10 km plavanja, 421 km kolesarjenja in 84 km teka so razdalje s katerimi se bo v treh tekmovalnih dneh in treh etapah tokrat že devetič spopadel triatlonec Miro Kregar.
Medtem, ko je Miro vse do lani bil v vlogi, ko je napadal naslov, to leto prvič brani mesto najboljšega v tej disciplini. In kaj pravi Miro pred odhodom, »To je že moj 9 Ultraman, tako da ravno nekega posebnega vznemirjenja ni, je pa res, da grem tokrat prvič branit naslov zmagovalca. To pa je nov občutek, kajti doslej sem vselej napadal (imam peto, dve tretji in tri druga mesta in lansko prvo mesto), sedaj pa bom imel za seboj vrsto zmage lačnih sotekmovalcev. Vnaša določeno napetost, ki se bo s prihodom na havajska lavina polja sigurno še stopnjevala, še posebej pa potem v zadnjih dneh pred samo tekmo, ko se bodo začeli protokoli na prizorišču. Tekma sovpada z največjim ameriškim praznikom – Thanksgiving weekendom, ko se ljudje za 5 dni sprostijo od služb in posvetijo prijetnejšim temam, družini, športu itd., mi triatlonci pa smo vse bolj napeti.«
Zgodovina Mirovih nastopov na Ultramanih sega v leto 1999. Takrat 37 letni, prvi slovenski Ultraman, je že bil v igri za zmago, a je bil po spletu nesrečnih okoliščin na svojem prvem nastopu diskvalificiran. Na drugi nastop leta 2001 se je odpravil skupaj s svojim prijateljem, zdajšnjim biatlonskim trenerjem, Urošem Velepcem. Uroš se je drugič zapored veselil zmage, Miro pa prvič drugega mesta. Od leta 2008, s časom 6:14:16 za 84 km, drži peti rezultat teka v zgodovini tekmovanja.
Ultraman je etapna dirka, razdeljena na tri tekmovalne dni. Zakaj Ultraman in ne dvojni ali trojni Ironman?
»Ultraman ima eno posebnost – je kombinacija hitrosti in vzdržljivosti. Za uspeh ni dovolj samo ena komponenta, obvezno moraš biti dober v obeh. In znati se hitro regenerirati. Na ostalih dvakratnih, trikratnih Ironmanih se tekmovalci borijo z razdaljami in samim seboj, tukaj na Ultramanu pa ga vsak dan znova nažgemo. Moj tek na 84 km se začne s tempom 3:50 / km. 10 km je bilo včasih nekaj čez 38 min, 21 km pod 1:24, prvi maraton 2:54. Povprečna hitrost kolesarskega dne – 276 km v 7 urah in 45 minutah je preko 36 km/h in to s premaganimi 2500 m višinske razlike.
V glavi se moram vsako leto pripraviti na, jaz temu rečem Thinking Ultra, ko se sprijazniš, da se nič ne bo zgodilo hitro – ko te začnejo boleti roke imaš še 3 km za preplavati, ko začne boleti rit, je do cilja še 5 ur kolesa, ko imaš poln kufr napitkov, poln želodec, bolijo te kolena, je pred tabo še cel maraton. In ko sem se sposoben s tem sprijaznit, potem vem, da sem pripravljen. Ko pa si tam, na lavinih poljih, kjer se temperatura giblje okoli 40 stopinj, pa se moraš dogovoriti z boginjo lavinih polj Pele, da ste sprejme za svojega. Če prej ponižno ne skloniš glave pred njo, jo boš potem na tekmi. «, je o razlogu zakaj mu je pri srcu ravno Ultraman povedal Miro.
Prvi dan ultraman preizkušnje ga čaka najprej 10 km plavanja. Najboljši opravijo s to razdaljo s časom okrog dveh ur in 20 min. Miro okrog treh ur. Rekord plavalne proge drži Jonas Colting iz leta 2004 in sicer je razdaljo desetih kilometrov zmogel v času 2:14:43. Po končanem plavalnem delu, tekmovalce čaka še prva 145 kilometrska etapa kolesarske preizkušnje na pobočje še delujočega vulkana Mauna Loe (prav te dni imajo prebivalci težave z razlitjem lave, ki požiga hiše in ceste v Pahoi). Kolesari se s cestnimi kronometrskimi kolesi, kakršna uporabljajo kolesarji na cestnih dirkah za vožnjo na čas. Da prvi dan ni prelahek poskrbi 2300 višinskih metrov in ne ravno idealna temperatura zraka okrog 40 C. Povprečna hitrost na kolesu se pri najboljših v prvi kolesarski etapi giblje okrog 27 km /h.
Drugi dan je v celoti namenjen 276 km kolesarjenja. Povprečne hitrosti najboljših se gibljejo okrog 35-37 km/h, kar je dovolj, da s progo opravijo s časom okrog 7 ur in pol. Višinska razlika drugega dne znaša dobrih 2600 m. Nevarnost za tekmovalce v času, ki ga preživijo na kolesu drugega dne, predstavlja promet in občasno sunkovit bočni veter, ki te dobesedno v trenutku lahko pomete s ceste, če nisi pripravljen. Lastnik rekorda druge etape s časom 7:20:13 in povprečno hitrostjo 37,62 km/h, je od leta 2000 še vedno sedanji biatlonski trener Uroš Velepec, zgolj 20 sekund hitrejši od šestkratnega zmagovalca te preizkušnje in Mirovega dolgoletnega soborca Alexandra Ribeira iz Ria de Janeira. No, lani je Miro premagal tudi njega – tako na tem delu proge, kot kasneje na teku in absolutno.
Za čas tekmovanja lahko njegov nastop spremljate prek spletne strani http://www.kregar.trisport-klub.si/ in Facebooku http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1608524815
Še posebnost – tako havajski Ultraman, kot Miro Kregar letos praznujeta 30 letnico triatlonskega delovanja. Kot tudi slovenski triatlon, ki je leta 1984 ugledal luč sveta na Bledu.
Tomaž Planko