilegije stanovalcev starega mestnega jedra, ki so upravičeni do ene brezplačne letne parkirne karte ter jim omogočili, da odslej svoja vozila parkirajo tudi na površinah na katere mejijo, se pravi v neposredni bližini njihovega prebivališča in ne zgolj na parkirnih površinah na Frančiškanskem trgu.
Denar za sakralne objekte
Občina Kamnik že nekaj časa namenja kar precej sredstev za obnovo sakralnih objektov v občini, ki se običajno porabljajo za obnovo cerkva oz. cerkvene opreme, kar pa je bilo do sedaj očitno urejeno nekoliko po domače, zato so svetniki in svetnice na včerajšnji seji sprejeli Pravilnik o sofinanciranju obnove sakralnih objektov v Občini Kamnik, s čimer naj bi bilo razdeljevanje teh sredstev urejeno bolje, predvsem pa bolj transparentno, saj pravilnik določa namen, pogoje, merila in kriterije za sofinanciranje obnove sakralnih objektov, kljub temu pa prevladuje občutek, da je pravilnik v večji meri pisan na kožo zgolj eni izmed verskih skupnosti.
Socialno varstvo
Svetniki so v prvi obravnavi potrdili in sprejeli tudi Pravilnik o sofinanciranju socialno varstvenih programov v Občini Kamnik in Predlog Odloka o zagotavljanju socialno varstvenih dejavnosti v Občini Kamnik. Le-ta bosta nevladnim organizacijam omogočala kandidiranje na javnem razpisu, hkrati pa so s tem formalno urejeni ter določeni postopki, upravičenci, pogoji in kriteriji za vrednotenje socialno varstvenih programov, katerih namen je v preprečevanju socialnih stisk in težav občanov.
Program športa ter spremembe statuta in poslovnika
Na sinočnji seji je bil potrjen tudi program športa v občini Kamnik za leto 2017, ki ga je predstavil vodja športnih programov na Zavodu za turizem, šport in kulturo Kamnik Franci Kramar, svetniki pa so proti koncu seje potrdili še spremembo in dopolnitev Poslovnika Občinskega sveta Občine Kamnik in Statuta Občine Kamnik, v katerem naj bi se izvedle nekatere manjše in po mnenju predlagatelja smiselne spremembe.
Povsem za konec seje, pa so svetniki in svetnice sprejeli še Okvirni program dela Občinskega sveta Občine Kamnik za leto 2017 ter Načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem Občine Kamnik za leto 2017.
Kljub temu, da se je na včerajšnji seji sprejemalo dva najpomembnejša dokumenta za prihodnji dve leti, je bila seja, kot je to v tem mandatu, ko ima vladajoča mestna koalicija domala absolutno oblast, že povsem običajno, po večini dolgočasna in brez prave javne razprave ter izmenjave mnenj in predlogov, kar ponovno kaže na to, da se mestna oblast, žal, o tovrstnih stvareh raje razpravlja in odloča v lastnih krogih in za zaprtimi vrati oz. predvsem stran od oči javnosti, kar bržkone večino občanov le še bolj oddaljuje od aktivnega spremljanja in zanimanja za dogajanje v občini.