Prvo nekoliko obilnejše jesensko deževje po avgustovskih poplavah je pokazalo, da sanacija posledic ujme, predvsem urejanja vodotokov, ne poteka zgolj mnogo prepočasi, ampak mestoma očitno tudi precej nekvalitetno.
Dva meseca in pol po katastrofalnih avgustovskih poplavah, ki so na Kamniškem v največji meri prizadele predvsem severni del občine, je že prvo resnejše jesensko deževje pokazalo, da so opozorila najbolj ogroženih krajanov, ki že od poplav dalje glasno opozarjajo, da je sanacija posledic, predvsem urejanja vodotokov, prepočasna in mestoma tudi precej nekvalitetna, več kot očitno povsem upravičena.
Današnje jutro je namreč razkrilo, da na hitrico urejene struge ter zasilno urejene brežine marsikje niso kos niti ne preveč deževni noči, zato si nihče, še posebej pa ne prebivalci najbolj prizadetih in še vedno ogroženih krajev na Kamniškem, ne upa pomisliti na nekaj zaporednih jesenskih deževnih dni.
Še posebej ne tam, kjer struge vodotokov, kljub temu, da je od poplav minilo že več kot dva meseca in pol, niso bile izpraznjene, poglobljene, brežine pa zgolj zasilno in neustrezno urejene oziroma sploh ne, o čemer zgovorno pričajo tudi fotografije občanov.
K sreči se je minulo noč nad našimi kraji zlilo zgolj toliko dežja, da je koncesijskim urejevalcem vodotokov, ki domala več angažiranosti kažejo pri preganjanju domačinov, ki si »prilastijo« kako samokolnico ali dve »njihovega« peska, kot pa za praznjenje in urejanje strug, izreklo resen opomin, prebivalcem najbolj ogroženih krajev pa, spričo njihove počasne in tudi nekvalitetno izvedene sanacije strug, v kosti znova nagnalo strah pred prihodnostjo.
Deževje minule noči je zato povzročilo kar nekaj dela, znova pa so se morali na teren podati tudi gasilci, ki so v jutranjih in dopoldanskih urah znova zabeležili kar nekaj intervencij.
Podor in podrto drevo med Oševek – Tučna
Ob 7.05 so bili gasilci PGD Kamnik in PGD Nevlje obveščeni o podrtem drevesu na cesti Olševek – Tučna. Gasilci so podrto drevo odstranili in z opozorilnim trakom zaščitili del brežine, kjer je prišlo do podora zemljine in kamenja, o dogodku pa je bil obveščen tudi Štab Civilne zaščite Občine Kamnik, ki bo odredil nadaljnje postopke.
Poplavljena cesta Stahovica – Kamniška Bistrica
Ob 7.06 so bili gasilci PGD Kamnik obveščeni o poplavljenem cestišču na glavni cesti Stahovica – Kamniška Bistrica. Ob prihodu na kraj so skupaj z delavci cestnega podjetja in vzdrževalci vodotokov naredili urgentni nasip, s čemer so preusmerili tok vode nazaj v strugo.
V času intervencije je bila cesta proti Kamniški Bistrici zaprta, o razmerah pa so bili obveščeni Štab Civilne zaščite Občine Kamnik, ki bo odredil nadaljnje postopke, ter lokalna gasilska enota PGD Kamniška Bistrica, če bi bila se morda pokazalo, da so potrebne dodatne gasilske enote.
Ogrožena hiša v Kamniški Bistrici
Ob 7.30 so bili gasilci obveščeni, da hudournik ogroža dva objekta v dolini Kamniške Bistrice, v isti dolini pa je hudourna voda poškodovala tudi cestišče, ki vodi do stanovanjskega objekta. Gasilci so omenjeno območje, skupaj s poveljnikom Civilne zaščite Občine Kamnik, pregledali ter podali zahtevek po intervencijskih gradbenih delih, obenem pa do enega izmed ogroženih objektov pripeljali tudi protipoplavne vreče, ki se bodo uporabile v primeru poslabšanja razmer.
Ogrožena hiša v Potoku v Črni
Ob 7.31 so pa so bili gasilci obveščeni tudi o težavah, ki jih narasle vode povzročajo v dolini Črne. V Potoku v Črni je namreč hudournik ogrožal stanovanjski objekt, na kraju pa so posredovali delavci Hidrotehnika. Z razmerami je bil seznanjen tudi Štab Civilne zaščite, k sreči pa nadaljnja pomoč gasilcev tokrat ni bila potrebna.
Ogrožena hiša na Krivčevem
Ob istem času, 7.31, so bili gasilci obveščeni tudi o tem, da v Krivčevem voda spodjeda brežino in ogroža stanovanjski objekt. Gasilci so pregledali stanje ter prek Štaba Civilne zaščite aktivirali gradbena podjetja, da urgentno uredijo brežino ter zaščitijo ogroženo premoženje.
Plaz v Košišah
Ob 9.03 so bili gasilci obveščeni, da je plaz v Košišah delno zasul cesto. Na kraju so posredovali delavci Komunalnega podjetja Kamnik, ki so zemljino odstranili s ceste, sprali cestišče, očistili odtočne kanale ter postavili prometno signalizacijo, saj obstaja možnost nadaljnjega plazenja. S stanjem je bil seznanjen tudi Štab Civilne zaščite Občine Kamnik, nadaljnja pomoč gasilcev pa ni bila potreba.
K sreči je zgodaj dopoldne prenehalo deževati, tako da so se umirile tudi razmere na terenu, žal pa se na vreme, ki je več kot dva meseca res prizanašalo s padavinami, v prihodnjih dneh ne bo moč več zanašati, sodeč po izkušnjah današnjega jutra, pa se očitno ni moč preveč zanašati tudi na izvajalce sanacijskih del, saj se je izkazalo, da sanacija marsikje ni bila izvedena dovolj kvalitetno, da bi zdržala vsaj eno deževno jesensko noč.