V počastitev 20. obletnice Osnovne šole Šmartno v Tuhinju so učenci in učitelji t’hin’ske šoli sinoči pripravili veliko in slovesno rojstnodnevno proslavo, na kateri so predstavili dejavnosti in obudili spomin na prvih dvajset let delovanja najmlajše osnovne šole na Kamniškem.
V okolici t’hin’ske šole ter v njeni nabito polni telovadnici je včeraj zvečer skorajda zmanjkovalo prostora, kajti obiskovalci, ki so si prišli pogledat proslavo ob njeni dvajsetletnici, so se v Šmartno zgrinjali z vseh koncev Tuhinjske doline. Kako bi se tudi ne, saj tuhinjska šola ne opravlja zgolj svojega osnovnega, izobraževalnega poslanstva, ampak že od samih začetkov predstavlja tudi nekakšno povezovalno srčiko cele doline, kjer se ob podobnih dogodkih, že zavoljo nastopajočih otrok, ki obiskujejo šolo, vsaj občasno srečujejo tudi prebivalci skrajnih koncev razvejane in dolge Tuhinjske doline.
Ob pogledu na moderno šolo bi se bržčas pri srcu milo storilo tudi župniku Francu Paglavcu, ki velja za začetnika organiziranega šolanja tuhinjskih otrok, četudi naj bi poučeval zgolj nadarjene in premožnejše kmečke fante, ki jih je učil branja in pisanja ter tudi glasbe, nemščine in latinščine, da bi s tem pridobili dovolj osnovnega znanja, s katerim bi lahko svoje šolanje nadaljevali tudi v Ljubljani.
Osnovna šola v Šmartnem se je v dveh desetletjih delovanja tako zakoreninila v zavesti prebivalcev in utripu Tuhinjske doline, da je komajda še moč verjeti, da tam ne stoji že od nekdaj. Se pa starejše generacije Tuhinjcev zagotovo še dobro spomnijo, da je dobršen del obiskovanja višjih razredov osemletke predstavljala tudi vožnja s »thinsko avtobuso«, s katero so se vsak dan vozili v Kamnik in nazaj.
Kot je v sinočnjem slavnostne nagovoru poudarila ravnateljica OŠ Šmartno v Tuhinju Jožica Hribar, ki ji gre, skupaj z vodstvom šole in tamkaj zaposlenimi učitelji in učiteljicami, pripisati največ zaslug, da šola, ki se je uspela uveljaviti tudi v širšem, ne le kamniškem prostoru, resnično deluje v povezavi s krajem. Na šoli so na mnogih področjih orali ledino, saj so med prvimi v občini so sprejeli izziv devetletke ter četrtošolcem ponudili učenje drugega tujega jezika, kar pa je zgolj delček izmed številnih uspehov in dosežkov šole, ki se ponaša tudi z eko zastavo.
Zbrane na sinočnji prireditvi sta pozdravila tudi predsednik KS Šmartno Primož Mali in župan Marjan Šarec, ki je vsem skupaj izrekla nekaj besed ter čestitala ob obletnici šole, učencem in učiteljem pa zaželela uspešno delo in izobraževanje še naprej.
Sinočnje proslave in slovesnosti zagotovo ne bi bilo brez precejšnjega truda in dela vseh, ki so sodelovali pri njeni izvedbi in organizaciji. V programu prireditve, ki sta jo s samokritično duhovitostjo povezovala učiteljica Petra Potočnik in učitelj Tomaž Smole, so namreč, na takšen ali drugačen način, sodelovali domala vsi tamkajšnji učenci in učitelji, ki so uspeli pripraviti nadvse zanimiv in zabaven program, v katerem so, ob obujanju spominov na minulih dvajset let, uspeli na simpatičen način predstaviti tako zgodovino, kot tudi današnji utrip življenja in dela šole.
Največji pečat prireditvi so zagotovo dali nastopajoči otroci, ki so z izvrstnimi igralsko-humornimi, plesno-gimnastičnimi ter glasbeno-pevskimi točkami prijetno skrajšali čas skoraj dvourne prireditve, ki se je, po zahvali vsem sodelujočim in nastopajočim, predvsem pa vsem, ki že od samih začetkov delajo na šoli, končala z ogledom priložnostne razstave in sproščenim druženjem ob imenitni in nadvse okusni pogostitvi.